Իսպանիայում աղետի ենթարկված գնացքի մեքենավարը չի իմացել այդ ճանապարհահատվածում թույլատրված առավելագույն արագության մասին
Իսպանիայի Սանտիագո դե Կոմպեստելա քաղաքի մոտ աղետի ենթարկված գնացքի հավանական մեղավորը՝ գնացքի մեքենավար Ֆրանսիսկո Խոսե Գարսոնը, հայտարարել է, թե այնքան խելագար չէր, որ միտումնավոր թույլ տար՝ գնացքն աղետի ենթարկվեր, և միացրել է բոլոր արգելակները գնացքը կանգնեցնելու նպատակով:
Նա նաև հայտարարել է, թե շրջադարձին է հասկացել, որ նման արագությամբ բարեհաջող չի կարող անցնել, և արել է այն, ինչ պետք է աներ: Նա նաև նշել է, որ առաջին անգամ էր գնացքը վարում այդ երթուղով, և տեղյակ չի եղել, որ այդ ճանապարհահատվածում թույլատրված առավելագույն արագությունը 80 կմ/ժ է:
Արժե նշել նաև, որ գնացքի ինքնագրիչի վերծանումից պարզվել է, որ ամբաստանյալը աղետի պահին հեռախոսով զրուցելիս է եղել: Ֆրանսիսկո Խոսե Գարսոնը, սակայն, հերքել է դա՝ նշելով, որ նման բան չի հիշում:
Գնացքավարին մեղադրում են թույլատրված արագությունը գերազանցելու պատճառով անզգուշությամբ 79 մարդու մահվան պատճառ դառնալու համար: Հիշեցնենք, որ իսպանական գնացքի աղետի ենթարկվելու հետևանքով զոհվել էր 79 մարդ:

Испанский машинист не знал о предельно допустимой скорости
Сегодня предполагаемый виновник крушения пассажирского поезда у испанского города Сантьяго-де-Компостела Франсиско Хосе Гарсон заявил, что «не настолько безумен, чтобы намеренно позволить поезду разбиться, и включил все тормоза». Об этом сообщает «Vesti.ru».
«На повороте я понял, что не пройду его», — отметил машинист, добавив, что в первый раз проезжал этот участок дороги.
«Я делал все, что должен быть делать. Единственное, я должен был знать о том, что на этом участке предельно допустимая скорость — 80 километров в час», — заявил Гарсон.
Отметим, что, судя по расшифровке самописца поезда, подсудимый в момент катастрофы разговаривал по телефону. Сам Франсиско Хосе Гарсон это отрицает, подчеркивая, что ничего подобного не помнит. Машиниста обвиняют в причинении смерти по неосторожности. Всего жертвами испанской трагедии стали 79 человек.