Երեկ այսպես կոչված լռության օր էր հայտարարված։ Այլ կերպ ասած՝ օրենսդրորեն արգելված էր քարոզչություն իրականացնելը։ Երևանի ավագանու ընտրություններին մասնակցող քաղաքական ուժերն ու լրատվամիջոցները հիմնականում պահպանել էին այդ խաղի կանոնը։
Օրենսդրորեն արգելված է նաև ընտրակաշառք բաժանելը, սակայն այդ խաղի կանոնին ոչ բոլորն են հետևել։
Դատելով մեր խմբագրության ստացած ահազանգերի ծավալից՝ մայրաքաղաքում երեկ «լռության» սիմֆոնիա էր, այսինքն՝ փողբաժանոցի։
Ընտրակաշառքի առումով աղմուկն այնքան մեծ է, որ Երևանը հաստատ կարելի է հռչակել բաց երկնքի տակ ընտրակաշառքի բաժանման միջազգային կենտրոն և դրանով իսկ ուրախացնել միջազգային կենտրոնների սիրահար Տիգրան Սարգսյանին։
Մեր խմբագրությանը դիմած քաղաքացիներից տեղեկանում ենք, որ ընտրակաշառքի գումարները տատանվում են 5 000 – 15 000 դրամի սահմաններում։
Փաստորեն, երբ փողը «երգում» է, քարոզիչները լռում են։
Երևի ժամանակն է օրենսդրորեն սահմանել այն նորմը, ըստ որի՝ լռության օրը մեկնարկում են ձայնի գնման բորսայական սակարկությունները։

Вчера был так называемый «день тишины». Иначе говоря, законом запрещалось проведение предвыборной агитации. СМИ и участвующим в выборах Совета старейшин Еревана силам в основном удалось соблюсти данное правило игры.
Законом запрещается также раздавать избирательные взятки, однако это правило соблюдается не всеми.
Судя по поступающим в нашу редакцию звонкам, вчера в столице царила симфония «тишины», то есть, раздавались эти самые взятки.
Шумиха в плане избирательных взяток настолько сильна, что Ереван наверняка можно провозгласить международным центром по раздаче взяток под открытым небом, обрадовав тем самым любителя международных центров Тиграна Саркисяна.
Звонящие в нашу редакцию граждане сообщают, что суммы взяток варьируются в районе 5 000 – 15 000 драмов.
Фактически, когда «поют» деньги, агитаторы молчат.
Наверное, настало время законодательно закрепить, чтобы в «день тишины» стартовали биржевые торги по купле-продаже голосов избирателей.