Փետրվարի 18–ին կեղծված նախագահական ընտրությունների հետ կապված հետընտրական գործընթացները շարունակվում են։ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը դիմել է ՍԴ։
Պայքարի վերջնարդյունքի հետ կապված տարբեր տեսակետներ կան։ Ունենք հոռետեսների, լավատեսների և իրատեսների բանակ։
Մեր հասարակության ճնշող մեծամասնությունը, որը միասնաբար չի ընդունում Սերժ Սարգսյանի համար «խփած» տոկոսները, միակարծիք չէ հետընտրական պայքարը գնահատելիս։ Մի մասը գտնում է, որ «բարևով, արևով, տերևով ու կեղևով» հազիվ թե «ազտամարտի ռահվիրան» զիջի, մյուս մասն էլ համոզված է, որ Րաֆֆիի բարի տեխնոլոգիաներն ու «զորավարի» հետ հեռախոսազրույցներն արդյունավետ են ու կհանգեցնեն իշխանափոխության, իսկ իրատեսները գործնական քայլեր են մշակում իշխանափոխության ընթացքը հաջող ավարտի հասցնելու համար։ Թե ով է ճիշտ, իսկ ով՝ սխալ, կյանքը ցույց կտա։
Երևանը և երևանցիները
Անկախ այն հանգամանքից, թե ինչպիսի ֆորմալ արդյունքով կավարտվի հետընտրական պայքարը, չպետք է մոռանալ, որ այն ունի միջանկյալ հանգրվան։ Մայիսի 5–ին տեղի են ունենալու Երևանի ավագանու կամ այլ կերպ ասած՝ քաղաքապետի ընտրությունները։
Շատ լավ հնարավորություն է ստեղծվում ԲՀԿ–ի, ՀԱԿ–ի, «Ժառանգության» և ՀՅԴ–ի համար՝ համատեղ ուժերով իշխանափոխություն իրականացնել Հայաստանի կեսը համարվող Երևանում։
Մի փոքր տեխնիկական խնդիրներ կան ՀԱԿ–ի հետ կապված, քանի որ այդ կառույցը գտնվում է կուսակցականացման փուլում, սակայն այդ ամենը չպետք է խանգարի Լևոն Տեր–Պետրոսյանի թիմին։ Ի վերջո կարելի է համախոհ կուսակցությունների դաշինքով կամ գործընկեր կուսակցություններից մեկի անվան տակ մասնակցել։ Տվյալ դեպքում էականը կռվի մեջ մտնելն է, իսկ աննշան տեխնիկական հարցերը միշտ էլ լուծելի են՝ անկախ մեզանում տիրող ցինիկ մթնոլորտից։
Ինչ վերաբերում է պայքարի ռազմավարությանն ու մարտավարությանը, ապա հեծանիվ հորինել պետք չէ։ Հարկավոր է առաջնորդվել համայնքային ընտրություններից մեկի ժամանակ հաջող փորձարկում անցած «Կոնսենսուս մինուս մեկ» բանաձևով, և հաղթանակն իրեն սպասեցնել չի տա։
Հարկավոր է նաև հաշվի առնել ԱԺ և նախագահական ընտրությունների դառը փորձն ու սեպարատ խաղեր չտալ։ «Ժառանգության» համար հիմա լավ հնարավորություն է ստեղծվում վերախմբագրել սեփական վարքագիծը՝ պայքարի միակ թիրախ դարձնելով բացառապես գործող քաղաքապետին ու ներքին խմորումներից բզկտված ՀՀԿ–ական ցուցակին։ Շատ կարևոր է, որ այս 4 ուժերն ընտրատեղամասերում համատեղ գործողությունների ծրագիր մշակեն ու միևնույն ժամանակ պարտավորվեն միմյանց դեմ քարոզ չանելու հարցում։ ԱԺ ընտրությունների ժամանակ ԲՀԿ–ն, ՀԱԿ–ն ու ՀՅԴ–ն այդպես վարվեցին, իսկ «Ժառանգությունը»՝ ոչ։ Արդյունքում Րաֆֆիի թիմը մի կերպ հայտնվեց խորհրդարանում, իսկ «Ժառանգություն» խմբակցությունում, պատկերավոր ասած, մնաց 2,5 հոգի։ Մեր ընտրողները փորձ են ձեռքբերել ու շատ լավ հասկանում են ամեն ինչ։ Այնպես որ, ճիշտն ընտրողների պատժին չարժանանալն է։
Նախագահական ընտրությունների նույնիսկ կեղծված արդյունքները ցույց տվեցին, որ ինչպես մեր հանրապետության մյուս բնակավայրերի ընտրողները, երևանցիները նույնպես կողմ են իշխանափոխությանը և հակաիշխանական քաղաքական ուժերից պահանջում են միասնականություն։ Հետևաբար՝ ԲՀԿ–ն, ՀԱԿ–ը, «Ժառանգությունը» և ՀՅԴ–ն պարտավոր են համատեղել ջանքերը։ Դա հասարակության հրամայական պահանջն է։
