Այդ «անփոխարինելի» Տիգրան Սարգսյանը
Ցանկացած նորմալ պետության մեջ Տիգրան Սարգսյանի պես վարչապետին հիսուն անգամ հրաժարականի ուղարկած կլինեին։ Դա լավագույն դեպքում։ Բայց մերն ուրիշ է։
Հայաստանում արձանագրվել է ռեկորդային տնտեսական անկում, մեր երկիրը հայտնվել է աշխարհի տասը վատագույն տնտեսություններ ունեցողների շարքում, բյուջեն «ատկատահան» է արվում, դոլար–դրամ փոխարժեքով մտան ՀՀ քաղաքացիների գրապանն ու 2009թ. մարտի 3–ին արժեզրկեցին բոլորի դրամական միջոցները 20–25 տոկոսով, դասախասությունների վրա միլիոնավոր դոլարներ է վատնվում, արտաքին պարտքը հատել է թույլատրելի սահմանագիծը, արտագաղթը վերածվել է մարդկանց տարհանման, հարկերով խեղդում են բիզնեսի բոլոր շերտերին, սակայն Տիգրան Սարգսյանը մնում է իր աթոռին։
Վարչապետի հրաժարականի համար բավարար կլիներ անգամ բիոզուգարանային պատմությունը։ Դե իսկ օֆշորային մեքենայության համար լացում է քրեական օրենսգիրքը, և Տիգրանի գլուխը պետք է թռչեր «Հետք»–ի առաջին հրապարակումից հետո։ Բայց Տիգրան Սարգսյանը «կանգուն» է ինչպես հնդկական դիցաբանության «ատրիբուտը»։
Պատճառները երկուսն են։ Ավելի ճիշտ՝ շատ պատճառներ ունի Սերժ Սարգսյանը Տիգրանին չհեռացնելու համար, բայց հիմնականները երկուսն են։
Պատճառ 1–ին
Հայտնի խոսք կա. ոչինչ չի միավորում մարդկանց այնպես ինչպես համատեղ գործած հանցանքը։
Սիամական երկվորյակների վերածված Սերժ և Տիգրան Սարգսյանները համատեղ են գործում և այնպես չէ, որ վարչապետն ինքնագլուխ է Հայաստանի տնտեսության «սոկերը» քամում։ Նա գործում է «մեկ օլիգարխի տնտեսություն» ստեղծելու հայեցակարգային դրույթներին համահունչ։
Ս. Սարգսյանի լռությունը, օրինակ, օֆշորային թեմայով գալիս է հաստատելու այն թեզը, որ առնվազն նրա իմացությամբ է «աշխարհիկ» Սարգսյանը «հոգևոր» Կճոյանի հետ միասին «քցել» գործարար Փայլակ Հայրապետյանին։
Միահեծան իշխանական համակարգի կողմնակից Սերժ Սարգսյանն, անշուշտ, տեղյակ է եղել նաև դոլար–դրամ փոխարժեքային «աֆյորայից» և շատ լավ գիտեր, որ Տիգրան Սարգսյանը կոչ է անում ՀՀ քաղաքացիներին դրամով պահել խնայողությունները լրիվ այլ նպատակով։
Ս. Սարգսյանը դժգոհեց իր «սիամ» Տիգրանից նախագահական ընտրություններից առաջ՝ հայտարարելով, որ չորս տարի է կառավարությունը չի կարողանում գնումների ոլորտում կարգ ու կանոն հաստատել, կանխել «ատկատները» և կեղծ «տենդերներ» չկազմակերպել։ Բայց երբ ընտրական տոկոսները «խփվեցին», Սերժը վերանշանակեց Տիգրանին վարչապետի պաշտոնում, իսկ Վերահսկիչ պալատին էլ հանձնարարեց ափռ–ցփռ չխոսել բյուջետային թալանի թեմայով։
Մի խոսքով, «բարի Սերժը և չար Տիգրանը» հեքիաթը մանկամիտների համար է։ Մենք գործ ունենք խմբակային գործունեության հետ։ Տիգրանը, հետևաբար, կմնա այնքան որքան կմնա Սերժը։
