Պարո՛ն Սարգսյան, սա արդեն «կիքս» չէ (տեսանյութ)
Քարոզչական շրջանի ավարտին դեռ մի քանի օր կա, բայց արդեն կարելի է ամփոփել այն և ասել, որ նման անլուրջ և «կիքսային» գործընթաց երբևէ չէր եղել։
Քաղաքական թատրոնի կայացման մեջ իրենց մեծագույն ավանդը ներդրեցին գրեթե բոլոր թեկնածուները։ Եվ դժվար է ասել, թե ով էր անլրջության և կիքսարշավի առաջատարը՝ քարոզչությունը «reality show»–ի վերածող և մուրացկանից հաց փախցնող Րաֆֆի Հովհաննիսյա՞նը, «ռուսական իմպերիալիզմի» դեմ օրումեջ պայքարող Պարույր Հայրիկյա՞նը, համեստությամբ աչքի ընկնող Հրանտ Բագրատյա՞նը, թե՞ խիարի թարս բուսնելու պատճառներից հասկացող և «չեբուրաշկաներից» սատարվող Սերժ Սարգսյանը։
Դատելով ամենից՝ Սերժ Սարգսյանը շուտով ոչ միայն 100–ից 90, 80, 70 կամ 60  «կխփի», այլև կխփի ուրույն ռեկորդներ։
Սարգսյանը, թերևս, օրերն է հաշվում, թե երբ պետք է ավարտվի «մրցակցային ընտրություններ» կոչված մղձավանջը, որպեսզի կրկին «փակվի» հասարակությունից ու ցույց չտա իր «մերկությունը»։ Իսկ առայժմ շոուն շարունակվում է։
Ինչպես տեղեկանում ենք «Առավոտ» էլեկտրոնային պարբերականից՝ Վարդենիսում տեղի ունեցած նախընտրական հանդիպման ժամանակ Սերժ Սարգսյանը կրկին պատմության մեջ է ընկել՝ ինքն էլ չզգալով, որ դա արդեն «կիքս» չէ, այլ մառազմ։
Բանն այն է, որ ՀՀ նախագահի թեկնածու Սերժ Սարգսյանի նախընտրական հանդիպմանը ներկա մի տարեց մարդ երկարաշունչ եւ բոցաշունչ դիֆերամբ է ձոնել Սերժ Սարգսյանին: Թղթի վրա գրված տեքստը մի կերպ ընթերցելուց հետո տարեց վարդենիսցին ասել է. «Հմի կդրվենք իմ գրած տեքստից ու սրտիս խոսքը ասեմ»: Սրտի խոսքը տարեց վարդենիսցին հնչեցրել է ադրբեջաներեն: Սարգսյանն էլ հումոր է արել՝ «Էդ ոնց որ կարոտե՞լ եք, հա, ինչ-որ ժամանակների» ու մինչ այդ մարդը փորձել է իր սրտի խոսքը հայերենի վերածել, նախագահ Սարգսյանն ասել է. «Պետք չի, պետք չի թարգմանել, երեւի մոռացել եք, հա, որ ես էլ գիտեմ»։
Ինչպես ասում են «no comment»:
Հ. Գ.: Կոչ ենք անում ՀՀԿ ղեկավարին ու իր թիմակիցներին։ Դադարեցրե՛ք ընտրարշավը։ Միևնույն է տոկոսներն արդեն «խփված» են և իրական պայքարն սկսվելու է փետրվարի 18–ից հետո ու պայքարի լրիվ այլ մասնակիցներով։ Չարժե, հետևաբար, ձևականությունների հետևից ընկնել ու հիմար վիճակի մեջ դնել մեր պետությանը և ՀՀ քաղաքացիներին, քանզի ադրբեջանցիներն էլ են հետևում մեզ։ Հազիվ թե Ալիևի ձևական քարոզարշավի ժամանակ ադրբեջանցիները նրան իրենց սրտի խոսքն ասեն հայերեն լեզով ու հազիվ թե Իլհամը հայտարարի, թե ինքը հայերեն լավ հասկանում է և պետք չէ թարգմանել։
Եվ ուրեմն, դադարեցրե՛ք այս թատրոնը։ Այն արդեն վտանգավոր է դառնում և հարվածում մեր արժանապատվությանը։

Господин Саргсян, это уже не кикс (видео)
До завершения предвыборной агитации остается еще несколько дней, однако уже сейчас можно подвести итоги и констатировать, что данная избирательная кампания беспрецедентна по своей несерьезности и насыщенности киксами.
В дело становления политического шоу свою посильную лепту внесли практически все кандидаты. И трудно сказать, кто был лидером этого парада легкоумия и киксов: превращающий агитацию в «reality show» и перебивающий хлеб попрошайкам Раффи Ованнисян, по четным дням борющийся с «российским империализмом» Паруйр Айрикян, отличающийся своей «скромностью» Грант Багратян или понимающий причины неправильного роста огурцов и поддерживаемый «чебурашками» Серж Саргсян?
Судя по всему, Саргсян скоро не только «наберет» из 100 процентов все 90, 80, 70 или 60, но и поставит своеобразный рекорд.
Саргсян, по всей видимости, считает дни до завершения кошмара под названием «конкурентные выборы», чтобы вновь «закрыться» от общества, дабы не показывать свою «наготу». Пока же шоу продолжается.
Как стало известно из электронного издания газеты «Аравот», во время предвыборной встречи в городе Варденис Серж Саргсяна вновь влип в историю, при этом не почувствовав, что это уже не «кикс», а маразм.
Дело в том, что присутствовавший на предвыборной встрече кандидата от РПА дедушка посвятил Саргсяну длинный и пламенный дифирамб. С трудом прочитав написанное на бумажке, пожилой варденисец сказал: «А сейчас я оторвусь от текста и скажу то, что идет от сердца». Однако сердечные слова дедушка произнес на азербайджанском. На это Саргсян пошутил: «Кажется, вы соскучились по былым временам?», и, пока варденисец пытался перевести свои слова на армянский, Саргсян добавил: «Не надо переводить – наверное забыли, что я тоже понимаю».
Как говорится, «no comment».
P.S. Мы призываем руководителя РПА и членов его команды остановить предвыборную кампанию. Все равно проценты уже «набраны», а реальная борьба начнется после 18-го февраля – уже с совсем другими участниками. Следовательно, не стоит гоняться за формальностями, ставя в неловкое положение государство и граждан РА, поскольку мы у всех на виду. Так что, кончайте с этим шоу. Оно уже становится опасным и задевает наше достоинство.