Իդեալականը, իհարկե, այն կլիներ, որ նշյալ 4 ուժերը մեկ միասնական ցուցակով հանդես գային։ Այդ մասին «Ազատություն» ռադիոկայանին տված հարցազրույցում խոսել էր ՀԱԿ համակարգող Լևոն Զուրաբյանը։ Նկատենք, սակայն, որ տարբեր օբյեկտիվ ու սուբյեկտիվ պատճառներով միասնական ցուցակով գնալու ծրագիրն իրատեսական չէ։ Իշխանություններն իրենց գործակալներն ու հաճախորդներն ունեն ընդդիմադիր դաշտում և ցանկացած պահի կարող են խոչընդոտներ ստեղծել միասնական ցուցակի համար։
Սերժն իր հաճախորդներին լավ է ճանաչում և ամեն ինչ կանի, որ միավորում չստացվի, ուստի չարժե այդ ուղղությամբ ջանքեր գործադրել, որպեսզի հետագայում հիասթափություն չլինի ո՛չ քաղաքական ուժերի, ո՛չ էլ հասարակության շրջանում։
Ներկա իրողությունները հաշվի առնելով՝ շատ ավելի ճիշտ ու արդյունավետ կլինի Երևանի ընտրությունների ժամանակ իշխանության առաջ պայքարի երեք ճակատ բացելու մարտավարությունը։
Պետք է խուսափել արհեստական քաղաքական նախագծերից ու ընտրողին հնարավորություն տալ լիարժեքորեն ընտրել ըստ իր ճաշակի ու համակրանքի։ ԲՀԿ–ն ու ՀԱԿ–ը, ըստ այդմ, պետք է ընտրապայքարի մեջ մտնեն առանձին ցուցակներով, իսկ ահա «Ժառանգությունն» ու ՀՅԴ–ն լավ կլինի, որ միասնաբար հանդես գան, քանզի դաշնակցությունն առանձին մասնակցելով՝ հազիվ թե կարողանա հաղթահարել նվազագույն շեմը՝ 7%։
Եթե ՀՅԴ–ն առանձին հանդես գա ու չանցնի օրենքով նախատեսված տոկոսը, ապա դա ձեռնտու չէ ընդդիմադիր դաշտին։ Ի դեպ, ՀՅԴ–ում շատ լավ հասկանում են այս ամենը և պատահական չէ, որ միացել են Րաֆֆիի պայքարին։ ՀՅԴ վերնախավը նույնիսկ չի էլ թաքցնում, որ իր խնդիրը «Ժառանգությանը» կցվելով՝ ավագանու կազմում ներկայացված լինելն է, այլ ոչ թե կեղծված նախագահական ընտրությունների արդյունքների վերանայումը։ Ինչևէ։
Եվ այսպես, ավագանու ընտրությունների ժամանակ պետք է պայքարի մեջ մտնել  երեք մարտունակ շարքերով, որոնց օգնությամբ հնարավոր կլինի ջարդել ընտրակեղծիքի մեքենան և դիմակայել իշխանական ռեսուրսին։
Երևանում իշխանափոխությունը դուռ կբացի հետագա փոփոխությունների համար։ Պետք է մայրաքաղաքում վերացնել Սերժ Սարգսյանի հաստատած քաղաքական մենաշնորհը և ստեղծել իրական կոալիցիա։
Մեզ պետք է ընտրովի, ինքնուրույն և հանրության առաջ հաշվետու քաղաքապետ ու ավագանի, այլ ոչ թե Տարոն Մարգարյանի պես Բաղրամյան 26–ից նշանակված ու կամակատար քաղաքապետ և սովետական շրջանի «անլեզու» կթվորուհիների ֆունկցիան կատարող ավագանի։
Մայիսի 5–ին ԲՀԿ–ի, ՀԱԿ–ի, «Ժառանգության» և ՀՅԴ–ի միասնական ու հաստատակամ լինելն իշխանափոխության և անարյուն հեղափոխության հնարավորություն կստեղծի, ու մենք էլ կունենանք մեր քաղաքական և հաղթանակած գարունը՝ Երևանյան գարունը։

Поствыборные развития в связи с состоявшимися 18-го февраля президентскими выборами продолжаются. Раффи Ованнисян обратился в Конституционный суд.
Относительно окончательных результатов борьбы озвучиваются самые различные версии. В этом плане их можно разделить на пессимистические, оптимистические и реалистические.
Подавляющая часть нашего общества, единогласно не принимающая «набранные» для Сержа Саргсяна проценты, рознится в своих оценках поствыборной борьбы. Одни считают, что посредством «приветствий и добрых пожеланий» вряд ли удастся заставить «пионера освободительной борьбы» уступить, другие убеждены, что добрая технология Раффи и его телефонные беседы с «полководцем» эффективны и приведут к смене власти, а реалисты вырабатывают действенные меры для того, чтобы процесс по смене власти был доведен до логического завершения. Жизнь покажет, кто прав, а кто – ошибается.
