«Ղարաբաղյանհակամարտությանկարգավորմանգործընթացումառաջիկայումլուրջզարգացումներենսպասվում, որոնք, թերևս, մեզստիպենևսմեկարտահերթհանրահավաքգումարել»,- հուլիսի 2-ի հանրահավաքի ժամանակ հայտարարել էր Լևոն Տեր-Պետրոսյանը։ Այսօր ՀԱԿ անդամ Դավիթ Շահնազարյանը լրագրողներին ասել է, որ ԼՂ-ի կարգավորման շուրջ ընթացող այժմյան գործընթացներն ավելի քան վտանգավոր են, և որևէ դրական տարր հայակակ կողմի համար չկա։ Նա կարծում է, որ այս հարցում ԱՄՆ-ը, ՌԴ-ն և Ֆրանսիան համաձայնության են եկել, և այժմ ԼՂ-ի կարգավորումը հիշեցնում է դեյտոնյան գործընթացը, երբ ուժեղ պետությունների կողմից կարգավորումը պատադրվում է կողմերին։
«7օր»-ը հետաքրքրվել է Դ. Շահնազարյանից, թե այդ դեպքում ինչո՞ւ ՀԱԿ-ը հանրահավաք չի հրավիրում։
-Շատ կարևոր է մեզ համար ԼՂ-ի դիրքորոշումը։ ՀԱԿ-ում տարաձայնություն չկա այն մասին, որ ԼՂ-ի հարցն ինքնորոշման հարց է, հետևաբար՝ չափազանց կարևոր, եթե վճռորոշ է հենց ԼՂ-ի դիրքորոշումը։ Ցավոք, այնտեղից առայժմ միայն որոշակիորեն կա այն դիրքորոշումը, որ նրանք վստահում են Սերժ Սարգսյանին,- պատասխանել է Դ. Շահնազարյանը։
Ինչո՞ւ ՀԱԿ–ը հանրահավաք չի հրավիրում
«Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում առաջիկայում լուրջ զարգացումներ են սպասվում, որոնք, թերևս, մեզ ստիպեն ևս մեկ արտահերթ հանրահավաք գումարել»,- հուլիսի 2-ի հանրահավաքի ժամանակ հայտարարել էր Լևոն Տեր-Պետրոսյանը։ Այսօր ՀԱԿ անդամ Դավիթ Շահնազարյանը լրագրողներին ասել է, որ ԼՂ-ի կարգավորման շուրջ ընթացող այժմյան գործընթացներն ավելի քան վտանգավոր են, և որևէ դրական տարր հայակակ կողմի համար չկա։ Նա կարծում է, որ այս հարցում ԱՄՆ-ը, ՌԴ-ն և Ֆրանսիան համաձայնության են եկել, և այժմ ԼՂ-ի կարգավորումը հիշեցնում է դեյտոնյան գործընթացը, երբ ուժեղ պետությունների կողմից կարգավորումը պատադրվում է կողմերին։

«В процессе урегулирования Карабахского конфликта в ближайшее время ожидаются серьезные развития, которые, может быть, заставят нас созвать еще один внеочередной митинг», - заявил 2 июля, во время митинга, Левон Тер-Петросян. Сегодня член АНК ДавидШахназарян сказал журналистам, что нынешние процессы, протекающие вокруг урегулирования Нагорно-карабахской проблемы, более чем опасны и никакого положительного элемента для армянской стороны нет. Он думает, что в данном вопросе США, РФ и Франция пришли к согласию и сейчас урегулирование Карабахской проблемы напоминает дейтонский процесс, когда сильные государства навязывают урегулирование сторонам конфликта.
«7or» поинтересовался у Д. Шахназаряна, в таком случае, почему АНК не созывает митинг?
«Для нас очень важна позиция Нагорного Карабаха. В АНК нет разногласий относительно того, что вопрос Нагорного Карабаха является вопросом самоопределения, следовательно, очень важно, если решающей является именно позиция Нагорного Карабаха. К сожалению, пока оттуда определенно есть только одна позиция, которая заключается в том, что они доверяют Сержу Саргсяну», - ответил Д. Шахназарян.
Почему АНК не созывает митинг?
«В процессе урегулирования Карабахского конфликта в ближайшее время ожидаются серьезные развития, которые, может быть, заставят нас созвать еще один внеочередной митинг», - заявил 2 июля, во время митинга, Левон Тер-Петросян. Сегодня член АНК Давид Шахназарян сказал журналистам, что нынешние процессы, протекающие вокруг урегулирования Нагорно-карабахской проблемы, более чем опасны и никакого положительного элемента для армянской стороны нет. Он думает, что в данном вопросе США, РФ и Франция пришли к согласию и сейчас урегулирование Карабахской проблемы напоминает дейтонский процесс, когда сильные государства навязывают урегулирование сторонам конфликта.