Հուլիսի 21-ին Նյու Յորքում՝ ՄԱԿ-ի գրասենյակի դիմաց, սկսվել են իրանական կառավարության դեմ քառօրյա հացադուլը և ցույցերը: Նյույորքյան ցույցի կազմակերպիչներից մեկը՝ Մանի Շիրազին, ասել է, որ խոսքի ազատությունն իրենց կարևոր առաջնայնություններից մեկն է: «Բոլոր քաղբանտարկյալները պետք է ազատ արձակվեն»,- ասել է նա: Ցույցի առաջնորդներն ասել են, որ իրանական ղեկավարությունը ոտնահարում է մարդու իրավունքի միջազգային պայմանագրերով երկրի ստանձնած պարտականությունները և իրանական օրենքը:
Իսկ ահա ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը,վերահաստատելով Իրանի դեմ ամերիկյան դիրքորոշումը, հուլիսի 22-ին զգուշացրել է, որ Միացյալ Նահանգները հաշվի են առնելու «պաշտպանական հովանոցի» ընդլայնումը Մերձավոր Արևելքում, եթե այդ երկիրը շարունակի մարտահրավեր նետել միջազգային պահանջներին՝ համաձայն որոնց Իրանը պետք է դադարեցնի այն աշխատանքները, որոնք կարող են հանգեցնել միջուկային զենքի ստեղծմանը:
ԱՄՆ–ը վերահաստատել է Իրանի դեմ իր դիրքորոշումը

21 июля в Нью-Йорке напротив офиса ООН начались четырехдневная голодовка и демонстрации против иранского правительства. Один из организаторов нью-йоркской демонстрации Мани Ширази сказал, что свобода слова является для них одним из важных приоритетов. «Все политзаключенные должны быть освобождены», - сказал он. Лидеры демонстрации заявили, что иранское руководство попирает взятые страной международные обязательства по правам человека и иранский закон.
А вот госсекретарь США Хилари Клинтон, вновь подтвердив американскую позицию по Ирану, 22 июля выступила с предупреждением: Соединенные Штаты рассмотрят вопрос о создании на Ближнем Востоке «защитного зонтика», если Тегеран будет и дальше игнорировать требования международного сообщества о прекращении работ, которые могут увенчаться созданием ядерного оружия.
США снова подтвердили свою позицию по Ирану