Աչքալուսանքի պես պաշտոնական վիճակագրությունը հայտարարեց, որ այս տարվա առաջին կիսամյակում Հայաստանի տնտեսական անկումը կազմել է 16,3%։ Թվերի տրամաբանությամբ սա այնքան էլ սարսափելի չէ, քանի որ մինչև երկրի «զարկերակի» վերջնական մարելը՝ դեռ 83,7% կա, և այս տեմպերով Հայաստանի «մահվան ջղաձգումները» դեռևս 4-5 կիսամյակ էլ «կձգեն»։ Բոլորովին այլ է, սակայն, տնտեսությա՛ն վարման տրամաբանության տեսանկյունից։ Հայաստանը, բացի միջազգային բորսաներում գինը գցած պղնձից ու մոլիբդենից, արտահանելու գրեթե ոչինչ չունի, ներսում արտադրվող ապրանքները միայն նեքին շուկայում կենցաղային սպառման նշանակություն ունեն, կամ էլ գյուղատնտեսական վերամշակման ոլորտից են, որ «ցամաք հացի» օրապահիկի պայմաններում հազիվ ներքին շուկան են բավարարում։ Էդ դեպքում առողջ դատողությունը հուշում է, որ համընդհանուր ճգնաժամի պայմաններում երկրի կառավարությունը պետք է կտրուկ փոփոխություններ կատարի վարվող տնտեսական քաղաքականության մեջ։ Կտրուկ փոփոխություններ արվեցին, բայց՝ միայն իրականացվող քարոզչության մեջ։ Մինչև առաջին եռամսյակը կառավարությունը, ի դեմս վարչապետի, քարոզում էր ճգնաժամին «շան տեղ չդնել»։ Աստիճանաբար ճգնաժամի ազդեցությունը, ինչպես և սպասվում էր, ահագնացավ, ու մեր կառավարությունն ստիպված էր ոչ միայն «շան տեղ դնել», այլև վարչապետն սկսեց տոկոսներ ասել, բայց էլի գլխներիս տակ փափուկ բարձ դնելով՝ թե կարող ենք հանգիստ մինչև 20% ընկնել։
ՀՀԿ խմբակցության նախագահ Գալուստ Սահակյանը մի «հետաքրքիր» նկատառում է արել. «Այդ 16,3%-ը ԱՊՀ մյուս պետություններում արդեն 30%-ի է հասել»։ Պարոն Սահակյանը նկատի ունի՞, արդյոք, մեր պոտենցիալ հակառակորդին՝ Ադրբեջանին, որը գներն ընկած նավթի պայմաններում էլ պահպանում է տնտեսության զարգացման դրական ցուցանիշները։ Կամ, եթե օրինակ են բերվում ԱՊՀ երկրները, նրանցից ո՞ր մեկն է կանգնած այնպիսի միջազգային ճնշումների առաջ, ինչպես մենք, որ ամեն օր մի նոր միջազգային վարկ վերցնելով՝ ուղղակի տնտեսական ու քաղաքական կախվածության մեջ ենք ընկնում բրայզաների ու մերզլյակովների երկրներից։ Երևի՝ մի քիչ Ղրղզստանը։ Միաժամանակ շնորհակալություն պիտի հայտնենք Գալուստ Սահակյանից, որ Արմեն Մազմանյանի պես մեզ չհամեմատեց աֆրիկայան ցեղերի, իր տերմինալոգիայով՝ «բոմժերի» հետ, որոնց մարտական դիմակները գրեթե չեն տարբերվում մեր «ազգային» շատ գործիչների իրական դիմանկարից։
Ինձ մի քիչ էլ զարմացնում է մեր պաշտոնյաների անտեղի մեծահոգությունը։ ՀՆԱ-ի 16,3 %-ի մասին այնպիսի վերամբարձ տոնով են խոսում, ասես դա խաղատանը տանուլ տված մի «պեռեռիվի» փող լինի։ Մի քանի օր առաջ «7օր» կայքէջի բլոգում քննարկման էինք դրել Հայաստանի տնտեսական վիճակն ու երկրի կառավարության վարած հակաճգնաժամային քաղաքականությունը։ Բլոգային քննարկումների տեսակը համացանցում բավական տարածված լինելով՝ հասարակության մեջ գոյություն ունեցող տրամադրությունների յուրատեսակ հայելի է ներկայացնում, որն այս դեպքում տրամագծորեն տարբերվում է իշխանական քաղաքական շրջանակներում ներքուստ պայմանավորված  մոտեցումներից։
Մասնավորապես, «Դեմք» կեղծանունով մեկը հռետորական հարց էր բարձրացրել. «Բա երկրի մասին  մտածող վարչապետը ցինիկավարի ելույթներ կունենա, թե 16,3 տոկոսը նորմա՞լ ա։ Իրա համար կարող ա՝ նորմալ ա, բայց հաշվել  ա՞, թե էդ տոկոսները քանի՞ թոշակառուի թոշակ ա անում, քանի՞ հատ հացի փուռ ու պանրի ցեխ ա փակվում, քանի՞ երեխա ա ուսումից հրաժարվում վարձի պատճառով։ Մեկը չկա՝ հաշվի ու մտցնի.... աչքը»։

