ԱԳ նախարարը հանդիպել է ԵՄ հանձնակատարին
Սեպտեմբերի 5-ին աշխատանքային այցով Բրյուսելում գտնվող ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպում ունեցավ Եվրոպական հանձնաժողովի Ընդլայնման և եվրոպական հարևանության քաղաքականության հարցերով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեի հետ։
Զրուցակիցներն անդրադարձան Մաքսային միությանն անդամակցելու Հայաստանի որոշմանը։ Այդ համատեքստում նախարար Նալբանդյանը վերահաստատեց Հայաստանի պատրաստակամությունը առաջ մղելու հնարավորինս լայն ձևաչափերով Եվրոպական միության հետ փոխգործակցությունը՝ շարժունակության, բարեփոխումների խթանման, արդյունավետ կառավարման, ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների, բազմաոլորտ տնտեսական համագործակցության և այլ բնագավառներում՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը ցանկանում է շարունակել հնարավոր սերտ գործընկերությունը՝ որքանով որ ԵՄ-ի համար հնարավոր կլինի դա և որը չի հակասի Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցությանը։
Հանդիպմանը քննարկվեցին Վիլնյուսյան գագաթաժողովին ընդառաջ սեպտեմբերի 12-13-ը Երևանում կայանալիք Արևելյան գործընկերության անդամ երկրների արտգործնախարարների ոչ պաշտոնական հանդիպման նախապատրաստական աշխատանքները։ Զուգահեռ Երևանում կկայանա Արևելյան գործընկերության անդամ երկրների կրթության նախարարների ոչ պաշտոնական հանդիպումը։ Այս միջոցառումներին կմասնակցեն Արևելյան գործընկերության անդամ երկրների արտաքին գործերի, կրթության նախարարները, ԵՄ Ընդլայնման և եվրոպական հարևանության քաղաքականության հարցերով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն, Կրության, մշակույթի և երիտասարդության հարցերով հանձնակատար Անդրուլա Վասիլուն, ԵՄ արտաքին գործերի ծառայության գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Հելգա Շմիտը։
Էդվարդ Նալբանդյանը և Շտեֆան Ֆյուլեն պայմանավորվածություն ձեռք բերեցին շարունակել ինտենսիվ խորհրդատվությունները Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև։

Эдвард Налбандян встретился с комиссаром ЕС Штефаном Фюле
5 сентября в Брюсселе министриностранных дел Армении Эдвард Налбандян провел встречу с европейским комиссаром по вопросам расширения и европейской политики соседства Штефаном Фюле.
На встрече собеседники коснулись решения Армении о вступлении в Таможенный союз. В этом контексте Эдвард Налбандян подтвердил готовность Армении продолжить разностороннее сотрудничество с Европейским Союзом по вопросам мобильности граждан, продвижения процесса реформ, эффективного управления, демократии, прав человека, многосекторального экономического сотрудничества и в других областях, подчеркнув желание Армении развивать тесное партнерство насколько это возможно для ЕС и насколько это не будет противоречить членству Армении в Таможенном союзе.
Министр Налбандян и комиссар Фюле обсудили подготовку к неформальной встрече министров иностранных дел Восточного партнерства, которая состоится в Ереване 12-13 сентября, в преддверии Вильнюсского саммита.
Эдвард Налбандян и Штефан Фюле договорились продолжить интенсивные консультации между Арменией и Европейским Союзом.
5 сентября в Брюсселе министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян провел встречу с европейским комиссаром по вопросам расширения и европейской политики соседства Штефаном Фюле.