Ռուսաստանը վերադառնում է
Խորհրդային կայսրությունը, որը յոթ տասնամյակով երկարաձգեց Ռուսական Կայսրության գոյությունը, վերջինիս կերպարանքով կրկին վերադառնում է Հարավային Կովկաս: Սա անցած 200 տարվա ռուսական անփափոխ մարտավարությունն է Կովկասում, երբ կայսրության կառավարման համակարգի թուլացման պատճառով ռուսները տակտիկական նահանջ են իրականացնում, իսկ երբ կրկին շունչ են քաշում, վերադառնում են իրենց նախկին դիրքերին:
Չորս կարևորագույն քայլ վկայում է այդ վերադարձի և դրա զարգացման հեռանկարների մասին: Առաջինը և ամենաաղմկոտը, թերևս, անցյալ օգոստոսի ռուս-վրացական պատերազմն էր, երբ անհնազանդ Վրաստանից ամբողջ աշխարհի աչքի առջև խլվեց Աբխազիան և Հարավային Օսիան: Երկրորդը Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ձգձումն է, որով հնազանդության մեջ են պահվում Հայաստանն ու Ադրբեջանը, քանզի փոխադարձ սպառնալիքի պայմաններում նրանց գործերին միշտ էլ խառնվելու առիթ կա: Երրորդը կղզյակ Հայաստանում ռուսական բազաների պահպանումն է և Հայաստանի տնտեսության ռուսական «սեփականաշնորհումը»: Հայաստանից Ռուսաստանը ոչ միայն հսկում է թուրքական սահմանը, որը իրականում ՆԱՏՕ-ի սահմանն է, այլ նաև չափավորում Իրանի ազդեցությունը և «ամուր» պահում Վրաստանի ու Ադրբեջանի թիկունքը։ Դրանով վերջինիս համար արգելք է դառնում նաև «Մեկ ազգ՝ երկու պետություն» կարգախոսից «Մեկ ազգ՝ մեկ Թուրան» կարգախոսին անցում կատարելուն: Չորրորդը Ռուսաստանը շրջանցող էներգետիկ ծրագրերի խափանումն է, որի վերջին նվաճումը ռուս-ադրբեջանական գազային համաձայնագիրն է. այն թաղեց «Նաբուկոն» և Ադրբեջանին նոր խողովակաշարով մղեց ռուսական շուկա: Նշյալ պարագաներում մնում է միայն անհամբեր սպասել 11-րդ Կարմիր բանակին, որը, գուցե, այս անգամ Հայաստանից ներխուժի Վրաստան, որից հետո Ադրբեջանը, անկասկած, կամովին կհանձնվի: Նոր խորհրդայնատիպ դաշնության հիմքը, հավանաբար, կլինի ԱՊՀ-ն՝ իր ՀԱՊԿ-ով, որը և կգծի նոր հակադրության սահմանագիծը Հյուսիսատլանտյան դաշինքի և Եվրամիության հետ:
«Արևելյան գործընկերությունը», այդքանով հանդերձ, երբեք չի վերաճի ԵՄ լիարժեք անդամակցության, քանզի ռուսական կայսերականությանը դժվար թե հնարավոր լինի խաբել ֆրանսիական հեղափոխության հավասարության և եղբայրության լոզունգներով: Ռուսները լավ են հասկանում, որ եթե եվրոպացիներին ու ամերիկացիներին մոտ թողնեն իրենց բուն սահմաններին, վաղը Չեչնիան ու Դաղստանն էլ կարող են Վոլտերի ու Դիդրոյի գաղափարական հայրենիք հռչակվել և «քաղաքկրթաբար» պայքարել հանուն «ժողովրդավար» ապագայի՝ «առանց ռուսական շահերը ոտնահարելու»: Միամիտ է կարծել, թե Ռուսաստանը քանդելու Արևմուտքի ծրագիրը մի օր կվերանա, քանզի Եվրոպայի ընդլայնումը և սնումը միայն ու միայն արևելքի հաշվին կարող է իրականացվել: Ռուս-եվրոպական այս հակակշռմամբ Հայաստանը, լինելով սահմանային տարածք, կարող է շահած դուրս գալ, եթե, այնուամենայնիվ, այդ հակադրությունը չվերաճի սառը պատերազմի, և Հայաստանը չզրկվի զարգացման այլընտրանքից ու կրկին ամբողջությամբ կլանվի Ռուսաստանի կողմից:
