Սերժ Սարգսյան. «Հայաստանը ցանկություն ունի զարգացնել Մեքսիկայի հետ հարաբերությունները»
Նախագահ Սերժ Սարգսյանին այսօր իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Մեքսիկայի Միացյալ Նահանգների նորանշանակ դեսպան Ռուբեն Ալբերտո Բելտրան Գեռերոն:
Նախագահը շնորհավորել է դեսպանին և հույս հայտնել, որ պաշտոնավարման ընթացքում կանի հնարավորը միջպետական կապերը երկու բարեկամ պետությունների միջև զարգացնելու և ամրապնդելու գործում: Հանդիպմանը երկուստեք կարևորվել են տարբեր մակարդակի պարբերական փոխայցելություններն ու ակտիվ շփումները` ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափով:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանը ցանկություն ունի զարգացնել Մեքսիկայի հետ հարաբերությունները, և դրա լավագույն վկայությունն է Մեքսիկայում ՀՀ ռեզիդենտ դեսպանություն հիմնելու մտադրությունը:
ՀՀ Նախագահը և Մեքսիկայի դեսպանը երկկողմ հարաբերությունների և հեռանկարային մի շարք ոլորտներում հայ-մեքսիկական համագործակցության խորացման համար ընդգծել են անհրաժեշտ իրավապայմանագրային դաշտի ձևավորման և ընդլայնման կարևորությունը:
Երկու երկրների հարաբերությունների ամրապնդման գործում զրուցակիցները մեծ դեր են վերապահել խորհրդարանական դիվանագիտությանը ևս, որտեղ, նրանց համոզմամբ, զգալի աշխատանք կա իրականացնելու:

Армения намерена развивать отношения с Мексикой – Серж Саргсян
Новоназначенный посол Мексики в Армении Рубен Альберто Белтра Гереро вручил свои верительные грамоты президенту РА Сержу Саргсяну, сообщает пресс-служба главы государства.
Саргсян поздравил посла и выразил надежду, что он сделает все возможное для развития и укрепления межгосударственных связей между двумя дружественными странами.
В ходе встречи собеседники отметили важность взаимных визитов на всех уровнях и активные контакты, как в двустороннем, так и многостороннем форматах. Серж Саргсян отметил, что Армения стремится развить отношения с Мексикой и намеревается открыть посольство в Мексике.
Стороны также отметили необходимость формирования и расширения договорно-правового поля для обеспечения углубления армяно-мексиканских отношений. Также большую роль в укреплении взаимоотношений между странам может сыграть парламентская дипломатия, и в этом направлении еще многое предстоит сделать.