Համաժողովրդական հանրաքվեի միջոցով ՀՀ մայր օրենքն ընդունվել է 1995թ. հուլիսի 5-ին: Այն փոփոխությունների է ենթարկվել 2005թ. նոյեմբերի 27-ին:
ՀՀ սահմանադրությունն ունի 9 գլուխ և 117 հոդված: Դրանցից առաջին երկուսն ու 114-րդը փոփոխման ենթակա չեն:
Համաձայն ՀՀ Սահմանադրության` ՀՀ-ն ինքնիշխան, ժողովրդավարական, սոցիալական, իրավական պետություն է, ՀՀ-ում իշխանությունը պատկանում է ժողովրդին։
Այսօր ՀՀ Սահմանադրության օրն է

Сегодня отмечается День Конституции Республики Армения. Закон о Конституции был принят 5 июля 1995 г. по итогам всенародного референдума. Конституционные поправки были внесены 27 ноября 2005 г.
Конституция состоит из 9 глав и 117 статей, первые две из которых и 114-ая статья не подлежат изменению.
Сегодня - День Конституции Армении