Ереван и ереванцы
Независимо от того, с каким формальным результатом завершится поствыборная борьба, не следует забывать, что у нее есть промежуточная стадия. 5-го мая состоятся выборы Совета старейшин Еревана или, иными словами, мэра столицы.
Для ППА, АНК, «Наследия» и АРФД выдается прекрасный шанс осуществить совместными силами смену власти в считающемся половиной Армении Ереване.
Небольшие технические проблемы связаны с АНК, поскольку данная структура находится в процессе превращения в партию, однако всё это не должно помешать команде Левона Тер-Петросяна. В выборах можно будет принять участие и в составе блока партий или под именем одной из партий-партнеров. В данном случае важным является войти в борьбу, а незначительные технические вопросы всегда можно будет решить независимо от царящей у нас атмосферы цинизма.
Что касается тактики и стратегии борьбы, то здесь не нужно заново изобретать велосипеда. Необходимо выступить с успешно опробованным на выборах местных органов самоуправления форматом «Консенсус минус Серж Саргсян», и победа не заставит себя долго ждать.
Необходимо также учесть горький опыт парламентских и президентских выборов, чтобы не допустить сепаратных соглашений. Для «Наследия» сейчас появляется хороший шанс отредактировать собственную линию, выбрав в качестве единственной мишени борьбы действующего мэра и разрозненный вследствие внутренних брожений список РПА. Очень важно, чтобы данные 4 силы выработали план совместных действий на избирательных участках и обязались не агитировать друг против друга. Во время парламентских выборов ППА, АНК и АРФД именно так и поступили, а «Наследие» - нет.
В результате, Раффи едва прошел в парламент, а от состоящей из 5 членов фракции «Наследие», образно говоря, осталась ровно половина.  Наши избиратели стали опытнее и всё прекрасно понимают. Так что, лучше не удостаиваться наказания избирателей.
Даже сфальсифицированные результаты выборов показали: ереванцы, как и избиратели других населенных пунктов страны, выступают за смену власти и требуют от антивластных политических сил единства. Следовательно, ППА, АНК, «Наследие» и АРФД обязаны объединить свои усилия. Это императивное требование общества.
Естественно, что идеальным вариантом было бы выступление данных 4 сил совместным списком. Об этом в интервью радио «Свобода» заявил и координатор АНК Левон Зурабян. Однако заметим, что, в силу ряда объективных и субъективных причин,  программа выступления единым списком нереалистична. Власти имеют на оппозиционном поле своих агентов и в любой момент могут создать для совместного списка серьезные проблемы.
Серж хорошо знает своих клиентов и сделает всё для срыва объединения, поэтому не стоит прилагать усилия в этом направлении, чтобы в дальнейшем не было разочарования ни среди политических сил, ни в обществе.
Учитывая нынешние реалии, во время ереванских выборов будет гораздо правильнее и эффективнее открыть перед властями три фронта борьбы.
Нужно воздержаться от искусственных политических проектов и дать избирателям возможность полноценно выбирать согласно своим предпочтениям. В соответствии с этим, ППА и АНК должны войти в избирательную гонку отдельными списками, а вот «Наследию» и АРФД хорошо бы выступить совместно, поскольку в одиночку «Дашнакцутюн» вряд ли сможет преодолеть 7%-й проходной барьер. Если АРФД будет участвовать отдельно и не наберет предусмотренный законом проходной процент, то это не будет выгодно оппозиционному полю. Кстати, в АРФД это прекрасно понимают, и неслучайно присоединились к борьбе Раффи. Верхушка партии даже не скрывает, что задача АРФД в том, чтобы, присоединившись к «Наследию», быть представленной в Совете старейшин, а не пересматривать итоги сфальсифицированных президентских выборов.
Итак, во время выборов Совета старейшин в борьбу нужно вступить тремя боеспособными фронтами, с помощью которых можно будет вывести из строя механизм фальсификации выборов и противостоять властному ресурсу.
Смена власти в Ереване откроет дверь для дальнейших перемен. В столице нужно ликвидировать установленную Сержем Саргсяном политическую монополию и создать реальную коалицию.
Нам нужны избираемые, самостоятельные и подотчетные обществу мэр и Совет старейшин, а не назначенный Баграмяном 26 и покорно исполняющий волю президентского дворца градоначальник наподобие Тарона Маргаряна и выполняющий функцию «безмолвных» доярок советского периода Совет старейшин.
Единство и твердость ППА, АНК, «Наследия» и АРФД 5-го мая создадут возможность для смены власти и бескровной революции, и тогда для нас тоже настанет политическая и победная весна – Ереванская весна.