ԱՄՆ–ը հերքում է թալիբների հետ բանակցելու մասին տեղեկությունները
«Ֆրանս-Պրես»-ի փոխանցմամբ՝ ԱՄՆ պետքարտուղարությունը հերքել է այսօր նախատեսված արմատական «Թալիբան» շարժման հետ Միացյալ Նահանգների բանակցությունների վերաբերյալ տեղեկությունը։ Ավելի վաղ արևմտյան լրատվամիջոցները, հղում անելով դիվանագիտական աղբյուրներին, հայտնել էին, որ ԱՄՆ պատվիրակույթունն արդեն ժամանել է Դոխա, որտեղ նախօրեին թալիբները բացել են իրենց քաղաքական բյուրոն։
«Թալիբների հետ նախատեսված հանդիպման մասին լուրերը իրականությանը չեն համապատասխանում»,-հայտարարել է Պետքարտուղարության ներկայացուցիչ Ջեն Փսակին՝ նշելով, որ պաշտոնական Վաշինգտոնը երբեք չի հաստատել այդ տեղեկությունները։ Նրա խոսքերով՝ ԱՄՆ–ն Աֆղանստանի հետ շարունակում է խորհրդակցությունները տվյալ հարցի վերաբերյալ։
Հիշեցնենք, որ Աֆղանստանի իշխանությունները երեկ դժգոհել են, որ ԱՄՆ-ը թալիբների հետ բանակցությունների համար նախապայման չի դնում բռնությունների դադարեցումը, Աֆղանստանի սահմանադրության ճանաչումը և Աֆղանստանի օրինական իշխանությունների հետ բանակցելու պատրաստկամությունը:

Госдеп США опроверг сообщения о предстоящей встрече с талибами
Госдепартамент США опровергает сообщения о переговорах с представителями радикального движения «Талибан», которые якобы должны были начаться 20 июня в столице Катара Дохе. Об этом, как передает РИА «Новости», сообщает агентство «Франс-Пресс».
Ранее западные СМИ со ссылкой на дипломатические источники сообщали, что делегация США уже прибыла для переговоров в Доху, где накануне талибы открыли свое политическое бюро.
«Сообщения о запланированной встрече (с талибами) недостоверны», — заявила представитель госдепартамента Джен Псаки. Она отметила, что официальный Вашингтон никогда не подтверждал эти сведения. По ее словам, США продолжают консультации с властями Афганистана по данному вопросу.
Отметим, что в среду Кабул выразил возмущение тем, что контактный офис талибов в Дохе носит название «Исламский эмират Афганистана» — так называлось самопровозглашенное государство на территории Афганистана в период правления «Талибан» с 1996 по 2001 год.
В этой связи Кабул заявил о приостановке переговоров с США по двустороннему соглашению о безопасности из-за «непоследовательных заявлений и действий» Вашингтона при переговорах с движением «Талибан». Президент Афганистана Хамид Карзай также заявил, что переговоры с радикальным движением возможны только при лидирующей роли Афганистана.