Պատճառ 2–րդ
Տիգրան Սարգսյանը Սերժ Սարգսյանին պետք է նաև քաղաքական նպատակներով։ Գործող վարչապետը, պատկերավոր ասած, մինչև ականջները բիոզուգարանի մեջ է, այսինքն՝ վարկաբեկված։ Նրան չեն ընդունում ինչպես աղքատները, այնպես էլ հարուստները։ Քաղքենիների շրջանում էլ նա այլևս չունի «ուսյալ, կրթյալի» համբավ. բոլորն էլ տեսան, որ Տիգրանն ընդամենը ցինիկ է և դեմագոգիայով է զբաղված։
Տիգրան Սարգսյանը իրական հենարան չունի նաև խորհրդարանում։ ՀՀԿ–ական անդեմ մեծամասնությունը դակում է կառավարության ներկայացրած օրինագծերը Բաղրամյան 26–ի թելադրանքով, այլ ոչ թե Տիգրանի ցանկությամբ։
Խորհրդարանից դուրս էլ Տ. Սարգսյանը աջակիցներ չունի։ Նրա բոլոր փորձերն այդ ուղղությամբ տապալվել են։ ՀՌԱԿ–ի նախագիծը չստացվեց, հնչակների պոկված թևը չձգեց, ԱԺՄ–ի բեկորները ոչ մի կերպ հավաքել չի լինում, իսկ կոոպերատիվ ՀՀՇ–ն էլ «խուրդվեց» Արարատ Զուրաբյանի ծննդյան սեղանի շուրջ։
Թող զարմանալի չթվա. այս ամենն անփոխարինելի են դարձնում նրան Սերժի համար։ Տիգրան Սարգսյանը պարզապես գտածո է։ Բաղրամյան 26–ում հիացած են նրանով, քանզի նրա ֆոնին Սերժ Սարգսյանի գրեթե զրոյական վարկանիշը բարձր է թվում։
Բացի այդ՝ չունենալով հենարան ԱԺ–ում և հանրության մոտ, Տիգրան Սարգսյանը չի կարող սպառնալ Սերժի աթոռին, ինչն անխուսափելի կլիներ ցանկացած այլ ֆիգուրի պարագայում։
Սերժ Սարգսյանը չի կարող փոխել Տիգրան Սարգսյանին, քանզի չի կարող վարչապետի աթոռը վստահել քիչ թե շատ ադեկվատ մարդու։ Քանի որ ադեկվատ մարդն անմիջապես կառաջնորդվի ՀՀ սահմանադրությամբ։ Եվ եթե խորհրդարանն էլ ատամ ցույց տվեց, ապա ցանկացած ադեկվատ վարչապետ Սերժին կուղարկի Գյուլիստան։
Ահա այդ պատճառով էլ Տիգրան Սարգսյանը, չնայած իր խայտառակված ու վարկաբեկված լինելուն, մնում է վարչապետի աթոռին։ Ավելի հստակ՝ խայտառակված ու վարկաբեկված լինելն է Տիգրան Սարգսյանին դարձնում անփոխարինելի։ Ավելի խայտառակված ու վարկաբեկված դեմք Սերժը հազիվ թե գտնի։ Ահա և «տիրացուի» երկարակեցության գաղտնիքը։

Этот «незаменимый» Тигран Саркисян
В любом нормальном государстве премьер вроде Тиграна Саркисяна успел бы уже с полсотни раз подать в отставку. Это – в лучшем случае. У нас же всё по-другому.
В Армении фиксируется рекордный спад экономики, мы оказываемся в десятке стран с наихудшей экономикой, бюджет повергается в откаты, в результате игры на курсе доллара и драма 3 марта 2009 года карманы граждан РА опустошаются за одну ночь на 20-25%, на чтение лекций тратятся миллионы долларов, эмиграция превращается в эвакуацию, налогами удушаются все слои бизнеса, однако Тигран Саркисян остается в своем кресле.