Как о благой вести официальная статистика заявила, что экономический спад в Армении за первое полугодие составил 16,3%.   В логике цифр это не так уж ужасающе, так как до окончательного угасания «пульса» страны еще 83,7%, и с этими темпами «окончательные конвульсии» Армении «протянут» еще 4-5 полугодий. Однако все совсем иначе с точки зрения логики ведения экономики. Армения, кроме потерявших в цене на международных биржах меди и молибдена, ничего для экспорта не имеет, а производимые внутри страны товары имеют назначение бытового потребления только на внутреннем рынке, или относятся к сфере переработки сельскохозяйственной продукции, которая в условиях рациона, состоящего  из «черствого хлеба», едва удовлетворяет потребности внутреннего рынка. В этом случае здравый рассудок подсказывает, что в условиях повсеместного кризиса правительство страны должно сделать резкие изменения  в проводимой экономической политике. Резкие изменения сделаны были, но только в проводимой пропаганде. До первого квартала правительство в лице премьера агитировало «ни во что не ставить» кризис. Постепенно влияние кризиса, как и ожидалось, разрослось, и наше правительство стало вынужденно не только «ставить во что-то», но и премьер начал называть цифры, но снова подкладывая под голову мягкую подушку, что мы можем  спокойно упасть до 20%.
Председатель парламентской фракции РПА Галуст Саакян сделал одно «интересное» наблюдение: «Эти 16,3% в других странах СНГ уже достигли 30%». Господин Саакян имеет в виду нашего потенциального противника - Азербайджан, который даже в условиях упавших цен на нефть сохраняет положительные показатели экономики? Или, если приводят в пример страны СНГ, то на которую из них оказывают такое международное давление, какое оказывают на нас, когда, беря каждый день новый международный кредит, мы попросту попадаем в экономическую и политическую зависимость от стран брайз и мерзляковых? Наверное, немного Киргизия. Одновременно, мы должны выразить благодарность Галусту Саакяну, который не сравнил нас подобно Армену Мазманяну с африканскими племенами, с «бомжами» - согласно его терминологии, чьи боевые маски практически не отличаются от реальных портретов многих наших «национальных» деятелей.
Еще меня немного удивляет неуместное великодушие  наших чиновников. О 16,3% ВВП они говорят с таким возвышенным тоном, будто это проигранные в казино деньги на один перерыв. Несколько дней назад в блоге «7or» на обсуждение был поставлен вопрос экономического положения Армении  и проводимой правительством страны антикризисной политики. Будучи достаточно распространенным в интернете видом обсуждений, блог является своеобразным зеркалом настроений в обществе, которое в данном случает диаметрально отличается от подходов, согласованных внутри властных политических кругов.
В частности, некий под ником «Демк» поднял риторический вопрос: «Думающий о стране премьер сделает циничные выступления насчет того, нормальными ли являются 16,3%. Для него может и нормально, но подсчитывал ли он, сколько пенсий составляют эти проценты, сколько пекарен и сыроделен закроется, сколько детей откажется от образования из-за высокой платы? Нет того, кто подсчитал бы и сунул... в глаза».