ԱՄՆ-ը պահանջում է ձերբակալել և իրեն հանձնել Էդուարդ Սնոուդենին
Ամերիկյան հետախուզական ծառայությունների մասին գտաղտնի տեղեկություններ հրապարակած, ԿՀՎ–ի և Ազգային անվտանգության գործակալության (ԱԱԳ) նախկին աշխատակից Էդուարդ Սնոուդենին լրտեսության համար հեռակա կարգով մեղադրանք է առաջադրվել:
ԱԱԳ ներկայացուցիչ Քեթլին Հայդենը հայտարարել է, որ Սնոուդենին Հոնգ Կոնգից Մոսկվա մեկնելու հնարավորություն ընձեռելու համար Միացյալ Նահանգները լուրջ բողոք է հայտնել Հոնգ Կոնգի և Չինաստանի իշխանություններին: Հեյդենը նաև հավելել է. «Նման վարքագիծը չի նպաստում Հոնգ Կոնգի և Չինաստանի հետ ԱՄՆ-ի հարաբերությունների ամրապնդմանը»:
Ինչ վերաբերում է Սնոուդենին, ապա նա Էկվադորի իշխանություններից քաղաքական ապաստան է խնդրել և մոտակա ժամերին Ռուսաստանի տարածքը կթողնի Մոսկվայի Շերեմետովո օդանավակայանից: Կան տեղեկություններ, որ այնտեեղ նա հանդիպել է Էկվադորի դեսպանի հետ, որի մեքենան օդանավակայանի տարածքում նկատել և նկարահանել են լրագրողները: Ամենայն հավանականությամբ՝ Սնոուդենը կմեկնի Կուբայի մայրաքաղաք Հավանա, այնուհետև Վենեսուելա: Նախկին հետախույզը խուսափում է այն երկրներից, որոնք կարող են ԱՄՆ-ի պահանջով իրեն ձերբակալել:
Նշենք, որ Սնոուդենի անձնագիրը ԱՄՆ-ում անվավեր են դարձրել, և Վաշինգտոնը խնդրանքով դիմել է արևմտյան կիսգնդի երկրներին՝ թույլ չտալ հետապնդվող նախկին գործակալի մուտքը իրենց տարածք: Պետքարտուղարության հայտարարության մեջ մասնավորապես նշվում է, թե ԱՄՆ-ն այդ երկրների կառավարություններին իրազեկում է, որ Սնոուդենը հետախուզվում է ծանր հանցագործություններ կատարելու մեղադրանքով, իսկ դա նշանակում է, որ միջազգային ճանապարհորդությունները նրան պետք է մերժվեն, բացի նրանցից, որոնք անհրաժեշտ են ԱՄՆ վերադառնալու համար։
Ավելի վաղ Վաշինգտոնը Սնոուդենին իրենց հանձնելու խնդրանքով դիմել էր Հոնկ-Կոնգի իշխանություններին, բայց քանի որ խնդրանքը այդ երկրում սահմանված կարգով չէր կազմվել, իշխանությունները հայտի քննությունը ձգձգել էին:

США настаивают на экстрадиции Сноудена из России
Бывшему сотруднику технических служб ЦРУ и Агентства национальной безопасности США Эдварду Сноудену, опубликовавшему секретные документы о деятельности американских разведслужб, заочно предъявлены обвинения в шпионаже. Об этом сообщает «ВВС».
Как заявила представитель Совета национальной безопасности Кэтлин Хейден, Соединенные Штаты также выразили свои серьезные возражения властям Гонконга и КНР в связи с тем, что они позволили Сноудену улететь из Гонконга в Россию.
«Такое поведение не способствует укреплению отношений США с Гонконгом и КНР», - подчеркнула Хейден.
Сам Сноуден попросил политического убежища в Эквадоре, и в ближайшие часы должен вылететь из московского аэропорта «Шереметьево», где он провел ночь по дороге из Гонконга. Отмечается, что в аэропорту Сноуден, скорее всего, встретился с послом Эквадора, машину которого у здания аэропорта заметили репортеры. По всей видимости Сноуден вылетит в столицу Кубы Гавану, а затем – в Венесуэлу.
Напомним, что США уже пытались добиться выдачи Сноудена из Гонконга, однако гонконгские власти утверждают, что американский запрос не был оформлен должным образом, и у них не было законных оснований для того, чтобы воспрепятствовать вылету агента. Паспорт экс-агента был аннулирован, а Госдепартамент заявил, что уже связался с правительствами стран «западного полушария», куда может направиться Сноуден.