Ինչ չհաջողվեց իշխանությանը և ինչ հաջողվեց ոչիշխանական ուժերին
Երևանի ավագանու ընտրությունների քարոզչական փուլը մոտենում է ավարտին։ Արդեն կարելի է որոշ բաներ ամփոփել։
Թեև մինչև ապրլի 9–ը իշխանություններին հաջողվեց Րաֆֆի Հովհաննիսյանի միջոցով շոուներ կազմակերպել և հանրային ուշադրությունը գալիք ընտրություններից շեղել, այդուհանդերձ մնացած երեք շաբաթն էլ բավարար եղավ հանրային տրամադրությունները փոխելու և իշխանության ծրագրերը խափանելու համար։
Անգամ ՀՀԿ–ում են ընդունում, որ չստացվեց այն, ինչ մտածել էին։
Ի՞նչ էր ուզում իշխանությունը
Իշխանություններն ամեն ինչ անում էին, որ
–Երևանի ընտրություններն ապաքաղաքականացվեն,
–Երևանի քաղաքապետի ֆունկցիան հասարակության մեջ ընկալվի որպես աղբ հավաքող, ասֆալտ փռող և խաղահրապարակ կառուցող, այսինքն՝ զուտ տեխնիկական կատարող,
–Տարոն Մարգարյանին տարանջատեն ՀՀԿ–ից ու նույնիսկ Սերժ Սարգսյանից՝ քաղաքապետին ներկայացնելով որպես բյուրեղյա մաքրության տեր բարի տղա,
–ընտրողները չկարևորեն մայիսի 5–ի ընտրությունները և մնան տանը, կամ էլ սպասեն ընտրակաշառքի,
–Րաֆֆի Հովհաննիսյանի թիմը դոմինանտային ընկալվի ընդդիմադիր դաշտում և օգտագործվի ոչիշխանական ուժերի դեմ։
Հաշվի առնելով ներկա իրավիճակը՝ վստահաբար կարելի է պնդել, որ այս բոլոր կետերում իշխանությունը տապալվեց և չհասավ իր նպատակին։ Եվ դա՝ ԲՀԿ–ի, ՀՅԴ–ի և ՀԱԿ–ի տեղերում իրականացվող ինտենսիվ աշխատանքի, բնակչության հետ հանդիպումների ու քարոզչության շնորհիվ։
Ի՞նչ կարողացան անել ԲՀԿ–ն, ՀՅԴ–ն ու ՀԱԿ–ը
Ոչիշխանական ուժերին հաջողվեց կոտրել ՀՀԿ–ական քարոզչամեքենայի բոլոր կոդերը և փոխել քաղաքական մթնոլորտը։ Ուշագրավն այն է, որ այդ հարցում ԲՀԿ–ին, ՀՅԴ–ին ու ՀԱԿ–ին օգնեցին նաև Տարոն Մարգարյանն ու իր թիմակիցները՝ սխալը սխալի հետևից գործելով, բռնություններ կիրառելով և արհեստական թեզեր շրջանառության մեջ դնելով։
Հակաիշխանական ուժերին կամ ընդդիմադիր եռյակին հաջողվեց՝
–հիմնավորել հանրության համար, որ ընտրությունները չեն կարող ապաքաղաքական լինել և հետևաբար՝ Հայաստանի մայրաքաղաքի ղեկավար մարմնի ընտրությունը նախևառաջ քաղաքական նշանակություն ունի,
–ապացուցել, որ եթե ընդունենք իշխանությունների ներկայացրած այն թեզը, ըստ որի՝ Երևանի քաղաքապետի ֆունկցիան աղբ հավաքելն ու ասֆալտ փռելն է, ապա նույնիսկ այդ ֆունկցիան գործող քաղաքապետը լավ չի կատարել, քանզի Բաղրամյան 26–ի դրածոն է և ընդամենը զբաղված է մայրաքաղաքի բյուջեն մսխելով և «ատկատները» բաշխելով,
–բացահայտել իշխանական բուրգում Երևանի քաղաքապետարանի կոռուպցիոն դերակատարումը, ինչպես նաև պայթեցնել բյուրեղյա մաքրության տեր և բարի տղա ներկայացվող Տարոն Մարգարյանի «փուչիկը»,
–ցույց տալ, որ Տարոնը, մեծ հաշվով, չի տարբերվում մյուս կարկառուն ՀՀԿ–ականներ Ռուբեն Հայրապետյանից, Տիգրան Սարգսյանից, Մհեր Սեդրակյանից, Սամվել Ալեքսանյանից, Արմեն Աշոտյանից, Սաշիկ Սարգսյանից և մյուսներից՝ աչքի ընկնելով պետական «բուրդը» սեփականի հետ խառնելու հատկությամբ,
