Սերժ Սարգսյանն ու Շտեֆան Ֆյուլեն քննարկել են Ասոցացման համաձայնագրին վերաբերող հարցեր
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Եվրոպական միության ընդլայնման և հարևանության քաղաքականության հարցերով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեին:
Հանդիպմանը զրուցակիցները երկուստեք գոհունակությամբ են խոսել Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների, այդ հարաբերություններում առանցքային տեղ զբաղեցնող Արևելյան գործընկերության շրջանակներում համագործակցության և Ասոցացման համաձայնագրի ու դրա մաս կազմող Խորը և համապարփակ ազատ առևտրի գոտու բանակցությունների ընթացքի մասին:
Կողմերը գոհունակությամբ են նշել շարժունակության ոլորտում համագործակցության առաջընթացը՝ ընդգծելով, որ ստորագրվել և այժմ վավերացման փուլում են գտնվում Վիզաների դյուրացման և Հետընդունման վերաբերյալ համաձայնագրերը:
Եվրոպական միության ընդլայնման և հարևանության քաղաքականության հարցերով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն խոսել է նաև Վիլնյուսի Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովի նախապատրաստական աշխատանքների մասին:
Հանրապետության նախագահն ընդգծել է, որ Հայաստանը հաստատակամ է շարունակելու և նոր թափ հաղորդելու մի շարք ուղղություններով երկրում իրականացվող լայնածավալ բարեփոխումներին՝ ակնկալելով դրանց իրագործմանը ցուցաբերվող աջակցության ընդլայնում:

Серж Саргсян и Штефан Фюле обсудили ход переговоров по соглашению Об ассоциации между Арменией и ЕС
Сегодня президент Армении Серж Саргсян принял еврокомиссара по вопросам расширения и европейской политики соседства Штефана Фюле. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
Во время встречи было выражено взаимное удовлетворение динамикой в отношениях между Арменией и Евросоюзом, ходом переговоров по соглашению Об ассоциации между Арменией и ЕС, по созданию Глубокой и всеобъемлющей зоны свободной торговли в рамках программы «Восточное партнерство».
Стороны с удовлетворением отметили прогресс в вопросе облегчения свободы передвижения граждан, подчеркнув, что подписано и ныне находится на этапе ратификации соглашение Об облегчении визового режима и реадмиссии.
Штефан Фюле коснулся также подготовительных работ к предстоящему в ноябре текущего года в Вильнюсе саммиту «Восточного партнерства».
Президент Серж Саргсян подчеркнул, что Армения привержена продолжению реализации в республике широкомасштабных реформ и приданию им нового импульса, ожидая расширения содействия их проведению.