Հայաստանի և Լեհաստանի ԱԳ նախարարները քննարկել են ԼՂ հակամարտությունը
Սեպտեմբերի 17-ին Վարշավա աշխատանքային այցով ժամանած արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպում ունեցավ Լեհաստանի ԱԳ նախարար Ռադոսլավ Սիկորսկու հետ։
Նախարարները քննարկեցին Հայաստան – Եվրոպական միություն հարաբերությունների հետագա զարգացման ուղիները։
Այս առումով Էդվարդ Նալբանդյանն ընդգծեց, որ Հայաստանը նպատակադրված է շարունակել համակողմանի փոխգործակցությունը Եվրոպական միության հետ հնարավոր բոլոր ուղղություններով։
«Հայաստանը, Արևելյան գործընկերության նախաձեռնության հենց սկզբից, անգամ դրանից առաջ, ասել և շարունակում է ասել, որ պատրաստ է հնարավորինս սերտ, հնարավորինս ընդլայնված հարաբերություններ ունենալ Եվրամիության հետ, մոտ լինել Եվրամիությանն այնքան, որքան դա հնարավոր կլինի Եվրամիությանը, բայց ոչ ի վնաս և ի հաշիվ Ռուսաստանի հետ մեր դաշնակցային հարաբերությունների։ Եվ հենց այդ համատեքստում է հարկավոր դիտարկել Հայաստանի որոշումը անդամակցել Մաքսային միությանը», - շեշտեց Հայաստանի արտգործնախարարը։
Նախարար Նալբանդյանը նշեց, որ կարևոր է առաջ մղել Հայաստան - Եվրոպական միություն հարաբերությունները՝ հիմնվելով վերջին տարիներին համատեղ արձանագրած առաջընթացի և արդյունքների վրա։
Էդվարդ Նալբանդյանը լեհ գործընկերոջը տեղեկացրեց նաև ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման ուղղությամբ գործադրվող ջանքերի վերաբերյալ։

Главы МИД Армении и Польши обсудили перспективы отношений Армения-ЕС
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян, прибывший 17 сентября в Польшу с официальным визитом, встретился с главой МИД Польши Радославом Сикорским и обсудил с ним пути развития взаимоотношений Армения-ЕС, сообщает пресс-служба МИД Армении.
В этом контексте Налбандян подчеркнул, что Армения сохраняет намерение продолжать всестороннее сотрудничество с Европейским Союзом по всем направлениям.
«Армения говорила и продолжает говорить, что готова к возможно более прочному, расширенному сотрудничеству с Евросоюзом. Быть ближе к ЕС настолько, насколько это будет возможно, но не во вред союзническим отношениям с Россией. В этом контексте нужно рассматривать и решение Армении присоединиться к Таможенному союзу», - подчеркнул министр иностранных дел РА.
Министр Налбандян отметил важность продвижения отношений Армения-ЕС на основе прогресса и результатов последних лет. В ходе беседы был затронут также процесс мирного урегулирования Карабахского конфликта.