Փորձագետ. «Հացը 10%-ով կթանկանա»
Կառավարման փորձագետ Հարություն Մեսրոբյանը «Epress.am»-ի հետ զրույցում խոսել է «ՀայՌուսգազարդ» ընկերության՝ Հայաստանում գազի գինը մոտ 67%-ով բարձրացնելու առաջարկի մասին:
Նա նշել է, որ դեռ 2012թ. նոյեմբերի 1-ին է ասել, որ չընտրություններից հետո գազի գինը բարձրանալու է:
«Եթե հացի գնի մեջ գազի գինը կազմում է 10%, պատկերացնենք, որ գազը թանկանում է 65%-ով, սա նշանակում է, որ հացի գինը առնվազն 6,5%-ով կթանկանա: Քանի որ Հայաստանում շատ են գազով աշխատող տրանսպորտային միջոցները, հետևապես, ապրանքի տեղափոխման մեջ կմտնի տրանսպորտային թանկացումը: Այսինքն՝ նույն հացի վրա կնստի նաև տրանսպորտային ծախսը, այսինքն՝ հացը 10%-ով թանկանա: Մեզ մոտ էլ թանկացումը հիմնականում արվում է քաշի պակասեցմամբ, այսինքն՝ 10%-ով թեթև հաց կգնենք»,–ասել է նա:

Эксперт: «Хлеб подорожает на 10%»
Эксперт по управлению Арутюн Месропян в беседе с «Epress.am» прокомментировал обращение компании «АрмРосгазпром» в Комиссию по регулированию общественных услуг с предложением увеличить на 67% действующий тариф на природный газ.
«Если в цене на хлеб стоимость газа составляет 10%, то в случае подорожания газа на 65% цена на хлеб увеличится на 6,5%. Поскольку в Армении транспортные средства в основном работают на газе, то в стоимость продукта войдет и увеличение транспортных расходов. То есть, в целом цена на хлеб вырастет примерно на 10%. У нас в основном удорожание хлеба происходит за счет уменьшения его веса. Получается, что мы станем покупать хлеб, который будет на 10% легче», - отметил Месропян.