Մաքսային միության ռահվիրաները
Մինչև սեպտեմբերի 3–ը Սերժ Սարգսյանը գնում էր դեպի Արևմուտք։ Համենայնդեպս այդպես էին ներկայացնում նրա հաստիքային ու արտահաստիքային «արևմտամետ» փաստաբանները։
Իր ոճին հավատարիմ՝ Սարգսյանը պահում էր նաև հաստիքային ու արտահաստիքային «ռուսամետներ», որոնք օրհնում էին «էն սհաթը»։
Սեպտեմբերի 3–ին պարզ դարձավ, որ Սերժ Սարգսյանի «ռուսամետ» և «արևմտամետ» թիմակիցներն իրականում Մաքսային միության ռահվիրաներ են՝ «վկաներ», քանզի առաջիններն ինքամոռաց ողջունում են ՀՀԿ ղեկավարի որոշումը, իսկ երկրորդները, «սկզբունքայնությունից» ելնելով, ծպտուն չեն հանում նրա դեմ և քննադատում են բոլորին, բացի Սերժից։
Ահա այդպիսին է «արևմտամետների» և «ռուսամետների» անխախտ միասնությունը։ Նրանք «ազգային համաձայնության» են եկել Սերժին ծառայելու և նրա հակառակորդների դեմ «դհոլություն» անելու հարցում։ Առաջին հայացքից տարբեր են, ասենք, Արամ Սարգսյանի ու Արտաշես Գեղամյանի կամ Տիգրան Սարգսյանի ու Գալուստ Սահակյանի նպատակները, սակայն իրականում նրանք բոլորը միևնույն արժեհամակարգի կրողներն են։ Բովանդակային առումով ինչո՞վ են իրարից տարբերվում, օրինակ, Ռազմիկ Զոհրաբյանը և «Lragir.am»–ի խմբագիր Հայկազն Ղահրիյանը. մեկը բացահայտ է պաշտպանում Սերժին, մյուսը՝ գեղամյանաբար։ Ինչևէ։
Նկատենք, որ հոգու խորքում Սերժն ուզում էր ԵՄ–ի հետ ասոցացվել, բայց ոչ այն պատճառով, որ ինքն ու Սաշիկը մանկուց երազել էին մարդու իրավունքների պաշտպանության և ժողովրդավարական արժեքների մասին, այլ Արևմուտքի խոստացած փողի։
Բացի այդ՝ Սերժն Արևմուտքի հետ հաջողացրել էր գործարք կնքել Հայաստանի ապագայի հաշվին, ինչի դիմաց իշխանությունը պահպանելու գործում աջակցության խոստում էր ստացել։ Ըստ այդմ՝ ԵՄ հանձնակատար Ֆյուլեն և մյուս եվրոդիշովկեքը ողջունում էին ընտրակեղծիքները և շրջիկ խմբերի համար եվրոտանիք ապահովում, իսկ փոխարենն ակնկալում էին, որ Հայաստանն իրենց ձեռքում կդառնա մանրադրամ ՌԴ–Արևմուտք հարաբերություններում։ Այսինքն՝ գործարքի կողմերից յուրաքանչյուրը գործել է ՀՀ–ի ու ՀՀ քաղաքացու շահերի դեմ։
Սերժն այնքան էր տարված «արևմտամետությամբ» և այնպիսի էնտուզիազմով էր հակառուսական խաղի մեջ մտել, որ կասկածի տեղիք չէր տալիս. գործ ունենք կատարյալ անմեղսունակի հետ։ Իսկ ահա նրան սատարող լրատվամիջոցները («Lragir.am», «1in.am» և այլն), որոնք ձայնակցում էին թուրք–ադրբեջանական զույգի քարոզչությանը, 5–րդ շարասյան ֆունկցիա էին կատարում՝ փորձելով հա՛մ կույս մնալ (արևմտյան արժեքների համար պայքարողի դերում հանդես գալ), հա՛մ հաճույք ստանալ (լիուլի վարձատրվել «արևմտամետության» համար)։
Ի դեպ, «1in.am»–ի պարագան շատ «խոխմա» է. այն ֆինանսավորվում է ռուսաստանաբնակ հայտնի գործարար Սամվել Կարապետյանին ու նրա ՀՀԿ–ական եղբայր Կարեն Կարապետյանին պատկանող «Տաշիր Գրուպի» կողմից, սակայն «թունդ արևմտամետություն» է խաղում, ինչից կարելի է ենթադրել, որ Կարապետյան եղբայրները փող են աշխատում ՌԴ–ում, սակայն «տակից» պայքարում են նույն ՌԴ–ի դեմ, կամ էլ՝ «1in.am»–ի Արման Բաբաջանյանը նրանց ֆռռացնում է։ Ամեն դեպքում անհարմար բան է ստացվում։ Կարապետյանների համար անհարմար։
Հաշվի առնելով մի շարք հանգամանքներ՝ կարող ենք վստահաբար պնդել, որ «արևմտամետությունը» յուրօրինակ բիզնես էր դարձել դավիթշահնազարյանների, իգորմուրադյանների և մյուս «անկախների» համար։
Բաղրամյան 26–ի համար էլ «արևմտամետությունը» բիզնես–նախագիծ էր։ Առևտրի առարկա էր դարձել Հայաստանի ու Ղարաբաղի անվտանգությունը՝ իշխանության վերարտադրության դիմաց։ ԵՄ չինովնիկներին այդ գաղափարը դուր եկավ ու նրանք սկսեցին երկակի ստանդարտներ կիրառել։ Հիմա բոլորը «թքած» վիճակում են։ Գրասենյակն ընկավ։
Եվ այսպես, «Արևմտամետ Սերժ» հեքիաթի հերթական մասն ավարտվեց և բոլորը տեսան, թե ում հետ գործ ունենք։ Կրեմլում մի թեթև քաշքշեցին Սարգսյանի թշիկները և վերջ։ Ինչպես և սպասվում էր, ՀՀԿ ղեկավարի այս մի հակառուսական հիստերիան ևս ավարտվեց Կրեմլի նկուղում «սեռական» բնույթի հարաբերությամբ։
Առաջին անգամ «արևմտամետ» Սերժի խաղերի վերջնարդյունքում ՀՀ–ն ՌԴ–ի հետ 49 տարվա պայմանագիր կնքեց ռազմաբազաների հետ կապված։ Հիմա էլ ԵՄ–ի հետ ասոցացման գործընթացն ավարտվեց Մաքսային միության մեջ մտնելու հայտարարությամբ։
Թե ինչով կավարտվի Սերժ Սարգսյանի մյուս «նախաձեռնողականությունը», հեշտությամբ կարելի է կռահել, բայց չի կարելի թույլ տալ։

Старатели Таможенного союза
До 3 сентября Серж Саргсян шел на Запад. По крайней мере, так преподносили его штатные и внештатные «прозападные» адвокаты.
