Սոչիում Սերժ Սարգսյանը հանդիպել է Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հետ
Աշխատանքային այցով Սոչիում գտնվող նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր մինչ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) խորհրդի հերթական նստաշրջանի մեկնարկը հանդիպում է ունեցել Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հետ, տեղեկացնում է նախագահի գրասենյակի մամուլի ծառայությունը:
Զրուցակիցները քննարկել են ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափով փոխգործակցությանը վերաբերող հարցեր: Երկուստեք ընդգծվել է, որ բարձր մակարդակի հաճախակի հանդիպումները, երկու երկրների տարբեր գերատեսչությունների միջև ակտիվ համագործակցությունն զգալիորեն նպաստում են միջպետական հարաբերությունների օրակարգի հարստացմանը փոխշահավետ բոլոր ուղղություններով:
Հայաստանի և Բելառուսի նախագահները գոհունակությամբ են նշել, որ մի քանի ամիս առաջ նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի Հայաստան կատարած պաշտոնական այցի ընթացքում պայմանավորվածությունների որոշակի մասն արդեն իրականացվել է, իսկ մի մասն էլ իրագործման ընթացքի մեջ է:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցությունից հետո միության անդամ երկու բարեկամ երկրների միջև տնտեսական համագործակցության զարգացման հեռանկարին: Կողմերը քննարկել են նաև Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցության հարցում Բելառուսի աջակցությանը վերաբերող հարցեր:
Հայաստանի և Բելառուսի նախագահները հայ-բելառուսական հարաբերությունների ամրապնդման գործում մեծապես կարևորել են նաև Բելառուսում հայ համայնքի դերը:

Серж Саргсян и Александр Лукашенко обсудили двустороннее сотрудничество
Находящийся в Сочи президент Армении Серж Саргсян перед началом очередной сессии Совета ОДКБ встретился с президентом Беларуси Александром Лукашенко.
Как сообщает пресс-служба президента РА, собеседники обсудили вопросы, касающиеся двустороннего и многостороннего сотрудничества. В двустороннем порядке было отмечено, что частые встречи на высоком уровне, активное сотрудничество разных ведомств двух стран в значительной степени способствуют обогащению повестки межгосударственных отношений по всем взаимовыгодным направлениям.
Президенты Армении и Беларуси с удовлетворением отметили, что определенная часть договоренностей, достигнутых во время визита президента Беларуси в Армению несколько месяцев назад, уже реализована, а остальная находится в процессе реализации.
Стороны затронули также перспективу развития экономического сотрудничества между странами после присоединения Армении к Таможенному союзу. Собеседники обсудили также вопросы, касающиеся содействия Беларуси в вопросе членства Армении в Таможенном союзе.
Президенты Армении и Беларуси отметили особую важность роли армянской общины Беларуси в укреплении армяно-белорусских отношений.