«Համերը», Ահարոն Ադիբեկյանը և Գևորիկը
Եթե փորձենք պատկերավոր ներկայացնել մեր ժամանակների սիմվոլները, ապա դրանք  կլինեն «Համեր» մեքենաներն ու Ահարոն Ադիբեկյանը։ Նախ երկուսն էլ անդուր են։ Իսկ ընդհանրապես, «Համերը» խորհրդանշում է  դրա տիրոջ չեղած մեծությունը, մեզանում տիրող ամենաթողությունը,  լկտիությունը և չափի զգացողության կորուստը։ Անշուշտ, ասվածը վերաբերում է ոչ բոլոր համերատերերին, բայց ընդհանուր պատկերը դրանից չի փոխվում։
«Սոցիոլոգ» Ադիբեկյանն էլ նույն ընկալումն ունի հանրության մեջ։ Նա էլ է մարմնավորում լկտիությունն ու չափի զգացողության կորուստը, և պատրաստ է մեծ- մեծ թվեր  նկարել իրեն վճարողների համար։ Այսինքն, Ադիբեկյանը մեր ժամանակների մեծապատիվ մուրացկան է դարձել։
90-ականների սկզբին նա դեռ նոր էր յուրացնում հայկական իրականության սոցիոլոգիայի «նրբությունները» և սխալմամբ գործակցում էր ոչ իշխանական Դաշնակցության հետ։ Հետո ամեն ինչ տեղն ընկավ։ Ադիբեկյանը դարձավ բացառապես պալատական սոցիոլոգ։ 1996-ին նա Լևոն Տեր-Պետրոսյանին էր քծնում ու կանխատեսում նրա շռնդալից հաղթանակը, 1998-ին սիահարվել էր Ռոբերտ Քոչարյանի ձեռքի «Ռոլեքս» ժամացույցին, իսկ այժմ նա մոլի սերժսարգսյանական է։
Ահարոնն արդեն, «Համերի» նման,  այնքան է չափն անցել,  որ պատրաստ է նույնիսկ  ՀՀՇ-ի Գևորիկի համար թվեր նկարել։ Միակ պայմանն  այն է,  որ Գևորիկը պետք է իշխանական թևից լինի։ Ու քանի որ Երևանի բնակիչները «կարկառուն» ՀՀՇ- ականին փողոցներում տեսնում են արդեն Հանրապետական կուսակցության  նշանը կրծքին (այդ ձևով Գևորիկի համար, երևի, ավելի հեշտ է փող ուզելը) ուրեմն հեռու չէ այն օրը, երբ Ահարոնը մոտ 60 տոկոս ձայն կնկարի ՀՀԿ-ի հետևորդ դարձած Գևորիկի օգտին։ Մնում է միայն սպասել, թե երբ իշխանությունները կգնան նման  կադրային քաղաքականության։ Դատելով ամեն ինչից՝ այդ օրը հեռու չէ։ Այսինքն Ահարոնին ծանր ժամանակներ են սպասում։ Իշխանությունը, նրան տված յուրաքանչյուր  վիտամինի դիմաց, բազում ծառայություններ է պահանջելու։ Բայց ինչ արած։ Ադիբեկյանն արդեն վաղուց անցել է այն սահմանագիծը, որից հետո մասնագիտական խիղճ կոչվածը որևէ արժեք ունի։ «Վճարիր և պահանջիր»՝ սա է Ադիբեկյանի աշխատանքի միակ սկզբունքը։ Իսկ  տնտեսական ճգնաժամն էլ ավելի է նրա մոտ ամրապնդում այդ սկզբունքի ճշմարտացիությունը և Ահարոնին մնում է միայն թուլանալ և  հաճույք ստանալ։
Ի դեպ, Ահարոնն իր այժմյան դերակատարմամբ՝ շատ է հիշեցնում Գևորիկին։ 90-ականների կեսերին՝ Գևորիկն ուներ մերձիշխանական ծաղրածուի կարգավիճակ։ Հաճախ էր պատահում այնպես, որ այն ինչ Գևորիկի բերանին էր՝ իշխանության մտքինն էր լինում։ Այսինքն Գևորիկի բերանով իշխանության որոշակի շրջանականեր լուրեր էին տարածում, իսկ հետո դա իրականություն էր դառնում։ Բոլորն էլ հասկանում էին, որ ոչ թե Գևորիկն է Նոստրադամուս, այլ պարզապես նրա ծաղրածուական բերանին հայտնվում է այն, ինչ ուզում է անել իշխանությունը, բայց առայժմ չի ուզում հայտարարել այդ մասին։
Հիմա Գևորիկի ծաղրածուական ֆունկցիան կատարում է Ահարոնը։ Բոլորն էլ հասկանում են, որ նրա սոցիոլոգիան կապ չունի իրականության հետ։ Պարզապես Ադիբեկյանը հայտարարում է այն թվերը, որոնք հուշում են իշանությունները։ Մնացածը լիրիկայի ոլորտից են։

«Хаммер», Агарон Адибекян и Геворик.
