Տիգրան Սարգսյան. «Վերջին երեք տարում կառավարությունն ամեն ինչ արել է, որ գազի գները չբարձանան»
–Երբեմն թվում է, թե այնքան հեշտ է գազ մատակարարող երկրների հետ պայմանորվել և էժան ներմուծել,–այսօր խորհրդարանում հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը։
Նա պնդել է, որ այսօր էլ ՀՀ կառավարությունն օգտագործում է իր բոլոր լծակները ՀՀ ներմուծվող գազի սակագինը ցածր դարձնելու համար՝ սկսած իրանական կողմի հետ բանակցություններից, մինչև ռուսական կողմի հետ քննարկումները.
–Այսօր քաղաքական ամենաբարձ մակարդակով բանակցությունները շարունակվում են Ռուսաստանում, որոնք թույլ կտան նվազեցնել կամ սուբսիդավորել գազի գինը։ Վերջին երեք տարում կառավարությունն ամեն ինչ արել է, որ գազի գները չբարձանան։ Հեշտ չեն եղել այդ բանակցությունները, և այսօր էլ դրանք շարունակվում են, ու ամեն ինչ անելու ենք, որ շատ չբարձրանա։
Տիգրան Սարգսյանն անդրադարձել է նաև 43 համայքներում կարկուտի հետևանքով առաջացած վնասներին։
–Տարածել այնպիսի տրամադրքություններ, որ եթե հակակարկտային կայաններ են տեղադրված, ուրեմն կարկուտը չի վնասի, աշխարհում այդպիսի բան չկա։ Դրանք կարող են միայն նվազեցնել վնասը։ Միջին ցուցանիշը 50–60 տոկոս է, որ հակակարկտային կայանը կարող է էֆեկտ տալ,–ասել է նա։

Тигран Саркисян: «Последние три года правительство делало всё, чтобы цены на газ оставались неизменными»
«Со стороны кажется, что очень легко договориться со странами о поставках газа, но в реальности это сложный процесс, содержащий множество факторов», - заявил во время выступления в НС премьер-министр РА Тигран Саркисян.
По его словам, правительство использует все рычаги для того, чтобы в Армению газ поставлялся по низкой цене, начиная с обсуждений с Ираном и заканчивая переговорами с Россией.
«Сегодня переговоры с российской стороной осуществляются на самом высоком уровне, что позволит уменьшить цену на газ или субсидировать ее стоимость. Последние три года правительство делало всё, чтобы цены на газ оставались для Армении неизменными. Эти переговоры были не из легких, они продолжаются и сегодня. Мы сделаем всё возможное, чтобы повышение было как можно более минимальным», - отметил премьер.