Տարոն Մարգարյանը պետք է հրաժարական տա
Տրանսպորտի թանկացման դեմ պայքարի հաջողությունից հետո ակտիվացել են խոսակցություններն այն մասին, որ որպես պայքարի տրամաբանական շարունակություն՝ պետք է պահանջել Տարոն Մարգարյանի հրաժարականը և հասնել Երևանի ավագանու արտահերթ ընտրությունների անցկացմանը:
«7օրը» փորձեց պարզել այդ պայքարի շրջանակներում ակտիվորեն ներգրավված ակտիվիստների կարծիքներն այս հարցի կապակցությամբ:
Ըստ ակտիվիստ Ռուզաննա Գևորգյանի՝ տրանսպորտի թանկացման դեմ պայքարի առանձնահատկություններից մեկն էլ այն է, որ այն բաց հարթակ է ստեղծել բոլոր նրանց համար, ովքեր այդ խնդիրը համարում են իրենցը. յուրաքանչյուր խումբ կարող է ինքնակազմակերպվել և ձևակերպել իր պահանջը:
Մեր հարցին՝ կպաշտպանի՞ արդյոք Ռուզաննան Տարոն Մարգարյանի հրաժարականի հարցն անհատապես, ոչ որպես նախաձեռնության անդամ, նա պատասխանեց.
–Այո՛, եթե ինչ–որ խումբ կա, որն այդ պահանջը կներկայացնի, ես համարում եմ, որ Տարոն Մարգարյանին պատասխանատվության ենթարկելը նույնպես համապատասխանում է այս շարժման տրամաբանությանը, որովհետև նա կայացրել է անօրինական, մարդու սոցիալական իրավունքները ոտնահարող որոշումներ:
Հենրիկ Նավասարդյանի և Միսակ Համբարձումյանի հրաժարականները պահանջող Սևակ Մամյանի խոսքերով՝ ցանկացած ապօրինի որոշում կայացնող պետք է ենթարկվի պատասխանատվության. «Պետք է ուղղակի հասկանալ՝ պատասխանատվության ինչ ձև ենք ընտրում, եթե հրաժարականը ընկալենք որպես պատասխանատվության ձև, ապա ես համաձայն եմ հրաժարականի պահանջի հետ»։
Նարեկ Բաբայանի կարծիքով քաղաքապետը (և ոչ միայն նա) վաղուց է ապացուցել իր հակասահմանադրականությունն ու հակաօրինականությունը.
–Ցավոք, մեր հանրությունն առայժմ հանդուրժում է նման իրավիճակը, այնպես որ, այս հնգօրյա պայքարի համատեքստում նման խնդիր դնելը տեղին չեմ համարում: Տարակենտրոն, չկուսակցականացված պայքարով, որին ակտիվորեն մասնակցել է մոտ 2000 երիտասարդ, նման խնդիր ձևակերպելը կլիներ մեծ սխալ: Նույն տրամաբանությամբ կարելի է կանգ չառնել Տարոնի վրա և պահանջել Սերժ Սարգսյանի հրաժարականը, բայց դա անել առանց կառուցվածքի, ոչ մասշտաբային շարժմամբ՝ անիմաստ է: Այնպես որ, կարծում եմ՝ դրված պահանջներն ավելի իրատեսական են թե՛ կատարման, թե՛ պահանջողների ռեսուրսների տեսանկյունից:
Նարեկն ավելացրեց, սակայն, որ ներկայիս Հայաստանում պետք չէ բացառել ցանկացած զարգացում, քանի որ առկա է վերևից եկող մեծ ճնշում. «Ֆիզիկայից հայտնի է, որ, օրինակ, ջուրը ճնշման տակ կարող է 100 աստիճանում էլ չեռալ, բայց «ճեղքվածք» առաջանալու պարագայում սկսում է եռալ պայթյունով»:
Քաղաքապետի հրաժարականն ակտիվորեն պահանջող Արեգ Գևորգյանի կարծիքով Տարոն Մարգարյանն իր գործողություններով ապացուցեց, որ կոմպետենտ քաղաքապետ չէ։
–ՀՀԿ-ի ընտրությունները կեղծելուց և Տարոն Մարգարյանի հայտարարագրված միլիոնների աղբյուրը չբացահայտելուց հետո արդեն կային բոլոր հիմքերը այս ընտրություններն անօրինական ճանաչելու և նոր ընտրություններ անցկացնելու համար։ Թե՛ տրանսպորտի, թե՛ աղբահանության և թե՛ շինարարական ոլորտներում ապօրինությունների միակ պատճառը հանցավոր կառավարումն է: Հետևաբար, այդ խնդիրների լուծումը և հետագայում դրանց կրկնության բացառումը կարող է տեղի ունենալ միայն պատասխանատու պաշտոնյաներին հեռացնելուց և պատասխանատվության ենթարկելուց հետո: Այս դեպքում նվազագույն նպատակը պետք է հանդիսանա Տարոն Մարգարյանի պաշտոնանկությունը, իսկ առավելագույնը` հանցավորության մեջ թաթախված հանրապետականների, այդ թվում՝ Սերժ Սարգսյանի հեռացումը իշխանությունից:
Հիշեցնենք, որ «7 օրի» հարցման համաձայն՝ քվեարկողների 89 տոկոսը կողմ են Տարոն Մարգարյանի հրաժարականին ու Երևանի ավագանու արտահերթ ընտրությունների անցկացմանը։

Тарон Маргарян должен подать в отставку
После успешной борьбы с подорожанием транспорта участились разговоры о том, что логическим продолжением проводившихся акций должно быть требование отставки Тарона Маргаряна и проведение внеочередных выборов Совета старейшин Еревана.