Երկաթյա վարագույրի պայմաններում Հայաստանի անկախությունը կլինի անէական, քանզի մենք ոչինչ չենք կարող անել դրա հետ, բացի խորհրդային տրամաբանությամբ զարգանալուց: Սա վատագույն, բայց հնարավոր սցենարներից մեկն է միայն: Լավագույնը կլինի այն, որ, այնուամենայնիվ, հակադրությունը կշարունակվի խաղաղ և քաղաքական երկխոսության ու դիրքային առավելություններ շահելու տրամաբանությամբ՝ սահմանային երկրների համար ընձեռելով խուսանավելու հնարավորություն՝ ի շահ սեփական զարգացման: Այլապես, մեկ ուժային կենտրոնից կախվածությունը մշտապես կխոչընդոտի այլընտրանքային քայլերի իրականացումը, որի ուղղությամբ համառումը անխուսափելիորեն գործի կդնի այդ բռունցքի պատժիչ մկանային ողջ համակարգը:
Այս սցենարը առավել հավանականներից է, քանզի Ռուսաստանը սեփական ազդեցության տարածքում, կարծեք, մտադրված է վերածնելու ոչ թե «սովետը», այլ Եվրամիության մոդելը: Բայց մտադրությունը կարող է իրականություն չդառնալ, եթե դիմադրությունը թույլ լինի: Այսօր արդեն կարելի է ասել, որ Վրաստանը ծնկի կբերվի, Ուկարաինան այդքան էլ հեշտ չի հանձնվի, իսկ Բելառուսը միշտ կարող է իրեն կամակորություններ թույլ տալ: Մոլդովայի, Հայաստանի ու Ադրբեջանի հարցերը համեմատաբար հաշտ է լուծել: Վերջինիս թուրք եղբայրներն արդեն մեկ անգամ համոզել են՝ տրվելու Մոսկվայի կամքին։ Հիմա էլ, տարաբնույթ զիջումներ կորզելով ռուսներից, կարող են արյունակից եղբայրներին մղել՝ ընդունելու հյուսիսից ժայթքող Արևի ժամանակավոր լույսը:
Դժվար է ասել՝ ռուս-արևմտյան սահմանային դիմակայությունը ինչքան կտևի, բայց այն որ Ռուսաստանը համառորեն վերադառնում է Հարավային Կովկաս, պետք չէ կասկածել: Այս անգամ մտահոգվելու լուրջ պատճառ չունենք կարծեք. մենք ամենապատրաստն ենք նրանց դիմավորելու, քանզի Հայաստանից նրանք չէին էլ հեռացել։ Երբեք: Հարկավոր է մարտնչել Արցախի խնդրի հայանպաստ լուծման համար՝ թույլ չտալով, որ քեմալ-լենինյան ոճով Հայաստանը կիսելու՝ արդեն մեկ անգամ գործադրված դավադրությունը վերածնվի նորովի, գուցեև՝ գազային առուվաճառքի տեսքով:

Советская империя, которая на семь десятилетий продлила существование Российской империи, в образе последней вновь возвращается на Южный Кавказ. Это российская неизменная стратегия  за прошедшие 200 лет на Кавказе, когда из-за ослабления системы управления  империи русские применяют тактическое отступление, а когда вновь делают передышку, возвращаются на свои прежние позиции.
