113 ինքնաբացարկ ԲՀԿ-ից, 21՝ ՀՀԿ-ից
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովն այսօր ինքնաբացարկի մասին դիմումներ է ստացել «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության ընտրական ցուցակի Երևանի ավագանու 113 թեկնածուներից: Ինչպես «Փաստինֆո»-ի թղթակցին հայտնել է ԿԸՀ նախագահի մամուլի քարտուղար Հերմինե Հարությունյանը, հանձնաժողովն այս պահին ուսումնասիրում է ներկայացված դիմումների համապատասխանությունը ընտրական օրենսդրության պահանջներին:
Ըստ Հ.Հարությունյանի, ինքնաբացարկի մասին 21 դիմումներ էլ ստացվել են ՀՀԿ-ից:
Նշենք, որ ԲՀԿ-ի ընտրական ցուցակում ընդգրկված է 194, իսկ ՀՀԿ-ի ցուցակում՝ 195 թեկնածու: Երևանի ավագանու մայիսի 5-ի ընտրությունների քվեարկության արդյունքների հիման վրա Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի մայիսի 12-ին միաձայն ընդունված որոշման համաձայն՝ Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունից ընտրվել է ավագանու 42, «Բարգավաճ Հայաստան»-ից՝ 17 անդամ:

Члены ППА и РПА взяли самоотводы
Вчера 113 кандидатов от партии «Процветающая Армения» представили в ЦИК Армении заявления о самоотводе. Как сообщила корреспонденту агентства «Пастинфо» пресс-секретарь ЦИК Эрмине Арутюнян, Комиссия в данный момент изучает соответствие поданных заявлений требованиям избирательного законодательства.
По словам Арутюнян, 21 заявление поступило от Республиканской партии Армении.
Отметим, что в избирательный список ППА были включены 194, а в список РПА – 195 кандидатов. На основании результатов голосования на выборах Совета старейшин Еревана и согласно решению ЦИК, принятому единогласно, РПА получила 42 мандата, ППА – 17 мандатов и блок «Здравствуй, Ереван» – 6 мандатов.