Հուլիսի 14-ին Ախալքալաքի շրջանի Քազախ գյուղում աշուղ Ջիվանուն նվիրված միջոցառմանը մասնակցել են Թբիլիսիից և Հայաստանից ժամանած հյուրեր:
Грузия Online-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր Շիրակ Թորոսյանին արգվել է մուտք գործել Վրաստանի տարածք՝ մասնակցելու միջոցառմանը։ Ըստ աղբյուրի՝ ՀՀԿ պատգամավորին ուղեկցում էին Վահագն Չախալյանն ու Դավիթ Ռստակյանը։ Վերջիններս մասնակցել են աշուղի հիշատակին նվիրված տոնակատարությանը։
Հիշեցնենք՝ այս տարվա փետրվարին Շիրակ Թորոսյանն Ազգային ժողովում հայտարարել էր, որ 4 տարվա ընդմիջումից հետո նոր է վերադարձել հայրենի Ջավախքից, քանի որ Վրաստանի իշխանությունները նրան արգելում էին մուտք գործել երկրի տարածք։
Նա շնորհակալություն էր հայտնել Սերժ Սարգսյանին՝ հարցի կարգավորմանն աջակցելու և Վրաստանի վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլիին՝ այն լուծելու համար:
Շիրակ Թորոսյանին արգելել են մտնել Վրաստանի տարածք

Накануне в селе Карзах Ахалкалакского района было организовано мероприятие, посвящённое юбилею ашуга Дживани. На мероприятие приехали много гостей как из Тбилиси, так и из Армении.
Как сообщает «Грузия Online», на это мероприятие должен был приехать депутат НС Армении Ширак Торосян, однако въезд на территории Грузии ему был запрещен. Его сопровождали известные армянские активисты Ваагн Чахалян и Давид Рстакян, которые приняли участие в вышеуказанных мероприятиях.
Напомним, что в феврале этого года Ширак Торосян заявил с трибуны НС, что ему снова удалось посетить родной Джавахк после 4-летнего перерыва, поскольку до этого грузинские власти препятствовали его въезду на территорию страны. Тогда Торосян поблагодарил Сержа Саргсяна за содействие урегулированию данного вопроса, а также премьера Грузии Бидзину Иванишвили – за его разрешение.
Шираку Торосяну запретили въезд в Грузию