Եթե մարդը մահանա, իր կուտակած գումարները կստանան ժառանգները
Կուտակային կենսաթոշակային համակարգով պարտադիր 5% վճարները ոչ թե գնալու են պետական բյուջե, այլ մասնավոր ընկերություններ։ Այսօր հրավիրված ասուլիսում Կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Ներսես Երիցյանը վստահեցրել է, որ այդ ընկերությունները կուտակային կենսաթոշակներից ստացված գումարները ներդնելու են արժեթղթերի շուկայում։
–Ակտիվների կառավարչի սնանկացումը ազդեցություն չի ունենա մարդու կուտակածի վրա: Եթե ակտիվի կառավարիչը սնանկանա, արժեթղթերը կփոխանցվեն նոր կառավարչին: Ակտիվի կառավարիչն էլ հասանելիություն չի ունենալու և չի էլ իմանալու, թե ում ակտիվն է կառավարում։ Բայց քաղաքացին իմանալու է, թե իր ակտիվն ով է կառավարում։ Գանձապետարանից դեպի ակտիվի կառավարիչ փողի շարժը կատարվելու է սկզբում «Նասդաք Օ-ԷՄ-ԷՔՍ»-ի, իսկ հետո՝ պահառու բանկերի միջոցով,–հայտարարել է Ն. Երիցյանը:
Իսկ եթե մարդը մահանա, իր կուտակած գումարները կստանան ժառանգները։
Ի դեպ, մինչև փետրվարի 20-ը 1974–ից հետո ծնված քաղաքացիները պետք է ընտրեն իրենց ակտիվների կառավարչին: ՀՀ ֆինանսների նախարար Դավիթ Սարգսյանը հայտնել է, որ լիցենզիա ստանալու համար 2 ընկերություն է դիմել ԿԲ՝ ֆրանսիական «Ամունդի» ակտիվների կառավարիչը, որը «Ակբա-կրեդիտ ագրիկոլ» և «Սոսիե դը ժենիալ» խմբերի համատեղ ընկերությունն է, և գերմանական «Տալանքս» խմբի «Սի-Քվադրատ» ընկերությունը։
Կառավարության աշխատակազմի ղեկավար–նախարար Վաչե Գաբրելյանն էլ չի համաձայնել, որ օրենքը հակասում է ՀՀ սահմանադրությանը։
10 տարի մանրամասն քննարկել ենք այս հարցը բոլոր առումներով։ 2 անգամ նախագահի մոտ ենք մանրամասն քննարկել: Ու էլի անդրադառնալ սահմանադրականությանն անիմաստ է,-ասել է նա:
Կառավարությունը մտադիր է Հայաստանում պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգը գործարկել 2014 թվականի հունվարի 1-ից, չնայած բազմահազար քաղաքացիների բողոքներին:

Если человек умрет, накопленные им суммы достанутся наследнику
Обязательные 5-процентные пенсионные взносы будут поступать не в бюджет РА, а в частные компании, которые займутся управлением этих активов и их вложением в ценные бумаги. Об этом в ходе сегодняшней пресс-конференции заявил заместитель главы Центробанка Нерсес Ерицян.
«Банкротство управляющего активами не повлияет на накопленные гражданами средства, так как в этом случае ценные бумаги будут переданы новому управляющему. Сами управляющие активами не будут знать, чьими средствами управляют. Однако сам гражданин будет знать, кто управляет его активами. Передача этих сумм от казначейства к управляющим сначала будет осуществляться посредством «NASDAQ OMX Armenia», а затем – банков», - заявил Ерицян.
Если же владелец накопленной суммы умрет, она будет передана наследнику.
Кстати, родившиеся после 1974 года граждане должны будут до 20 февраля выбрать компанию, которая займется управлением их активов. По словам министра финансов РА Давида Саркисяна, управлять активами пенсионных фондов будут французская «Amundi» (дочерняя компания французских банков «Credit Agricole» и «Societe Generale») и немецкая «Talanx Group».
Руководитель аппарата правительства РА Ваче Габриелян, в свою очередь, не согласился, что закон об обязательной накопительной пенсионной системе противоречит Конституции РА.
«На протяжении 10 лет мы подробно обсуждали этот вопрос, и сейчас еще раз возвращаться к вопросу о конституционности я считаю бессмысленным», - отметил он.
Напомним, что правительство намерено внедрить новую пенсионную систему с 1 января 2014 года несмотря на недовольство многих граждан.