«Ժառանգության» ցուցակը և իշխանության երիտթևը
Այսօրվա ասուլիսի ժամանակ «Ժառանգություն» կուսակցության մամլո խոսնակ Հովսեփ Խուրշուդյանը հրաժարվել է խոսել Երևանի ավագանու ընտրություններում իրենց համամասնական ցուցակի մասին։ Նա ասել է, որ «Ժառանգության» ցուցակը կհրապարակվի այն ԿԸՀ հանձնելուց հետո միայն: Իսկ դա նշանակում է, որ բաց ու թափանցիկ գործելու խոստումով հանդես եկող Րաֆֆի Հովհաննիսյանը գալիք ընտրություններից առաջ ցուցակ է կազմում այնպես, ինչպես ԱԺ ընտրությունների ժամանակ` կիսագաղտնի պայմաններում։ Ինչն էլ իր հերթին նշանակում է, որ հանրությունից ու կուսակիցների մեծ մասից թաքուն պահվող «Ժառանգության» ցուցակում կարող են հայտնվել իշխանության երիտթևի դրածոներն այնպես, ինչպես ԱԺ ընտրությունների ժամանակ։ Համենայնդեպս Րաֆֆիի թիմակիցներ Արմեն Մարտիրոսյանն ու Հովսեփ Խուրշուդյանը չեն թաքցնում, որ իրենց պայքարն իշխանության երիտթևին աջակցելուն է միտված, և իրենք ուզում են երկխոսել այդ թևի հետ։
Թե ինչ կստացվի «Ժառանգություն»–երիտթև համագործակցությունից այս անգամ, պարզ կդառնա մայիսի 5–ին ՝ քվեատուփերը բացելու օրը։
Հիշեցնեմ, որ նախորդ փորձի արդյունքում «Ժառանգությունը» մի կերպ հաղթահարեց պահանջվող նվազագույն տոկոսային շեմը՝ 5%, իսկ երիտթևին պատկանող մամուլը դրանից հետո «փչացրեց» Րաֆֆուն՝ մեղադրելով նրան այդքան աջակցությունից հետո նման ցածր արդյունքներ ապահովելու և ՀԱԿ–ի տեղն ընդդիմադիր դաշտում զավթել չկարողանալու համար։
Այժմյան իրադարձությունները «դեժավյու» զգացողություն են առաջացնում։
Մեկ տարի առաջ, ինչպես հայտնի է, Րաֆֆի Հովհաննիսյանի ներկայացրած ցուցակն անակնկալի էր բերել շատերին, քանզի ակնհայտ էր դարձել, որ այն կազմվել է ոչ առանց իշխանության մասնակցության։
Րաֆֆին գործարքի էր գնացել իշխանության հետ և Սերժի փեսա Միքայել Մինասյանի «մարդկանց» ներառել էր իր ցուցակում՝ հույս ունենալով բարձր տոկոսներ հավաքել և պատգամավորական շատ մանդատներ ստանալ։
Գործարքի առարկան հետևյալն էր. իշխանությունը տարատեսակ աջակցություն է ապահովում «Ժառանգությանը», իսկ վերջինս պարտավորվում է դուրս գալ ԲՀԿ–ն, ՀԱԿ–ը և ՀՅԴ–ը ներառող միասնական շտաբից և խորհրդարանական ընտրությունների քարոզչական փուլում ընդդիմադիր դիրքերից պայքարել ոչ թե ՀՀԿ–ի, այլ վերը նշված երեք կուսակցություններից հատկապես ԲՀԿ–ի ու ՀԱԿ–ի դեմ։ Այլ կերպ ասած՝ Րաֆֆու վրա դրված էր գեղամյանություն անելու ֆունկցիան։
Հարկ է նկատել, որ կողմերն ամբողջությամբ կատարեցին իրենց ստանձնած պարտավորությունները, սակայն ընտրողն այդ ամենը ֆիքսեց ու «ժառանգությունը» միայն իշխանության հետ «Համատեղ ջանք» ծրագրի շրջանակներում հայտնվեց ԱԺ–ում, իսկ հետագայում «Ժառանգություն» խմբակցության մեջ մնաց 2,5 հոգի։
Րաֆֆի Հովհաննիսյանն, ըստ ամենայնի, հետևություններ չի արել և շարունակում է մնալ իշխանության երիտթևի կամ այլ կերպ ասած՝ երիտօլիգարխիայի շահերը սպասարկողի կարգավիճակում՝ գործիք դառնալով ներիշխանական գզվռտոցներում։
Այս ամենի մեջ մի քիչ դժվար է տեղավորվում «Միայն իմ դիակի վրա» հայտարարությունը, բայց Րաֆֆին «կրեատիվ» մարդ է, մի ելք կգտնի՝ իր քայլերը հիմնավորելու և ում որ հարկն է բարև տալու համար։ Հարցն այն է, թե արդյոք կկարողանա՞ նա հաղթահարել 6 տոկոսը։ Դա էլ թողնենք ընտրողի դատին։
Հ.Գ.։ «Ժառանգություն» կուսակցությունում արդեն կան դժգոհություններ Երևանի ավագանու ընտրություններին ներկայացվող ցուցակային գաղտնիության մասով։
«Ժողովուրդ ջան, պետք է ազնվությամբ ասեմ, որ «Ժառանգության» կողմից Երևանի ավագանու համամասնական ցուցակի շուրջ կուսակցության վարչությունից դուրս (ակտիվի հետ, երիտասարդների հետ) քննարկումներ չկազմակերպելը, ինչպես նաև ցուցակը (այս պահին) գաղտնի պահելը համարում եմ հակաժողովրդավարական, ինչը, իր հերթին, չի կարող վատ չանդրադառնալ ցուցակի որակի վրա... Սա անընդունելի մոտեցում է»,– ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է «Ժառանգության» անդամ Դանիել Իոաննիսյանը։