–վեր հանել Երևանի վատ կառավարման պատճառները և կարևորել ընտրողի մասնակցության անհրաժեշտությունը մայիսի 5–ին կայանալիք քվեարկությանը. վերջին օրերին Երևանում իրականացվող ցուցադրական աշխատանքներն է՛լ ավելի բացահայտեցին քաղաքապետարանի և իշխանական համակարգի անարդյունավետ աշխատանքը,
–չեզոքացնել Րաֆֆի Հովհաննիսյանի ու իր թիմակիցների գեղամյանական ոճի հարձակումները և մարգինալացնել «Բարև Երևան» դաշինքին՝ այդ ուժին թույլ չտալով «ընդդիմադիր» դիրքերից օգնել ՀՀԿ–ին ու պայքարել ԲՀԿ–ի, ՀՅԴ–ի ու ՀԱԿ–ի դեմ։ Բոլորն էլ տեսան, որ «աղոթած էշն» ու իր թիմը, ովքեր Սերժ Սարգսյանից պաշտոններ էին մուրում ու չստացան, փոխանակ խելքի գային, շարունակեցին մնալ իշխանության «ողջախոհ» (իրականում՝ նեոբոլշևիկ) թևի ձեռքի գործիքը։
Ահա այս քայլերի իրականացումն էր, որ տապալեցին իշխանության ծրագրերը և ԲՀԿ–ին, ՀՅԴ–ին ու ՀԱԿ–ին հնարավորություն տվեցին փոխել իրավիճակը։
Սկսել Երևանից՝ սկիզբ դնելով Հայաստանի փոփոխությանը
Եվ այսպես՝ իշխանական քարոզչամեքենան չկարողացավ հասնել իր ուզածին. Տարոնը մեկ ամսվա մեջ «խուրդվեց» մինչև վերջ, Արմեն Աշոտյանի քարոզչական պաշտպանության տակ գտնվող «Ժառանգությունը» ազատ անկման մեջ հայտնվեց, իսկ ոչիշխանական ուժերը ամեն օր թափ են հավաքում։
Երևանի փողոցները կարկատելով և որոշ խաղահրապարակներ նորոգելով՝ Տարոն Մարգարյանն ակամայից խոստովանեց, որ մինչև այդ ոչինչ չի արել, բացի փողերի լվացման խոր կասկածներ առաջացնող պատերը նկարելուց, կավե արձանները տեղադրելուց և թանկ գնով ձեռք բերված նստարանները տեղադրելուց։ Ասել է թե՝ «բնամթերքով» տրվող ընտրակաշառքը՝ ասֆալտփռոցին, հակառակ էֆեկտն է ապահովում։
ԲՀԿ–ին, ՀՅԴ–ին ու ՀԱԿ–ին մնում է միայն ընտրակեղծիքի դեմն առնել։ Սա ամենադժվարին գործն է, բայց ոչ անհնար։ Որքան էլ մարզպետներին հանձնարարականներ տրված լինեն շրջաններից մարդկանց բերել ու գրանցել Երևանում, և որքան էլ «զորավարը» առաջադրանք ստացած լինի պետական ոստիկանական մեքենայի օգնությամբ տոկոս «խփել», միևնույն է, քաղաքական ուժերի և ՀՀ քաղաքացիների միասնական ջանքերը կարող են բեկում մտցնել։
Մայիսի 5–ը լուրջ շանս է քաղաքատնտեսական գերմենաշնորհի ձգտող իշխանության դեմ քաղաքական հակակշիռներ ստեղծելու համար։ Եվ ուրեմն Հայաստանում փոփոխությունները պետք է սկսել Երևանից ու իշխանությունը վերադարձնել քաղաքացուն։

Чего не удалось властям и что сумели невластные силы?
Агитации на выборах Совета старейшин Еревана входит в завершающую стадию. Уже можно подвести некоторые итоги.
Хотя властям и удалось посредством Раффи Ованнисяна организовать до 9-го апреля шоу-мероприятия и отвлечь общественное внимание от предстоящих выборов, тем не менее, и оставшихся трех недель хватило, чтобы изменить общественные настроения и нарушить планы властей.
Даже РПА признала, что ей не удалось реализовать свои замыслы.
