Սերժն Արամի միջոցով «երկխոսեց» Րաֆֆու հետ
Րաֆֆի Հովհաննիսյանը հայտարարել է, որ Սերժ Սարգսյանին կհանդիպի միայն Ազատության հրապարակում։ Սերժն անձամբ դեռ չի եկել, բայց անուղղակիորեն արձագանքել է «Ժառանգության» ղեկավարի հրավերին։
Նախագահական ընտրությունների ժամանակ Սարոյան եղբայրներ խաղացող և ՀՀԿ ղեկավարի օգտին բացահայտորեն ու «տակից» աշխատող Սարգսյան եղբայրներից Արամը գնացել էր հերթական անգամ հացադուլի նստած և Սերժի երդմնակալության օրը մեռնելու պատրաստակամություն հայտնած Րաֆֆի Հովհաննիսյանին տեսնելու։
Արամի այցն ակնհայտորեն փարիսեցիական էր և ուներ կոնկրետ նպատակ՝ շեղելու հանրային ուշադրությունը կեղծված ընտրություններից։
Դատելով ամենից՝ Սերժն Արամի շուրթերով հետևյալն է փոխանցում Րաֆֆիին. «Եթե կարող ես, ապա հրապարակում հավաքիր քեզ ձայն տված 540 000 քաղաքացիներին, այլապես պարզ կդառնա, որ դրանք իրականում քո ձայները չեն, ու դու հանգամանքների բերումով ես դարձել իրավատեր»։ Այդպիսով` Արամը եկել էր Րաֆֆուն ասելու` անկարող ես քո քվեին տեր կանգնել, քանզի դրա 10%–ն էլ կողքիդ կանգնած չէ։ Ասել է թե՝ Արամի տված համբույրն իրականում Հուդայի համբույր էր, քանզի նա եկել էր «փչացնելու» Րաֆֆուն։
Արամի միջոցով իշխանությունները նաև այլ «մուտիլովկա» արեցին։ Ինչպես հայտնի է, Արամ Սարգսյանը, որպես ճգնաժամն իբր հաղթահարելու միջոց, քաղաքական մյուս ուժերին առաջարկեց վայր դնել պատգամավորական մանդատները։ Դպրոցահասակների համար էլ է հասկանալի, որ Սերժն այդպիսով ցանկանում է օրակարգից հանել կեղծված ընտրությունների թեման և հարցն արհեստականորեն տանել այլ հարթություն։
Պարզից էլ պարզ է, որ պատգամավորական մանդատ վայր դնել–չդնելը բացարձակապես կապ չունի կեղծված նախագահական ընտրությունների հետ և որևէ կերպ չի կարող համարվել արդյունավետ պայքարի միջոց։ Սակայն Սերժն այդ «ծամոնն» ուզում է իր հաճախորդի բերանով գցել հանրության «բերանը»։
«Եթե ուզում ես՝ միասին դուրս գանք քո «դիակային» փակուղուց, ապա արի դեմագոգիկ առաջարկներ անենք մյուս քաղաքական ուժերին, որպեսզի նրանք մանդատները վայր դնեն ու գան միանան քեզ։ Պարզ է, որ քո անորոշ ու անծրագիր քայլերի պատճառով դա տեղի չի ունենա։ Բայց կարևորը դա չէ։ Շեղող քայլերի  արդյունքում ես ու դու անուղղակի և ուղղակի ձևերով հնարավորություն կստանանք մեղադրել ոչ թե իրար, այլ մյուս ուժերին։ Դրա շնորհիվ հա՛մ դու կմնաս պայքարող իմիջի մեջ, հա՛մ ես կմնամ աթոռին։ Դիակիդ կարիքն այդ դեպքում չի լինի, քանզի հնարավորություն կստանանք մեղադրել այլոց»,– Սերժի սրտի ուզածն էր Րաֆֆուն փոխանցում Արամը։
Ուշագրավն այն է, որ ինքն իրեն մահապարտ հայտարարած Րաֆֆի Հովհաննիսյանը հաճույքով ընդունեց Արամի ասածներն ու «ազատամարտի ռահվիրային» թողած` սկսեց «կծմծել» իր հաղթանակն ուղղակիորեն ու անուղղակիորեն ճանաչած ՀԱԿ–ին ու ԲՀԿ–ին։ Իսկ դա ամբողջությամբ տեղավորվում է Սերժ Սարգսյանի այն առաջարկի շրջանակներում, որը նա արել էր դեռևս Բաղրամյան 26–ում Րաֆֆիին հանդիպելու ժամանակ՝ դառնալ ընդդիմության առաջնորդ և պատրաստվել 2017-2018թթ. ընտրություններին։
Եթե Րաֆֆին այս ոճով պետք է պայքարի կեղծված ընտրությունների դեմ, ապա ապրիլի 9–ին եթե ոչ ֆիզիկական, ապա քաղաքական իմաստով մենք առնվազ մեկ դիակ հաստատ կունենանք, և Սերժ իրոք կերդվի դիակի վրա։ Եվ ուրմեն, պայքարի միակ թիրախը պետք է լինի ընտրակեղծիքների գերագույն գլխավոր հրամանատար Սերժ Սարգսյանը։ Ցանկացած այլ քայլ, լավագույն դեպքում, կգնահատվի իդիոտիզմ։
Հ.Գ.։ Րաֆֆի–Արամ հանդիպման ժամանակ առաջինը երկրորդին առաջարկեց ելույթ ունենալ մարտի 15–ի հանրահավաքում։ Արամը, իհարկե, չէր կարող անկեղծանալ և ասել, որ ինքը Սերժի կողմնակիցն է և եկել է ընդամենը նրա առաջարկները փոխանցելու, այլ ոչ թե բարևագույն և բարիագույն հեղափոխությանը միանալու։
Րաֆֆու առաջարկը մերժելու համար Արամը շատ հետաքրքիր ինքնախոստովանություն ներկայացրեց։ Նա ասաց, որ վերջին տասը տարիներին ինքն ում օգտին խոսել է հարթակից, այդ մարդը հաջողության չի հասել։
«Կարող՝ ա ինձանից ա»,– անկեղծացավ Ա. Սարգսյանը։ Դրանով նա իբր ուզում էր իր «նավսոտ» ոտքից ազատել Րաֆֆուն, որպեսզի վերջինս անպայման հաջողություն գրանցի։

«Диалог» Сержа с Раффи устами Арама Саркисяна
Раффи Ованнисян заявил, что встретится с Сержем Саргсяном только на площади Свободы. Серж пока лично не явился, однако косвенно отреагировал на приглашение руководителя «Наследия».
