Ինչպես CNN–ին հայտնել են Թուրքիայի ռազմաօդային ուժերը, թուրքական սահմանին սեպտեմբերի 16-ին ոչնչացվել է պետության օդային սահմանը խախտել փորձող սիրիական ուղղաթիռ։ Սիրիայի կառավարությունը Թուրքիային մեղադրել է սահմանում երկու երկրների լարվածությունը սրելու համար։ Սիրիայի Զինված ուժերի ղեկավարության հայտարարության մեջ նշվում է, որ ուղղաթիռ Մի–17-ը հետախուզական առաքելություն է ունեցել և պատահաբար է ներխուժել թուրքական օդային տարածք. օդաչուն հետևել է ահաբեկիչների խմբին, որը ներխուժել է սահմանամերձ Յունիսիա շրջան, և սխալմամբ խորացել թուրքական օդային տարածքում։ Անկարայում պնդում են, որ օդաչուները չեն արձագանքել նախազգուշացմանը, և ուղղաթիռը հրթիռակոծվել է ինքնաթիռից՝ Մալաթիայում։ Իր հերթին Սիրիան մեղադրել է Թուրքիային շուտափույթ որոշում կայացնելու համար։
Թուրքիայի օդուժը սիրիական ուղղաթիռ է հրթիռակոծել

16 сентября военно-воздушные силы Турции сообщили, что на границе был сбит сирийский вертолет, нарушивший турецкое воздушное пространство. Правительство Сирии обвинило Турцию в обострении напряженности на границе двух стран, сообщает «CNN».
В заявлении представителя командования вооруженными силами Сирии говорится, что пилот вертолета «следил за группой террористов, просочившихся в пограничный район Юнисия (провинция Латакия), и по ошибке незначительно углубился в турецкое воздушное пространство».
Сирийское правительство заявило, что вертолет Ми-17 выполнял разведывательную миссию и случайно залетел на территорию Турции, однако был сбит уже на сирийской территории, когда возвращался обратно.
В Анкаре утверждают, что пилоты «не отреагировали на предупреждение, и их вертолет был сбит ракетой с самолета, взлетевшего с базы ВВС в Малатье. В свою очередь, Сирия обвинила Турцию за «поспешное» решение.
Турция сбила сирийский вертолет