Ջավախքը խնդիրներ չունի՞
«7օր»-ի թղթակցի՝ «Հյուրախաղերով լինո՞ւմ եք Ջավախքում» հարցին Թբիլիսիի Պետրոս Ադամյանի անվան հայկական պետական դրամատիկական թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Արմեն Բայանդուրյանն արձագանքել է. «Միանգամից երևում է, որ Դուք ջավախեցի եք»(«7 օր»–ի լրոգրողներից ոչ ոք ջավախեցի չէ, խմբ.)։ Ապա տվել է իր պատասխանը.
-Ամեն տարի լինում ենք Ջավախքում։ Լինում ենք ոչ միայն կենտրոնում՝ Ախալքալաքում և Նինոծմինդայում, այլ նաև գյուղերում։ Ցավոք, Ախալքալաքը թատրոնի նկատմամբ այնքան էլ սեր չունի։
Պատասխանելով լրագրողի հարցին, թե հայ-վրացական պաշտոնական և ոչ պաշտոնական հարաբերությունները նմա՞ն են իրար, Ա. Բայանդուրյանը դրական է պատասխանել, ապա լրագրողներին խորհուրդ է տվել վեր կենալ և գնալ Ջավախք՝ տեսնելու, թե 5 տարի առաջ ինչպիսի՞ն էր Ախալքալաքը և հիմա ինչպիսին է։
-Այսօր բնական գազ ունի Ախալքալաքը, որ երբեք չի ունեցել, մշտական լույս ունի, որ երբեք չի ունեցել։ Վերանորոգվում են դպրոցները, սկսել է ճանապարհաշինությունը, և Թբիլիսիից Ջավախք կարող ենք մտնել 1 ժամ 50 րոպեում։ Այնպես որ, պետական և ոչ պետական մտածելակերպերը շատ նման են իրար, այնտեղ ես ոչ մի խնդիր չեմ տեսնում։

У Джавахка нет проблем?
На вопрос корреспондента «7or»: «Бываете ли Вы с гастролями в Джавахке?», художественный руководитель Тбилисского государственного армянского театра им. Петроса Адамяна Армен Баяндурян отреагировал: «Сразу видно, что Вы джавахкская» (заметим, что среди журналистов «7or» нет никого с джавахкскими корнями - ред.). А потом ответил:
«Каждый год мы бываем в Джавахке. Бываем не только в центре - Ахалкалаки и Ниноцминде, но и в селах. К сожалению, Ахалкалаки не так уж и любит театр».
Отвечая на вопрос журналиста, похожи ли армяно-грузинские официальные и не официальные отношения, А. Баяндурян ответил положительно, а затем посоветовал журналистам встать и поехать в Джавахк, чтоб посмотреть каким был Ахалкалаки 5 лет назад и какой сейчас.
«Сегодня в Ахалкалаки есть природный газ, которого никогда не было, постоянный свет, которого никогда не было. Восстанавливаются школы, началось строительство дорог, и из Тбилиси в Джавахк мы можем попасть за 1 час 50 минут. Так что, государственный и не государственный образы мышления сходны друг с другом, я не вижу в этом никакой проблемы», - отметил Баяндурян.