Իշխան Զաքարյանն արձագանքել է վարչապետի ելույթին
Վերահսկիչ պալատն արձագանքել է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի այսօր՝ կառավարության նիստում ունեցած ելույթին:
Վերահսկիչ պալատի հայտարարությունում ասվում է.
«Շնորհակալություն ենք հայտնում ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին ՀՀ Կառավարության այսօրվա նիստում ՀՀ Վերահսկիչ պալատի 2012 թվականի հաշվետվության հետ կապված հայտարարության համար:
Վարչապետը կառավարության նիստերում պարբերաբար կարեւորում է Վերահսկիչ պալատի կատարած աշխատանքները: Վերահսկիչ պալատի նախագահը, ՀՀ Ազգային ժողովում խոսելով գնումների եւ շինարարության ոլորտներում առկա խնդիրների մասին, ասել է, որ 2013 թվականի պետական բյուջեի շինարարության եւ գնումների ոլորտներին է առնչվում ծախսային մասի մոտ 701 մլրդ դրամը, որ շինարարության եւ գնումների ոլորտը համարվում է ռիսկային:
Սա ամենեւին չի նշանակում 700 մլրդ դրամի մսխում:
Համաձայն ենք ՀՀ վարչապետի այն մտքին նաեւ, որ «Վերահսկիչ պալատն իրավունք չունի հանդես գալ քաղաքական հայտարարություններով»:
Այս առումով հարկ ենք համարում մեջբերել Վերահսկիչ պալատի նախագահի 2013 թ. հունիսի 18-ին Ազգային ժողովում ունեցած եզրափակիչ ելույթի այդ հատվածը առանց խմբագրման. «Հիմա ըստ էության ես ուզում եմ խոսել մի քանի խնդիրների մասին, որոնք փորձել եմ համակարգել, որովհետեւ մոտ 50 պատգամավոր, 188 հարցի միջոցով փորձեցին վեր հանել այն եզրակացությունը, ինչը մենք ներկայացրել էինք Ազգային ժողովին, եւ շուրջ երեք տասնյակ ելույթներով փորձեցին տարբեր գնահատականներ տալ։ Իհարկե, ես զերծ եմ մնալու քաղաքական ենթատեքստ ունեցող գնահատականներից, զերծ եմ մնալու դրանց այլ որակումներ տալուց, որովհետեւ ես ասել եմ, որ ՎՊ-ի հաշվետվությունը երբեք քաղաքական դաշտ չպետք է տանել եւ այս առումով ինձ համար բացարձակ ընդունելի չի եւ ավելին ասեմ, տարօրինակ է հատկապես մի քանի պատգամավորների կողմից հնչեցրած որոշակի տերմիններ, որոնք բացարձակապես կապ չունեն այս հաշվետվության հետ:
«Համատարած թալան», «ՎՊ-ն իր հաշվետվության մեջ փորձել է օգտագործել քաղաքական տերմիններ կամ ենթատեքստ է դրել»:
Հաշվետվությունը ձեր սեղանին է, խնդրում եմ ցույց տալ, թե «համատարած թալան» արտահայտությունը որտեղ է օգտագործված, եւ քաղաքական ինչ գնահատականներ ենք մենք տվել: Չկա այդպիսի բան եւ ինձ թվում է, որ որոշ տերմիններ օգտագործելուց հետո ոմանք փորձ են անում դրանք ուղղել, սա արդար չէ»:

Ишхан Закарян отреагировал на выступление премьера
Контрольная палата Армении отреагировала на высказывания премьер-министра РА Тиграна Саркисяна в ходе сегодняшнего заседания правительства.
В заявлении Контрольной палаты отмечается:
«Выражаем благодарность главе правительства за озвученные в ходе сегодняшнего заседания заявления в связи с отчетом ведомства за 2012 год.
На заседаниях правительства премьер постоянно придает важность выполненным Контрольной палатой работам. Председатель Контрольной палаты, озвучив в Национальном Собрании Армении существующие в сфере закупок и строительства проблемы, заявил, что примерно 701 млрд. драмов расходной части государственного бюджета на 2013 год касается сферы закупок и строительства, что сферы строительства и закупок в зоне риска.
Это вовсе не означает растраты на 700 млдр. драмов.
Мы согласны также с идеей премьер-министра о том, что «Контрольная палата не имеет права выступать с политическими заявлениями, она обязана представлять только и только заключения экспертов, а давать политические оценки входит в функции парламента и правительства Армении».
В этой связи считаем необходимым процитировать заключительное выступление председателя Контрольной палаты Армении 18 июня 2013 года в Национальном Собрании без редакции: «Сейчас мне хотелось бы поговорить о некоторых проблемах, которые я попытался систематизировать, поскольку около 50 депутатов пытались посредством 188 вопросов найти то заключение, которое мы представили в НС и дать в своих трех десятках выступлениях самые различные оценки. Конечно, я воздержусь от оценок, имеющих политический подтекст, поскольку говорил, что отчет Контрольной палаты никогда не следует переносить в политическое поле, и в этом смысле для меня совершенно неприемлемы, и, более того, странны озвученные несколькими депутатами определенные термины, которые совершенно не связаны с этим отчетом».
«Повсеместное разграбление», «КП попыталась использовать в своем отчете политические термины или вложила в него подтекст».
Отчет на вашем столе. Просим показать, где здесь было использовано выражение «повсеместный разграбление», и какие политические оценки мы давали. Нет ничего подобного, и мне кажется, что после использования определенных терминов некоторые пытаются их исправить – это несправедливо».