Տարոն Մարգարյանն ու «VOX POPcorn»–ը
Պալատական սոցիոլոգները և հարցումներ կազմակերպող «ֆեյք» կառույցները լծվել են ՀՀԿ ցուցակը գլխավորող Տարոն Մարգարյանի համար տոկոս «խփելու» գործին։
«Կացնային» մեթոդով պատվեր կատարողները Տարոնի վարկանիշը փչում են պոպկոռնի պես՝ այն հասցնելով 60 և ավելի տոկոսի։ Ավելի «նուրբերն» ու փորձառուները խոսում են 45 տոկոսի մասին։ «Սոցիոլոգոների» այս երկու խմբերը, մեծ հաշվով, ուզում են հանրային գիտակցության մեջ տեղավորել այն թեզը, թե իբր Տարոնը մրցակցությունից դուրս է, իսկ ՀՀԿ–ն կարող է միանձնյա իշխանություն ձևավորել Երևանում։
Նկատենք, սակայն, որ «սոցիոլոգները», կամա թե ակամա, արջի ծառայություն են մատուցում Տարոնին, և նրան դարձնում կուսակիցների թիրախը։
Նրանք, ովքեր գործող քաղաքապետի վարկանիշը 60 տոկոսից բարձր են գնահատում, այդպիսով ՀՀԿ ավագանու ցուցակը գլխավորողին դարձնում են ավելի ընդունելի, քան Սերժ Սարգսյանին, ում համար նախագահական ընտրությունների ժամանակ «խփվեց» 57 %:
Իսկ նրանք, ովքեր ՀՀԿ ավագանու ցուցակի համար թմբկահարում են 45 տոկոս ձայն, նսեմացնում են արդեն ՀՀԿ–ին, որը կարողացավ «շրջիկ» խմբերով և այլ մեթոդներով ԱԺ ընտրություններքում հավաքել 44 տոկոս։
Ըստ «սոցիլոգոների» ստացվում է, որ Տարոնը բարձր վարկանիշ ունի գործող նախագահից, իսկ նրա գլխավորած ցուցակը՝ ՀՀԿ–ից։ Այդպես է դա, թե ոչ՝ կորոշի ընտրողը։ Ի վերջո չպետք է մոռանալ, որ ձայն բազմացը՝ «Vox Pop»–ը, պոպկոռն չէ, որ ինչքան ուզես փչես, ու փքվող հատիկների մեջից ավելի լավ Տարոն դուրս գա։
Հ.Գ.։ Պարզելու համար, թե արդյոք կեղծվե՞լ են Երևանի ավագանու ընտրությունները կա երկու ինդիկատոր։ Մեկն այն է, որ եթե ՀՀԿ–ն 40 և ավելի տոկոս հավաքի, ապա ակնհայտ կլինի, որ հերթական անգամ տեղի է ունեցել թվանկարչություն, քանզի մայրաքաղաքը բաց երկնքի տակ «փողերի լվացման մեքենայի» վերածած ուժը չի կարող իրականում այդքան ձայն ունենալ։
Մյուս ինդիկատորը ՕԵԿ–ն է։ Եթե 2008թ. հետո զրոյացած այդ ուժը ԿԸՀ տվյալներով հաղթահարի անցողիկ շեմ համարվող 6 տոկոսը, ապա դա նույնպես ցույց կտա, թե իրականում ինչպիսի ընտրություններ են տեղի ունեցել։
Ոչիշխանական ուժերի խնդիրը պետք է լինի կեղծիքներ թույլ չտալը։ Այդ դեպքում ՀՀԿ ավագանի կհայտնվի փոքրամասնության մեջ, իսկ ՕԵԿ–ը կհավաքի իր հասանելիք 0,1 %–ը։

Тарон Маргарян и «VOX POPкорн»
Придворные социологи и проводящие «фейковые» опросы организации активно вовлечены в дело по «набору» процентов для возглавляющего список РПА Тарона Маргаряна.
«Топорно» выполняющие заказ кооперативы, подобно попкорну, раздувают рейтинг Тарона, доводя его до 60 и более процентов. Более поднаторевшие в этом деле говорят о 45 процентах. Эти две группы «социологов», по большому счету, хотят ввести в общественное сознание тезис о том, что Тарон вне конкуренции, а РПА может сформировать в Ереване единоличную власть.
Однако заметим, что «социологи», волей-неволей, предоставляют Тарону медвежью услугу, делая его мишенью однопартийцев.
Те, кто оценивают рейтинг действующего мэра выше 60 процентов, превращают возглавляющего список РПА в более приемлемую персону, чем Серж Саргсян, для которого во время президентских выборов было «набрано» 57 процентов.
Те же, кто трубят о 45 процентах, принижают рейтинг РПА, которая при помощи мобильных групп и других методов набрала на парламентских выборах 44 процента.
Из заключений «социологов» выходит, что Тарон обладает большим рейтингом, чем Серж Саргсян, а возглавляемый им список – большим, чем РПА. Так это или нет – решит избиратель. В конце концов, не стоит забывать, что глас народа (он же «Vox Pop») – это не попкорн, чтобы раздувать его сколько влезет в ожидании, что из его зерен появится лучший Тарон.
P.S. Для определения того, были ли сфальсифицированы выборы Совета старейшин Еревана, есть два индикатора. Один из них это то, если РПА наберет 40 и более процентов. Тогда станет очевидным, что власти  в очередной раз нарисовали нужные им проценты, поскольку сила, превратившая столицу в «машину по отмыванию денег» под открытым небом, не может в действительности обладать столькими голосами.
Другим индикатором является партия «Оринац еркир». Если обнулившаяся после 2008 года сила преодолеет, по данным ЦИК, 6-процентный барьер, то это опять будет говорить о том, какие на самом деле состоялись выборы.
Задачей невластных сил должно быть недопущение фальсификаций. В этом случае РПА в Совете старейшин окажется в меньшинстве, а «Оринац еркир» наберет полагающийся ей 0,1%.