«Մաքսային միությանը» միանալու վերաբերյալ Գագիկ Ծառուկյանի դիրքորոշումը հստակ է
Վերջին շրջանում քաղաքական դաշտի ամենաքննարկվող թեման Հայաստանի` Մաքսային միությանը միանալու հարցն է: Այս առումով բավականին շատ են հարցադրումները, թե ինչու է ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը մինչեւ այսօր լռում այդ հարցի շուրջ: Այս թեմայով էլ «zham.am»-ը պարզաբանում խնդրեց ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի մամուլի խոսնակ Իվետա Տոնոյանից, որը մասնավորապես ասաց.
«ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը երբևէ չի խուսափել երկրի համար կարևոր հարցերի վերաբերյալ դիրքորոշումներ հայտնելուց, և Մաքսային միությանն անդամակցելու Հայաստանի ցանկության հետ կապված հարցում ևս կա հստակ դիրքորոշում: Նախ՝, առաջին հերթին, դեռ վաղ է խոսել Մաքսային միություն մտնելու մասին, քանի որ առայժմ խոսվում է միայն Հայաստանի ցանկության մասին, որը դեռ բավականին ժամանակ ու ընթացակարգ է պահանջում՝ իրականություն դառնալու համար: Եվ հետո, մեր խորին համոզմամբ, ՀՀ-ում շատ քիչ մարդ գիտի կամ հավանաբար գրեթե ոչինչ չգիտի, թե ինչ ասել է անդամակցություն Մաքսային միությանը: Երբ անցած կլինենք այս ճանապարհի գոնե մի մասը և երբ գոնե մոտավորապես ուրվագծված կլինեն անդամակցության արդյունքներն ու հետևանքները, այդ ժամանակ հնարավոր կլինի միայն առավել առարկայական գնահատականներ հնչեցնել:
Իսկ մինչ այդ Գագիկ Ծառուկյանը դեռևս սեպտեմբերի 2-ին Երևանի ֆիզիկական կուլտուրայի պետական ինստիտուտում ուսանողների հետ կայացած հանդիպման ժամանակ շատ հստակ և երկիմաստությունը բացառող գնահատական է տվել հայ-ռուսական հարաբերություններին, այն է՝ Ռուսաստանը Հայաստանի բարեկամ երկիրն ու կարևորագույն տնտեսական գործընկերն է, մեր երկրի անվտանգության համակարգի պահպանման կարևորագույն ռազմավարական գործընկերն է, և այնտեղ ապրում են միլիոնից ավել մեր հայրենակիցներ, և դժվար թե որևէ մեկը կամենա հայ-ռուսական հարաբերությունների վատթարացում:
Այնպես որ, հայ-ռուսական հարաբերությունների վերաբերյալ և դրանց զարգացման անհրաժեշտության վերաբերյալ դիրքորոշումը շատ հստակ է, իսկ Մաքսային միությանն անդամակցելու ցանկության հետ կապված հարցին դեռ ժամանակային քննություն է սպասվում»:

Позиция Гагика Царукяна по вопросу вступления в Таможенный союз достаточно четкая
В последнее время самой обсуждаемой в политических кругах темой является вопрос вступления Армении в Таможенный союз. Звучит достаточно много вопросов о том, почему в этой связи лидер партии «Процветающая Армения» Гагик Царукян до сих пор хранит молчание. Сайт «Zham.am» обратился за разъяснениями по этому вопросу к пресс-секретарю Гагика Царукяна Иветте Тоноян, которая, в частности, заявила:
«Председатель партии «Процветающая Армения» Гагик Царукян никогда не уклонялся от озвучивания своей позиции по жизненно важным для страны вопросам, и по вопросу о желании Армении присоединиться к Таможенному союзу у него тоже имеется четкая и ясная позиция. Прежде всего, пока рано говорить о присоединении к Таможенному союзу, потому что речь всё еще идет лишь о желании Армении вступить в ТС, и для того, чтобы это стало реальностью, потребуется немало времени и необходимых процедур. И потом, по нашему глубокому убеждению, в Армении мало кому известно, если вообще известно, что из себя представляет членство в Таможенном союзе. Когда мы пройдем хотя бы часть этого пути и хотя бы приблизительно будут очерчены итоги и последствия вступления, только тогда можно будет озвучить более предметные оценки.
А до этого Гагик Царукян еще 2 сентября, в ходе встречи со студентами в Ереванском Государственном Институте физической культуры, дал четкую и недвусмысленную оценку армяно-российским отношениям, согласно которой Россия является важнейшим экономическим и стратегическим партнером, обеспечивающим важнейшую составляющую системы нашей безопасности. В России проживает более миллиона наших соотечественников, и вряд ли кто-то захочет ухудшения армяно-российских отношений.
Так что, позиция об армяно-российских отношениях и необходимости их дальнейшего развития является достаточно четкой, а вопрос о вступлении в Таможенный Союз требует еще длительного изучения».