Четыре важнейших шага свидетельствуют о возврате и перспективах  ее развития. Первый и самый скандальный, наверное, русско-грузинская война  в прошлом августе, когда у непокорной Грузии на глазах у всего мира были отняты Абхазия и Южная Осетия. Второй, затягивание решения Карабахского конфликта, чем в покорности держат Армению и Азербайджан, поскольку в условиях взаимных угроз всегда есть повод вмешаться в их дела. Третий,  сохранение российских баз в островной Армении и  российская «приватизация» экономики Армении. Россия охраняет не только турецкие границы Армении, которые на самом деле являются границей НАТО, но и ограничивает влияние Ирана и «крепко» держит тыл Грузии и Азербайджана. Тем самым для последнего становится также преградой в осуществлении перехода от девиза «Одна нация - два государства» к девизу «Одна нация - один Туран». Четвертый, препятствование энергетических программ, обходящих Россию, последним достижением которого стало российско-азербайджанское газовое соглашение - оно похоронило «Набукко» и вывело Азербайджан новым газопроводом на российский рынок. В подобных обстоятельствах остается только с нетерпением ждать 11-й Красной армии, которая, может быть, на этот раз из Армении вторгнется в Грузию, после чего Азербайджан, несомненно, добровольно сдастся. Основой нового союза советского типа, наверное, станет,  СНГ со своим ОДКБ, который расчертит граничащую линию нового противостояния с Североатлантическим блоком и Евросоюзом.
«Восточное партнерство» со всем этим никогда не перерастет в полноценное членство в СЕ, поскольку русской империи, навряд ли, станет возможным обмануть лозунгами равенства и братства французской революции. Русские хорошо понимают, что если европейцы и американцы близко подпустят их к самим границам, завтра Чечня и Дагестан также могут быть провозглашены идеологической родиной Вольтера и Дидро и «цивилизованно» бороться во имя «демократического» будущего, «без попрания российских интересов».  Наивно полагать, что программа Запада о развале России в один день прекратится, поскольку расширение и подпитывание Европы и могут быть осуществлены лишь за счет Востока.  После российско-европейского противостояния Армения, будучи приграничной территорией, может выйти выигравшей, если, тем не менее, это противоречие не перерастет в холодную войну и Армения не лишится альтернативы развития и полностью не будет поглощена со стороны России.
В условиях железного занавеса независимость Армении будет несущественным, поскольку мы ничего не можем поделать с этим, кроме развития по советской логике. Это наихудший, но один из возможных сценариев. Лучшим будет то, что, тем не менее, противостояние продолжится по логике выигрыша мирного и политического диалога позиционных преимуществ, предоставляя для приграничных стран возможность  уклониться во благо собственного развития. Иначе зависимость от одного силового центра постоянно будет препятствовать реализации альтернативных шагов, а   упрямствование в вопросе их осуществления неизбежно приведет к задействованию всей карательной мышечной системы кулака.
Этот сценарий наиболее из вероятных, поскольку Россия в пространстве собственного влияния, как будто намерена превратить не в «советы», а модель Евросоюза.  Однако намерение может не стать реальностью, если сопротивление будет слабым. Сегодня уже можно сказать, Грузия будет поставлена на колени, Украина не так уж и легко сдастся, а Беларусь всегда может позволить себе упрямства. Вопросы Молдовы, Армении и Азербайджана сравнительно легко решить. Последним турецкие братья уже раз убеждали отдаться воле Москвы. А сейчас, извлекая разного рода уступки от русских, могут толкнуть своих кровных братьев принять временный свет Солнца, излучающий с Севера.
Трудно сказать, сколько продлится российско-западное приграничное противостояние, но в том, что Россия упорно возвращается в Южный Кавказ, не надо сомневаться. На этот раз, как будто, у нас нет серьезной причины для озабоченности, мы самые подготовленные встречать их, поскольку из Армении они и не удалялись.  Никогда. Необходимо бороться за проармянское решение Арцахской проблемы, не позволив, чтобы Армению кемалистко-ленинским стилем разделили, чтобы уже примененный заговор по-новому был возрожден, может быть в виде газовой купли-продажи.