Ֆրանսիայի հետախուզությունը պնդում է՝ Սիրիայի կառավարական զորքն առնվազն 3 անգամ քիմիական զենք է կիրառել
Ինչպես պնդում է Ֆրանսիայի հետախուզությունը, ապրիլից մինչև օգոստոս Սիրիայի կառավարական զորքն առնվազն 3 անգամ քիմիական զենք է կիրառել, որին զոհ է գնացել 280 մարդ։ «Взгляд»–ի փոխանցմամբ՝ Ֆրանսիայի վարչապետ Ժան-Մարկ Էրոն հայտարարել է, որ հետախուզության զեկույցը կհրապարակվի Ֆրանսիայի նախագահի, ԱԳՆ–ի և ՊՆ–ի պաշտոնական կայքերում։ Վարչապետը նաև վստահություն է հայտնել, որ իրենց ունեցած փաստերը Բաշար Ասադի վարչակարգին մեղադրելու լիարժեք հիմքեր են տալիս։
Զեկույցում բերված են օգոստոսի 21-ին արբանյակից արված մի շարք լուսանկարներ, որոնք, Ֆրանսիայի վարչապետի խոսքերով, ապացուցում են, որ քիմիական զենքը կիրառվել է Սիրիայի իշխանությունների վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներից։

Французская разведка обвинила Асада в трех химатаках
В рассекреченном докладе французской разведки говорится о том, что правительственные войска Сирии в период с апреля по август провели как минимум три химические атаки, сообщают западные СМИ.
По мнению разведки, государство провело, по меньшей мере, три подобных атаки с апреля, в том числе в городах Саракиб и Джобар. Предположительно, в них погибли около 280 человек.
Доклад в скором времени будет опубликован на сайтах администрации президента Франции, министерства иностранных дел и минобороны.
«Мы намерены дать членам парламента все, что у нас есть до сих пор засекреченное, чтобы дать возможность каждому оценить неприемлемость происходящего», - заявил премьер-министр Франции Жан-Марк Эйро.
Он добавил, что Франция не намерена в одиночку действовать в отношении Сирии, а доказательства, которыми располагает разведка позволяют вменить вину режиму Асада.
Кроме того, как следует из доклада, прямым доказательством вины Асада в химатаке являются фотографии со спутника от 21 августа. Эти снимки якобы доказывают, что химическая атака была осуществлена из зоны, подконтрольной властям Сирии.