Գևորգ Կոստանյանը խոստանում է որդեգրել պատժի նկատմամբ 21–րդ դարին համապատասխան մոտեցումներ
Այս պահին ՀՀ ԱԺ պատգամավորների հարցերին է պատասխանում ՀՀ նախկին զինդատախազ Գևորգ Կոստանյանը, ում թեկնածությունը խորհրդարանին է առաջարկել Սերժ Սարգսյանը։ Իր ելույթում Գ. Կոստանյանն ընդգծել է, որ անհրաժեշտ է որդեգրել պատժի նկատմամբ նոր՝ 21–րդ դարին համապատասխան մոտեցումներ։
Գլխավոր դատախազի թեկնածուն խոստացել է այդ պաշտոնում նշանակվելու դեպքում անզիջում պայքարել կոռուպցիայի և ոչ պրոֆեսիոնալիզմի դեմ։
–Ոչ պրոֆեսիոնալ դատախազը չարիք է։ Նա, ով չի համարում, որ ոչ պրոֆեսիոնալիզմը կամ կոռուպցիան տեղ չեն կարող ունենալ դատախազությունում, շատ շուտով ի՛նքը տեղ չի ունենա այդ համակարգում,–ասել է Գ. Կոստանյանը։
Վերջինի նպատակներից մեկն էլ դատախազությունում կուսակցականների բացառումն է, ինչպես նաև օրենքի առջև հավասարաչափության ապահովումը և անպատժելիության վերացումը։

Геворг Костанян обещает переход на новые подходы в отношении наказания
Необходимо переходить на новые, соответствующие требованиям 21 века подходы в отношении наказания. Об этом заявил бывший военный прокурор РА Георгий Костанян, отвечает на вопросы депутатов в НС.
Кандидат на должность генпрокурора пообещал в случае своего утверждения на этом посту бороться с коррупцией и непрофессионализмом.
«Непрофессиональный прокурор – это зло. Тот, кто не считает, что непрофессионализму и коррупции не место в прокуратуре, очень скоро сам потеряет свое место в этой структуре», - отметил Костанян.
Кроме того, его целями будут исключение партийных из прокуратуры, обеспечение равенства перед законом и искоренение безнаказанности.