Ֆրանսիացի ալպինիստը Մոնբլան լեռան գագաթին 246 հազ եվրո արժողությամբ գանձեր է գտել
Ֆրանսիացի ալպինիստը Մոնբլան լեռան գագաթին 246 հազ եվրո արժողությամբ գանձեր է գտել, որոնք սառույցի տակ են մնացել շուրջ 50 տարի։ Այս մասին հայտնում է «ՌԻԱ նովոստի»–ն։ Հայտնաբերած թիթեղյա տուփը, որը լի է եղել զմրուխտով, սուտակով և սափֆիրով, ալպինիստը հանձնել է տեղի իրավապահ մարմիններին, որոնք բարձր են գնահատել երիտասարդի այդ քայլը։
Ըստ «Ֆրանս պրեսի»՝ դժվար չի եղել որոշել՝ ինչպես են թանկարժեք քարերը հայտնվել լեռան վրա. քարերով լի ծրարների վրա դրոշմված է եղել «Պատրաստված է Հնդկաստանում» կնիքը։ 1950 և 1966թթ. Մոնբլան լեռան վրա խոշտանգվել էր հնդկական երկու օդանավ, և մինչ օրս այնտեղ թաղված են ինչպես մարդկային մարմինների մնացորդներ, այնպես էլ կործանված ինքնաթիռների մասեր։
Համաձայն ֆրանսիական օրենքի՝ գանձ գտնողը կարող է դրանք իրեն պահել, եթե, իհարկե, գոյություն չունեն ո՛չ դրա տերը, ո՛չ էլ ժառանգները։ Ներկայումս ֆրանսիական իշխանությունները կապ են հաստատել իրենց հնդիկ գործընկերների հետ թանկարժեք քարերի նախկին տիրոջը գտնելու համար։

Альпинист нашел на Монблане клад стоимостью 246 тысяч евро
Французский альпинист нашел на Монблане клад, пролежавший на леднике около 50 лет, передает РИА «Новости».
Стоимость найденной жестянки, внутри которой оказались сапфиры и рубины, составила 246 тысяч евро. Спортсмен передал находку в ближайший полицейский участок.
«Этот молодой человек оказался очень честным, быстро понял, что драгоценности принадлежали кому-то, кто погиб на леднике. Альпинист мог оставить их себе, однако предпочел передать их полиции», - отметили в правоохранительных органах.
Сапфиры и рубины были расфасованы в пакетики с клеймом «Сделано в Индии». Как сообщается, драгоценности попали на Монблан либо в 1950, либо в 1966 году, когда над горой потерпели крушение лайнеры «Air India». Власти сейчас пытаются разыскать хозяев ценного груза. Если этого сделать не удастся, то клад может стать собственностью нашедшего его альпиниста.