Чего хотят власти?
Власти делают всё, чтобы:
-деполитизировать выборы Совета старейшин Еревана,
-функции мэра Еревана ассоциировались со сбором мусора, укладыванием асфальта и обустройством игральных площадок, то есть, с чисто техническими моментами,
-дистанцировать Тарона Маргаряна от РПА и даже Сержа Саргсяна, преподнося мэра как кристально чистого и доброго по натуре парня,
-избиратели не осознавали важность выборов 5-го мая и оставались дома или в ожидании избирательных взяток,
-команда Раффи Ованнисяна воспринималась на оппозиционном поле в качестве доминантной силы и была использована против невластных сил.
Учитывая нынешнюю ситуацию, можно с уверенностью заявить, что по всем этим пунктам власти провалились, не достигнув своих целей. И это произошло благодаря работе ППА, АРФД и АНК на местах, встречам с избирателями и проводимой агитации.
Что удалось достичь ППА, АРФД и АНК?
Невластным силам удалось вскрыть все коды агитпропа РПА и изменить политическую атмосферу. Примечательно то, что в этом вопросе ППА, АРФД и АНК помогли также сам Тарон Маргарян и члены его команды, которые допускали ошибку за ошибкой, применяли насилие и вводили в оборот искусственные тезисы.
Антивластным силам или оппозиционной тройке удалось:
-обосновать обществу, что выборы не могут быть аполитичными и, следовательно, выборы руководящего органа столицы Армении, прежде всего, имеют политическое значение,
-доказать, что, даже в случае принятия аргумента властей относительно того, что функции мэра Еревана ограничиваются сбором мусора и укладкой асфальта, действующий мэр не справляется со своими обязанностями, поскольку является ставленником президентского дворца и всего лишь занят растрачиванием бюджета столицы и распределением «откатов»,
-разъяснить коррупционную составляющую мэрии Еревана во властной пирамиде в целом, а также подорвать мыльный пузырь о кристальной чистоте и доброте Тарона Маргаряна,
-показать, что Тарон, по большому счету, ничем не отличается от остальных ярких представителей РПА вроде Рубена Айрапетяна, Тиграна Саркисяна, Мгера Седракяна, Самвела Алексаняна, Армена Ашотяна и Сашика Саргсяна,
-показать причины плохого управления Ереваном и важность участия избирателей в предстоящих 5-го мая выборах: проводимые в последние дни в Ереване демонстративные работы сделали еще более наглядной неэффективность деятельности мэрии и властей в целом,
-нейтрализовать гегамяновские нападки Раффи Ованнисяна и членов его команды, маргинализировав блок «Здравствуй, Ереван» и не позволив данной силе помочь РПА  ведением с «оппозиционных» позиций борьбы против ППА, АРФД и АНК. Все увидели, что «отпетый осел» и его команда, требовавшие постов от Сержа Саргсяна и получившие отказ, продолжили оставаться инструментом в руках «здравомыслящего» (в действительности – необольшевистского) крыла власти.
Именно эти шаги и позволили сорвать планы властей и предоставить ППА, АРФД и АНК возможность изменить ситуацию.
Вернуть власть гражданам, начав с Еревана и заложив основу для изменений в стране
Итак, властный агитпроп не сумел добиться своих целей: за месяц Тарон был окончательно «разменян», находящаяся под пропагандистской защитой Армена Ашотяна партия «Наследие» перешла в состояние свободного падения, а невластные силы с каждым днем набирают всё новые обороты.
Латанием улиц Еревана и ремонтированием некоторых игральных площадок Тарон Маргарян невольно признался, что до этого ничего не делалось, конечно же, кроме вызывающего серьезные коррупционные подозрения расписывания проходных арок, установления глиняных памятников и «позолоченных» скамеек. То есть, розданные по «бартеру» взятки в виде укладываемого асфальта обеспечили обратный эффект.
ППА, АРФД и АНК остается только справиться с фальсификациями. Это самая трудная задача, но выполнить ее возможно. Сколько бы марзпетам ни разнаряжали привозить жителей областей в Ереван и прописывать их в столице, сколько бы «полководцу» ни распоряжались задействовать государственную полицейскую машину и «набрать» проценты, все равно, совместные усилия политических сил и готовность граждан РА изменить положение вещей могут стать переломными.
5 мая является серьезным шансом для создания политических противовесов стремящимся к политико-экономической сверхцентрализации властям. Следовательно, перемены в стране нужно начать с Еревана, вернув власть гражданам.