ՀԱՊԿ ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովը Ղրղզստանում
Հուլիսի 31-ից օգոստոսի 1-ը Ղրղզստանի Իսիկ-Կուլ գեղատեսիլ լճի ափին տեղի կունենա ՀԱՊԿ (Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության) երկրների ղեկավարների ոչ պաշտոնական հանդիպումը։ Արդեն Ղրղզստան է ժամանել Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը։ Նախատեսվում է, որ Ղրղզստան են ժամանելու ՀԱՊԿ բոլոր երկրների նախագահները, և կազմակերպության քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան։
Հետաքրքրական է, որ ՀԱՊԿ գագաթնաժողովը համընկնում է Ղրղզստանի նախագահ Կուրմանբեկ Բակիևի 60-ամյա հոբելյանի հետ, որը նա նշելու է օգոստոսի 1-ին։

Неофициальный саммит ОДКБ в Киргизии
С 31 июля по 1 августа на берегу живописного озера Иссык-Куль (Киргизия) пройдет не официальная встреча руководителей стран ОДКБ (Организация Договора о коллективной безопасности). В Киргизию уже прибыл президент Казахстана Нурсултан Назарбаев. Предполагается, что в на саммите примут участие президенты всех стран ОДКБ, а также секретарь организации Николай Бордюжа.
Примечательно, что саммит ОДКБ совпадает с 60-летним юбилеем президента Киргизии Курманбека Бакиева, который он отметит 1-го августа.