Список «Наследия» и молодежное крыло власти
Во время встречи с журналистами пресс-секретарь «Наследия» Овсеп Хуршудян отказался говорить о пропорциональном списке партии на выборах Совета старейшин Еревана. Он отметил, что список будет опубликован только после его подачи в Центризбирком. Это означает, что дающий обещание действовать открыто и прозрачно Раффи Ованнисян составляет на предстоящих выборах список в тех же условиях, что и во время парламентских выборов – в полусекретной обстановке. А это, в свою очередь, означает, что в скрываемом от общественности и большей части членов партии списке «Наследия» могут оказаться ставленники молодежного крыла власти – как это было во время выборов НС. По крайней мере, члены команды Раффи Армен Мартиросян и Овсеп Хуршудян не скрывают, что их борьба склонна оказать поддержку молодежному крылу власти, и они хотят вести с этим крылом диалог.
Что же все-таки получится в результате сотрудничества между «Наследием» и молодежным крылом, станет ясно 5-го мая, когда будут вскрыты урны для голосования.
Напомню, что в результате предыдущей попытки «Наследие» едва преодолело 5-процентный проходной барьер, а принадлежащая молодежному крылу пресса «испортила» после этого Раффи, обвинив его в получении столь малого процента голосов и неспособности занять место АНК на оппозиционном поле после оказания такой поддержки.
Нынешняя ситуация навевает ощущение дежавю.
Как известно, представленный год назад Раффи Ованнисяном список стал для многих сюрпризом, поскольку было очевидно, что он составлялся не без участия власти.
Раффи вошел с властями в сделку и включил в свой список «людей» зятя Сержа Микаэла Минасяна, надеясь набрать большие проценты и получить немалое количество депутатских мандатов.
Условия же сделки были следующими: власти оказывают «Наследию» различного рода поддержку, а данная партия готовится выйти из единого с ППА, АНК и АРФД штаба и на этапе предвыборной агитации с оппозиционных позиций бороться с данными тремя партиями (но никак не с РПА), в особенности – ППА и АНК. Иначе говоря, на Раффи была возложена функция гегамянства.
Стоит отметить, что стороны полностью выполнили взятые ими обязательства, однако это не обошло внимание избирателя, и «Наследие» оказалось в НС исключительно благодаря проведенной в рамках программы «Совместные усилия» операции, а впоследствии от состоящей из 5 членов фракции «Наследие» осталась ровно половина.
По всей видимости, Раффи Ованнисян не сделал из этого выводов и продолжает оставаться в статусе приспешника интересов молодежного крыла власти или, иначе говоря, интересов младоолигархии, и быть инструментом внутривластных разборок. Во всё это с трудом умещается заявление «Только через мой труп», однако Раффи креативен и способен найти выход из сложившейся ситуации, чтобы обосновать свои шаги и поприветствовать кого нужно. Вопрос в том, сможет ли он набрать хотя бы 6 процентов. Оставим это на суд читателей.
P.S. В «Наследии» уже есть недовольство по части секретности пропорционального списка партии на выборах Совета старейшин.
«Народ, должен честно сказать, что нежелание проводить какие-либо обсуждения вокруг пропорционального списка «Наследия» на выборах Совета старейшин вне правления партии (с активом, молодежью), а также сохранение самого списка в секретности (на данный момент) считаю антидемократичным, что, в свою очередь, не может негативно не отразиться на качестве списка… Это неприемлемый подход», - написал на своей странице в «Фейсбук» член партии «Наследие» Даниэл Иоаннисян.