Իշխանության գնացուցակը
Ընտրություններն ավարտվեցին, և իշխանություններն անցել են լայնամասշտաբ «բարեփոխումների». փող են հավաքում մայթերից ու փողոցներից, տներից ու բակերից, խանութներից ու գործարաններից։
Տոկոս «խփելուց» հետո թանկացան գազը, հոսանքը, ապրանքներն ու ծառայությունները։ Բայց իշխանությունները բարի են, քանզի ջուրն էժանացավ 4 դրամով, իսկ տրանսպորտի գնի թանկացումը ժամանակավորապես կասեցվեց։
Իշխանությունները նաև հնարամիտ են ու ագահ։
Օգոստոսի 1–ից Սերժ Սարգսյանի շրջապատը փող աշխատելու նոր մեխանիզմ ներդրեց։ Երևանի փողոցներում ավտոմեքենան կանգնեցնելիս արդեն պետք է «SMS»–ով անմիջապես տեղեկացնես այդ մասին Սերժի շրջապատին, որպեսզի ինքդ քո համար պարզես, թե ինչքան ես մուծվելու «Փարքինգ սիթի սերվիզին» (դե՛, սերժենց, էլի՛)։ Եթե հանկարծ րոպեներն ու վայրկյանները սխալ հաշվես, ապա խաղի մեջ կմտնի «Փարքինգ սիթի սերվիզի» գործակալ Տարոն Մարգարյանն ու քեզ 5000դրամանոց տուգանքի թուղթ կուղարկի Երևանի քաղաքապետարանի անունից։
Երևանի փողոցներն արդեն լցված են քաղաքում ավտոմեքենա կանգնեցնելու գնացուցակներով։ Մայթեզրին տեղադրված ռեստորանային մենյու հիշեցնող ցուցանակի վրա նշված է, թե ինչքան փող պետք է տաս մեքենայիցդ բաժանվելու րոպեների դիմաց։ Փարքինգ–մենյուում նշված չէ, սակայն, թե ի՞նչ ծառայության դիմաց է գանձվում այդ գումարը։
Եվ ամենակարևոր հարցերը՝ ինչու՞ է գումարների բացակայությունից դժգոհող քաղաքապետարանը որոշել չնչին ներդրումներ պահանջող «պառկովկաների» գերշահութաբեր բիզնեսը տալ «մասնավորին»՝ Սերժ Սարգսյանի շրջապատին։ Ինչու՞ է քաղաքապետարանը համաձայնել 30/70 համամասնությամբ բաշխել փողոցներից ակնկալվող բազմամիլիոնանոց հասույթը՝ հօգուտ «Փարքինգ սիթի սերվիզի»։ Ինչո՞ւ է հենց այդ կազմակերպությունը շահել «լոտոն»։ Ինչպե՞ս է ստացվում, որ գրեթե զրոյական ներդրում պահանջող բոլոր բիզնեսները «մրցույթով» շահում է Սերժ Սարգսյանի շրջապատը ներկայացնող այս կամ այն սուբյեկտը։
Սրանք հարցեր են, որոնց պատասխանները բոլորս էլ գիտենք։ Ասել է թե՝ իշխանություններից պատասխանի ակնկալիք չկա։ Ամեն ինչ պարզ է։
Եվ այսպես, իշխանությունը ներկայացրել է հանրության հետ հարաբերվելու իր գնացուցակը։ Մնում է, որ հասարակությունը պատռի իրեն ներկայացված «հաշիվ–ապրանքագիրն» ու աթոռներից հեռացնի «Ապահով Հայաստան» կառուցելու կարգախոսի ներքո թալանով զբաղվող կառավարիչներին։ Այլապես Հայաստանը վերջնականապես կվերածվի Սերժ Սարգսյանի անձնական շահերը սպասարկող հսկայական «Փարքինգ սերվիզի»։

Выборы завершились, и власти приступили к широкомасштабным «реформам»: деньги собираются с тротуаров и дорог, домом и дворов, магазинов и фабрик.
После «набранных» процентов подорожали газ, электричество, товары и услуги. Однако власти добры, поскольку вода стала дешевле на 4 драма, а повышение цен на транспорт было временно приостановлено.
Кроме того, власти довольно находчивы и ненасытны.
С 1 августа окружение Сержа Саргсяна внедрило новый механизм зарабатывания денег. Впредь, припарковав свою машину на одной из улиц Еревана, нужно будет известить об этом посредством «SMS» окружение Сержа, чтобы выяснить, сколько вам придется заплатить «Parking City Service»-у (ну, в смысле Сержу). Если вдруг минуты и секунды будут рассчитаны неправильно, в дело вступит агент компании «Parking City Service» Тарон Маргарян, который вышлет вам от имени мэрии столицы штраф на 5000 драмов.
Улицы Еревана уже заполонены стендами с прейскурантами за парковку. На размещенных возле тротуаров бордах, скорее напоминающих меню из ресторана, четко прописано, на сколько вам придется раскошелиться за каждую минуту удовольствия расставания со своей машиной. Однако в паркинг-меню не приведено, за какую все-таки услугу будут взиматься эти платежи.
И, самое главное: почему сетующая на отсутствие необходимых средств мэрия решила передать требующий минимальных инвестиций сверхприбыльный бизнес в руки «частников», то есть, окружения Сержа Саргсяна? Почему все-таки мэрия согласилась разделить с «Parking City Service» ожидающиеся многомиллионные поступления от автостоянок в соотношении 30/70? Почему именно эта организация вытянула «счастливый билет»? Как так получается, что все требующие практически нулевых вложений бизнесы выигрываются подобными «конкурсами» исключительно представителями окружения Сержа Саргсяна?
Это вопросы, ответы на которые знают все. То есть, ответов от власти никто и не ждет. Всё и так ясно.
Власти представили свой прейскурант сношений с обществом. Остается только, чтобы общество разорвало представленную ему «счет-фактуру» и отстранило от власти занимающихся под лозунгом построения «Обеспеченной Армении» грабежом управленцев. Иначе Армения окончательно превратится в один большой «Parking Service», обслуживающий личные интересы Сержа Саргсяна.