Եգիպտոսի ոստիկանությունը փոխհրաձգության մեջ է մտել ընդդիմադիրների հետ
Եգիպտոսի անվտանգության ուժերն արցունքաբեր գազ են կիրառել և փոխհրաձգություն սկսել զինված խմբավորումների դեմ Կահիրեի արվարձաններում: Այս մասին հայտնում է «Ռոզբալտ.ռու»-ն: Կարգուկանոն հաստատող պահազորը հետապնդում էր Կիրդասի շրջանում հրդեհած ոստիկանական բաժանմունքի կասկածյալներին: Հրդեհի հետևանքով մահացել էր 11 ոստիկան:
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 3-ին Եգիպտոսի բանակը «Մահմեդական եղբայրներ» խմբավորման դեմ ժողովրդական ընդվզման համապատկերին իշխանությունից զրկեց Մոհամմեդ Մուրսիին և երկրում անցումային շրջան հայտարարեց: Նախագահը ձերբակալվեց: Իսլամիստ համախոհների հետագա արյունոտ իրադարձությունները Եգիպտոսում հերթական ճգնաժամը ստեղծեցին. շուրջ մեկ ամիս երկրում արտակարգ դրություն հաստատվեց:

Полиция Египта вступила в перестрелку с вооруженными группировками
Силы безопасности Египта применили слезоточивый газ и вступили в перестрелку с вооруженными группировками в предместьях Каира.
Стражи порядка проводили операцию по задержанию подозреваемых в поджоге полицейского участка в округе Кирдаса. Как отмечает «Reuters», жертвами поджога стали 11 полицейских.
Напомним, что армия Египта 3 июля на фоне волны народного недовольства властью движения «Братья-мусульмане» отстранила от власти Мухаммеда Мурси и объявила в стране переходный период. Президент был арестован. Последовавшие кровопролитные протесты сторонников исламистов привели к очередному кризису в Египте. В итоге на месяц был введен режим чрезвычайного положения.