Для отставки премьера было бы достаточно даже известной истории с биотуалетами. Что касается оффшорных махинаций, то по его инициатору уже плачет Уголовный кодекс. Тигран должен был слететь со своего кресла при первой же публикации в издании «Этк».
Причины две. Вернее, у Сержа Саргсяна есть множество причин для того, чтобы не отправлять Тиграна в отставку, однако основные из них две.
1-я причина.
Есть известное выражение: ничто не объединяет людей так, как совместно содеянное преступление.
Ставшие сиамскими близнецами Серж и Тигран действуют совместно, и выжимает из экономики Армении последние соки премьер не своевольно. Он действует в соответствии с концептуальными подходами построения «экономики одного олигарха».
Например, молчание Сержа Саргсяна по части оффшора подтверждает тот факт, что «светский» Саркисян «кинул» вместе с «духовным» Кчояном предпринимателя Пайлака Айрапетяна, как минимум, с его ведома.
Несомненно, сторонник авторитарной системы власти Серж Саргсян знал и об афере с курсом доллара и драма. Ему было известно о том, что премьер призывал граждан РА хранить сбережения в драмах в совершенно иных целях.
Серж пожаловался на своего «сиамского» Тиграна лишь перед президентскими выборами, когда заявил, что правительство уже 4 года не может упорядочить сферу госзакупок, а также предотвратить откаты и организацию подставных тендеров. Однако после «набора» процентов Серж переназначил Тиграна, а Контрольной палате наказал не распространяться на тему разграбления бюджета.
Словом, сказка «О добром Серже и злом Тигране» рассчитана лишь на инфантильных. Мы имеем дело с групповым деянием. Следовательно, Тигран останется до тех пор, пока у власти находится Серж Саргсян.
2-я причина.
Тигран нужен Сержу Саргсяну в политических целях. Действующий премьер, образно говоря, по уши погряз в биотуалетах, то есть, оказался дискредитирован. Его не принимают как бедные, так и богатые. Среди же мещан он больше не пользуется репутацией «обученного и образованного». Все увидели, что Тигран – обычный циник, занятый демагогией.
У Тиграна Саркисяна нет реальной опоры в парламенте. Безликое парламентское большинство в лице РПА компостирует представленные правительством законопроекты по распоряжению президентского дворца, а не из-за пожеланий Тиграна.
У Тиграна нет поддержки и вне парламента. Все его попытки в этом направлении провалились. Проект Либерально-демократической партии Армении («Рамкавар-Азатакан») провалился, отколовшееся от «гнчаков» крыло не дотянуло нужной планки, осколки Национально-демократического союза склеить так и не удалось, а кооперативная АОД была «разменяна» за праздничным столом по случаю дня рождения Арарата Зурабяна.
Пусть не покажется странным, но всё это делает Тиграна незаменимым для Сержа Саргсяна. Тигран является попросту находкой. В президентском дворце им восхищаются, так как Серж Саргсян со своим нулевым рейтингом на его фоне выгодно отличается.
Кроме того, не имея поддержки в НС и обществе, Тигран не может угрожать власти Сержа, что было бы неизбежным в случае с любым другим.
Серж Саргсян не может сменить Тиграна Саркисяна, так как не способен доверить премьерское кресло более или менее адекватному человеку. Последний будет руководствоваться Конституцией РА. А если характер проявит и парламент страны, то любой адекватный премьер может послать Сержа в Гюлистан.
Именно по этой причине Тигран Саркисян, несмотря на свою провальность и скомпрометированность, остается в премьерском кресле. Вернее, именно эти качества и делают Тиграна Саркисяна незаменимым. Навряд ли Сержу удастся найти кого-то более опозорившегося и скомпрометированного. Вот вам и весь секрет долголетия «дьячка».