Լիանա Թորոսյան. «A/H1N1 վիրուսային վարակն իր տեսակով ավելի մեղմ է, քան սեզոնային սովորական գրիպը»
-Մինչ օրս Հայաստանում լաբորատոր քննությամբ հաստատված դեպքեր չունենք,-«Ուրբաթ» ակումբում ասել է ՀՀ ԱՆ հիգիենիկ և հակահամաճարակային տեսչության գլխավոր մասնագետ Լիանա Թորոսյանը։ Նա նշել է, որ «խոզի գրիպ» կոչվածի մուտքը հանրապետություն բացառված չէ, սակայն «Երկիրն այսօր հնարավորություն ունի ախտորոշելու այս վիրուսային վարակը և անհրաժեշտության դեպքում կազմակերպում է անհրաժեշտ միջոցառումներ»։
Նշենք, որ դեռևս մեկ ամիս առաջ ՀՀ առողջապահության նախարարի մամուլի խոսնակ, ԶԼՄ-ների գծով խորհրդական Ռուսլանա Գևորգյանը տեղեկացրել էր, թե ՀՀ-ն ունի A/H1N1 վիրուսային վարակի դեմ դեղամիջոց.
-Ունենք շատ մեծ պահեստարան, բայց այդ դեղորայքը չի կարելի օգտագոծել որպես պրոֆիլակտիկա, այդ դեղը միայն պետք է օգտագործել, եթե այն բժիշկն է նշանակել։ Հիմա դեղատներում վաճառում են, բայց պետք չէ այն նախօրոք օգտագործել։
Լիանա Թորոսյանն ասել է, որ Նորքի ինֆեկցիոն հիվանդանոցում ծավալվել է առանձին մասնաշենք, որտեղ կան բոլոր համապատասխան պայմանները հիվանդներին հոսպիտալացնելու, համապատասխան օգնություն ցույց տալու համար։
Ի դեպ, հակահամաճարակային տեսչության գլխավոր մասնագետը նշել է, որ A/H1N1 վիրուսային վարակն իր տեսակով ավելի մեղմ է, քան սեզոնային սովորական գրիպը։

Лиана Торосян: «Вирусная инфекция A/H1N1 по своему типу мягче, чем обычный сезонный грипп»
«По сей день, в Армении нет случаев, подтвержденных лабораторной экспертизой», - сказала в клубе «Урбат» главный специалист гигиенического и противоэпидемического контроля Минздрава РА Лиана Торосян. Она отметила, что проникновение на территорию республики, так называемого «свиного гриппа», не исключено, однако «сегодня у страны есть возможность диагностировать данную вирусную инфекцию и в случае необходимости предпринять соответствующие меры»
Отметим, что еще месяц назад пресс-секретарь министра здравоохранения РА, советник по линии СМИ Руслана Геворкян проинформировала, что у Армении есть лекарство против A/H1N1:
«У нас есть очень большой запас, но это лекарство нельзя использовать для профилактики, это лекарство нужно применять, только если его назначил врач», сказала она.
Лиана Торосян сказала, что в инфекционной больнице Норка выделено отдельное здание, где есть все соответствующие условия для госпитализации и оказания необходимой помощи больным.
Кстати, главный специалист противоэпидемического контроля отметила, что A/H1N1 по своему типу мягче, чем обычный сезонный грипп.