Будучи верен самому себе, Саргсян содержал также штатных и внештатных «пророссийских», которые ежедневно благословляли «тот момент, когда нога русского…».
3 сентября стало ясно, что «пророссийские» и «прозападные» члены команды Сержа Саргсяна в действительности являются старателями (вернее, «свидетелями») Таможенного союза, поскольку первые приветствуют решение руководителя РПА, а вторые, проявляя «принципиальность», не смеют даже пикнуть в его сторону и критикуют всех, кроме самого Сержа.
Именно так и выглядит нерушимый союз «прозападников» и «пророссийских». Они пришли к «национальному согласию» в вопросе служения Сержу и «барабанства» против его соперников. На первый взгляд, цели, скажем, Арама Саркисяна и Арташеса Гегамяна или Тиграна Саркисяна и Галуста Саакяна отличаются, однако в действительности они являются носителями одной и той же системы ценностей. Чем, например, в содержательном плане отличаются Размик Зограбян и редактор сайта «Lragir.am» Айказн Гахриян? Просто первый поддерживает Сержа в открытую, а второй – по-гегамянски.
Заметим, что в глубине души Серж хотел бы ассоциироваться с ЕС, но не потому, что он вместе с Сашиком с детства мечтал о защите прав человека и демократических ценностях, а из-за обещанных Западом денег.
Кроме того, Сержу удалось достичь соглашения с Западом за счет будущего Армении, в обмен на которое он получил поддержку в вопросе сохранения власти. Согласно данной сделке, еврокомиссар Фюле и остальные евродешевки приветствовали избирательные фальсификации и деятельность мобильных групп, взамен ожидая превращения Армении в разменную монету в отношениях между Россией и Западом. То есть, каждая из сторон сделки действовала против интересов РА и ее граждан.
Серж настолько предался своей «прозападности» и с таким энтузиазмом вошел в антироссийскую игру, что даже не вызывало сомнения – мы имеем дело с абсолютно невменяемым человеком. Что касается поддерживающих его СМИ («Lragir.am», «1in.am» и др.), которые вторили пропаганде турецко-азербайджанского тандема, то они выполняли функцию пятой колонны, пытаясь одновременно и получать удовольствие (сполна оплачиваться за свою «прозападность»), и оставаться целомудренными (выступать в качестве поборников западных ценностей).
Кстати, ситуация вокруг «1in.am» вообще хохмовая: сайт финансируется принадлежащей известному российскому бизнесменому Самвелу Карапетяну и его брату из РПА Карену Карапетяну компанией «Ташир Групп», однако продолжает играть в «ярого прозападника», из чего можно сделать вывод, что, хотя братья Карапетян и зарабатывают деньги в России, подспудно они борются с РФ, или попросту Арман Бабаджанян из «1in.am» обводит их вокруг пальцев. В любом случае, как-то неудобно для Карапетянов получается.
Учитывая ряд обстоятельств, можем с уверенностью заявлять, что «прозападность» для давидшахназарянов, игорьмурадянов и остальных «независимых» стала своеобразным бизнесом.
Для президентского же дворца «прозападность» была бизнес-проектом. Предметом торга была безопасность Армении и Карабаха, которая обменивалась на возможность воспроизводства у власти. Еврочиновникам эта идея понравилась, и они начали применять двойные стандарты. В итоге, «пролетели» все, а трест лопнул.
Итак, закончилась очередная глава сказки «О прозападном Серже» и все увидели, с кем мы имеет дело. В Кремле Саргсяна немного потрепали за щечки – и всё. Как и ожидалось, данная антироссийская истерия руководителя РПА тоже завершилась «сексуальными» сношениями в застенках Кремля.
В первый раз результатом «прозападных» игр Сержа было продление срока дислокации российских военных баз на 49 лет, а сейчас ассоциативный процесс с ЕС завершился заявлением о вступлении в Таможенный союз.
Чем же всё-таки может завершится следующая «инициатива» Сержа Саргсяна, думаю, догадаться не трудно, но этого нельзя допустить ни в коем случае.