Один из игравших в период президентских выборов в «Братьев Сароян», а также открыто и исподтишка работавших на руководителя РПА братьев Саркисян – Арам – навестил Раффи Ованисяна, в очередной раз проводящего голодовку и выразившего готовность умереть в день инаугурации Сержа.
Визит Арама был явным фарисейством и преследовал конкретную цель – отвлечь общественное внимание от сфальсифицированных выборов.
Судя по всему, Серж устами Арама говорит Раффи следующее: если можешь, то собери на площади проголосовавших за тебя 540 000 тыс. граждан, иначе станет ясно, что это не твои голоса, и ты стал «праводержцем» благодаря стечению обстоятельств. То есть, Арам пришел сказать Раффи, что последний не в состоянии отстоять отданные за него голоса, поскольку рядом с ним нет даже 10% проголосовавших за него людей. Получается, что приветственный поцелуй Арама в действительности был «поцелуем Иуды», поскольку он пришел, чтобы «испортить» Раффи.
Посредством Арама власти провели еще одну «мутиловку». Как известно, Арам Саркисян предложил другим политическим силам в качестве способа преодоления нынешнего кризиса сложение депутатских мандатов. Даже школьникам понятно, что Серж тем самым пытается снять с повестки тему сфальсифицированных выборов и искусственно перевести вопрос в иную плоскость.
Более чем очевидно, что вопрос сложения депутатских мандатов никак не связан со сфальсифицированными президентскими выборами и не может считаться эффективным средством борьбы. Однако Серж хочет отвлечь этим внимание общественности.
«Если хочешь, чтобы мы вместе вышли из этого “трупового” тупика, тогда давай сделаем другим политическим силам демагогичное предложение, чтобы они сложили  мандаты и присоединились к тебе. Понятно, что по причине твоих неопределенных и беспрограммных шагов этого не произойдет. Однако важно здесь не это. Благодаря отвлекающим шагам мы прямо и косвенно получим возможность обвинять не друг друга, а остальные силы. В результате, и ты сохранишь имидж борца, и я останусь на своем посту. Тогда тебе не нужно будет приносить себя в жертву, поскольку у нас будет возможность обвинить во всем других», - передал Арам пожелания Сержа.
Примечательно то, что объявивший себя смертником Раффи Ованнисян с удовольствием принял слова Арама и, оставив в покое «пионера освободительной борьбы», начал «бурчать» в адрес прямо или опосредованно признавших его победу АНК и ППА. Это полностью умещается в рамки сделанного Саргсяном Раффи во время встречи на Баграмяна 26 предложения стать лидером оппозиции и готовиться к выборам 2017-2018 гг.
Если Раффи должен бороться против сфальсифицированных выборов в этом стиле, то 9-го апреля у нас наверняка будет, как минимум, один труп (если не физически, то в политическом смысле). Следовательно, единственной мишенью борьбы должен быть верховный главнокомандующий фальсификациями – Серж Саргсян. Любой другой шаг, в лучшем случае, будет оценен как идиотизм.
P.S. Во время встречи Раффи с Арамом первый предложил второму выступить на митинге 15 марта. Арам, конечно же, не мог разоткровенничаться и сказать, что является сторонником Сержа и пришел, чтобы передать его предложения, а вовсе не с целью присоединиться к «наидобрейшей» революции «Приветствий».
Дабы отвергнуть предложение Раффи, Арам придумал весьма любопытную «отмазку». По его словам, все, в пользу кого он выступал с трибуны последние десять лет, не добились успеха.
«Может быть, это из-за меня», – предположил Саркисян. Подобным шагом он якобы хотел уберечь Раффи от приносимой им неудачи, чтобы последний обязательно добился успеха.