Գերմանիան իր պատրաստակամությունն է հայտնել Սիրիայում քիմիական զենքի ոչնչացման հարցում
Գերմանիան պատրաստակամություն է հայտնել ֆինանսական և տեխնիկական աջակցություն ցուցաբերել Սիրիայում քիմիական զենքի ոչնչացման համար։ «РИА Новости» գործակալության փոխանցմամբ՝ Գերմանիայի ԱԳ նախարարը հայտարարել է, որ այս հարցում շատ է կարևորվում ռուս-ամերիկյան պայմանավորվածությունը, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը։
Ի դեպ, ՄԱԿ-ն արդեն ստացել է Քիմիական զենքն արգելող համաձայնագրին Սիրիայի միանալու համար անհրաժեշտ բոլոր փաստաթղթերը: Սիրիայում այն ուժի մեջ կմտնի հոկտեմբերի 14-ին, իսկ քիմիական զենքը կոչնչացվի 2014թ. կեսերին:
Դամասկոսի Ղուտա արվարձանում քիմիական զենքը կիրառվել էր օգոստոսի 21-ին։
Այս կապակցությամբ Իրանի ԱԳ նախարարն է հայտարարությամբ հանդես եկել՝ ընդգծելով՝ Իրանը տեղեկություն ունի, որ քիմիական զենքը կիրառել են զինված խմբավորումները, այլ ոչ թե Սիրիայի իշխանությունները։
«IHS Jane's» հետազոտական կենտրոնի տվյալների համաձայն՝ Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի դեմ կռվող զինյալների թիվը հասնում է 100.000–ի, որոնցից 10 հազարը ծայրահեղական իսլամիստ ջիհադականներ են։

Германия готова оказать помощь в уничтожении сирийского химоружия
Германия готова оказать помощь в ликвидации запасов химического оружия Сирии. Об этом говорится в опубликованном накануне заявлении главы МИД ФРГ Гидо Вестервелле.
«Мы хотим, что химическое оружие было запрещено и уничтожено во всем мире, поскольку мир от этого станет безопаснее, - отметил министр. - Поэтому мы готовы внести технический или финансовый вклад в уничтожение сирийского химического оружия».
«Германия поддерживает российско-американское соглашение по контролю и уничтожению сирийского химоружия. Важно, чтобы сейчас последовали поддающиеся проверке шаги по реализации этих договоренностей», - подчеркнул Вестервелле.
Глава МИД отметил, что «ключевую роль здесь играет Совет Безопасности ООН, а также Организация по запрещению химического оружия /ОЗХО/». Германия, по его словам, «поддерживает ОЗХО в ее усилиях по запрещению и ликвидации» запасов боевых отравляющих веществ.