«7or» попытался выяснить мнение граждан, которые были активно вовлечены в проводившиеся акции протеста, по данному вопросу.
По мнению активистки Рузанны Геворгян, одной из особенностей борьбы с подорожанием транспорта было то, что она создала открытую платформу для всех тех людей, которые считают данную проблему своей – каждая группа может самоорганизоваться и выдвинуть свои требования.
На вопрос о том, поддержит ли она лично, то есть, не как член инициативы, требование отставки Тарона Маргаряна, Рузанна ответила:
«Да, если появится такая группа, которая выдвинет это требование. Я считаю, что требование привлечь Тарона Маргаряна к ответственности соответствует логике данного движения, поскольку он принимал незаконные, попирающие социальные права граждан решения».
По словам требующего отставки Генрика Навасардяна и Мисака Амбарцумяна активиста Севака Мамяна, любой принимающий незаконное решение должен быть привлечен к ответственности: «Нужно просто понять, какую форму ответственности мы избираем. Если воспринимать отставку как один из видов ответственности, то я согласен с требованием отставки».
По мнению Нарека Бабаяна, мэр (и не только он) уже давно доказал антиконституционность и незаконность своих шагов:
«К сожалению, наше общество пока мирится с этой ситуацией, так что, выдвижение в контексте данной пятидневной борьбы подобного требования считаю неуместным. Выдвигать в рамках неполитизированной борьбы, в которой принимали участи около 2000 представителей молодежи, подобное требование было бы большой ошибкой. В рамках той же логики можно не останавливаться на Тароне и требовать отставки Сержа Саргсяна, однако идти на это без четкой структуры, масштабного движения бессмысленно. Так что, думаю, выдвинутые требования более реалистичны как в плане их удовлетворения, так и необходимых для этого ресурсов».
Нарек добавил также, что в сегодняшней Армении не следует исключать ни один из сценариев развития ситуации, поскольку сверху продолжает оказываться сильное давление: «Из физики известно, что, например, под давлением вода может не закипеть и при 100 градусах, однако, когда появится «трещина», она вскипит со взрывом».
По мнению требующего отставки мэра активиста Арега Геворгяна, Тарон Маргарян доказал своей деятельностью, что является некомпетентным градоначальником.
«После фальсификации выборов и отказа раскрывать источники задекларированных миллионных доходов Тарона Маргаряна были все предпосылки для признания выборов Совета старейшин Еревана незаконными и проведения новых выборов. Единственной причиной царящего в сферах транспорта, вывоза мусора и строительства беззакония является преступное управление. Следовательно, решение этих проблем и их исключение в последующем может быть достигнуто лишь после отставки виновных за это чиновников и привлечения их к ответственности. В данном случае задачей-минимум должна быть отставка Тарона Маргаряна, а задачей-максимум – отстранение от власти погрязших в преступлениях республиканцев, в том числе – Сержа Саргсяна», - считает Арег Геворгян.
Напомним, что, согласно опросу «7or», 89% проголосовавших высказалось за отставку Тарона Маргаряна и проведение внеочередных выборов Совета старейшин Еревана.