Если попытаемся образно представить символы наших времен, то ими будут машины «Хаммер» и Агарон Адибекян. Прежде всего, оба тоже неприятны. А вообще то, «Хаммер» символизирует большие размеры, отсутствующие у его владельца,  царящую среди нас вседозволенность, наглость и отсутствие чувства меры. Несомненно, сказанное не относится ко всем владельцам «Хаммеров», но от этого общая картина не меняется.
«Социолог» Адибекян также имеет такое же восприятие со стороны общества. Он также олицетворяет наглость и потерю чувства меры, и готов рисовать большие цифры ради тех, кто ему платит. То есть, Адибекян стал выскочтимым попрошайкой наших дней.
В начале 90-х он только осваивал «тонкости» социологии армянской действительности и по ошибке сотрудничал с не провластным Дашнакцутюном. Затем все встало на свои места. Адибекян стал исключительно дворцовым социологом. В 1996 году он льстил Левону Тер-Петросяну и прогнозировал его ошеломляющую победу. В 1998 году он влюбился в наручные часы «Роллекс» Роберта Кочаряна, ныне он яростный сержсаргсяновец.
Агарон уже, как «Хаммер», так перешел грань, что готов даже рисовать цифры для Геворика из АОД-а. Одно только условие - Геворик должен быть из провластного крыла. И поскольку жители Еревана видят «видного» аодовца уже со значком Республиканской партии Армении на груди (таким образом, наверное, для Геворика легче просить денег), значит недалек тот день, когда Агарон нарисует 60 процентов голосов в пользу ставшего последователем РПА Геворику. Остается лишь ждать, когда власти пойдут на такую кадровую политику. Судя по всему, этот день недалек. То есть , Агарона ждут тяжелые дни. Власти взамен данного ему каждого витамина потребуют множество услуг. Но что поделать. Адибекян давно уже перешел ту линию грани, после которой так называемая профессиональная совесть имеет какую-либо цену. «Плати и требуй» - это единственный принцип работы Адибекяна.  А экономический кризис еще больше укрепляет в нем справедливость этого принципа, и Агарону остается лишь расслабиться и получить удовольствие.
Кстати, Агарон по своей сегодняшней роли очень напоминает Геворика. В 90-е годы Геворик имел статус клоуна, приближенного к властям. Зачастую получалось, то, что было в голове у власти, то и было на языке у Геворика.  То есть, устами Геворика власти распространяли слухи среди определенных кругов, а потом это становилось явью.   Все понимали, что  Геворик  не является Нострадамусом, а просто в его клоунский язык вкладывается то, что хотят сделать власти, но пока не хотят об этом объявлять.
Сейчас шутовские функции Геворика исполняет Агарон. Все понимают, что его социология не имеет какой-либо связи с действительностью. Просто Адибекян объявляет те цифры, которые ему подсказывают власти. Остальное из области лирики.