Կիրո Մանոյան. «Սահակաշվիլիին պետք է հիշեցնել այն բոլոր պարտավորությունները, որոնք Վրաստանը ստանձնել է Սերժ Սարգսյանի Վրաստան այցելության ժամանակ»
Հունիսի 24-ին պաշտոնական այցով Հյաստան է ժամանում Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլին։ Թե ինչպիսի՞ն կլինի կամ պետք է լինի երկու նախագահների օրակարգը, ինչ թեմաներ են քննարկվելու երկու նախագահների հանդիպման ընթացքում, «7օր»-ին իր կարծիքն է հայտնել ՀՅԴ Հայ Դատի և քաղաքական հարցերի գրասենյակի պատասխանատու Կիրո Մանոյանը։
-Կարծում եմ այդ վերջին դեպքերի նպատակը հենց այն է, որ այս այցելությունը ինչ-որ իմաստով ձախողվի և խոսակցության հիմք լինեն հենց այդ դեպքերը՝ Շիրակ Թորոսյանի միջադեպը, ուսուցիչներին վախացնելու ու չարտոնելու, որ Հայաստան գան, և նման այլ ճնշման միջոցները, որոնք Վրաստանի իշխանության առնվազն որոշ օղակների կողմից գործադրվում են ընդհանրապես հայության և հատկապես Ջավախքի հայության նկատմամբ,- ասել է Կիրո Մանոյանը։
Նրա կարծիքով, Միխայիլ Սահակաշվիլիին պետք է հիշեցնել, այն բոլոր պարտավորությունները, որոնք Վրաստանը ստանձնել է Սերժ Սարգսյանի Վրաստան այցելության ժամանակ ձեռք բերված համաձայնություններով և անհրաժեշտ է, որ այդ պայմանավորվածությունները գործադրվեն.
-Խոսքս հատկապես վերաբերվում է Հայաստան-Ախալքալաք-Բաթում ճանապարհի կառուցմանը, որին երկու կողմերն էլ համաձայնվել են, և, որի ուղղությամբ պետք է աշխատանք տանեն միջազգային ֆինանսավորումն ապահովվելու համար։ Դա երկու երկրների համար էլ կարծում եմ ռազմավարական նշանակություն ունի և, կարծում եմ, անհրաժեշտ է այդ ուղղությամբ շարժվել։ Պարոն Սահակաշվիլիին անհրաժեշտ է հիշեցնել, որ անկախ իրենց երկրի ներսում ընթացող գործընթացներից, անհրաժեշտ է բավական լրջորեն մոտենալ Հայաստանին և ընդհանրապես հայության հետ հարաբերությունների խնդրին և չտարվել այն ժամանակավոր խանդավառությամբ, որ կարող են ինչ-որ ձև Վրաստանի հասարակության ուշադրությունը շեղել իրենց ներքին խնդիրներից, կամ վախացնել հայերին և այլն։
Ընդհակառակը, ըստ Կիրո Մանոյանի, պետք է կենտրոնանալ Հայաստանի և հայության հետ սերտ, անկեղծ և ռազմավարական գործունեությունը զարգացնելու վրա։ Անդրադառնալով Ջավախքին, նա նշել է, որ Ջավախքի հարցերը այն ռազմավարական խնդիրներից են, որ երկու երկրները պետք է միասնաբար լուծեն։
-Ջավախքի խնդիրները ոչ միայն սոցիալ-տնտեսական են. այնտեղ կա հիմնականում քաղաքական հարց՝ ազգային ինքնության պահպանության խնդիր։ Մեկ բան պետք է հասկանա վրացական քաղաքական էլիտան՝ այսօրվա իշխանությունն է, թե ընդդիմությունն է կարևոր չէ, որովհետև այս հարցում իրարից շատ չեն տարբերվում, որ Հայաստանի հետ հարաբերությունները պատմականորեն արդյունավետ են եղել, երբ երկու ժողովուրդները միասին են եղել, և երկու ժողովուրդներն ու երկրները տուժել են, երբ միասին չեն եղել,- ասել է Կիրո Մանոյանը։

Киро Маноян: «Саакашвили нужно напомнить все те обязанности, которые взяла на себя Грузия во время визита Сержа Саркисяна в Грузию»
24 июня президент Грузии Михаил Саакашвили прибывает в Армению с официальным визитом. О том, какой будет или какой должна быть повестка дня встречи двух президентов, с «7or» поделился своим мнениемответственный офиса по Ай дату и по политическим вопросам АРФД Киро Маноян.
«Думаю, что цель последних событий как раз в том, чтобы этот визит в каком-то смысле провалился, и основой для разговора были как раз следующие темы - инцидент с Шираком Торосяном, запугивание учителей и лишения их права ехать в Армению и другие подобные способы давления, которые применяются властями Грузии, по крайней мере, некоторыми структурами, в отношении армянства в целом и, особенно, джавахкских армян», - сказал Киро Маноян.
По его мнению Саакашвили, нужно напомнить все те обязанности, которые Грузия взяла на себя в соответствии с достигнутыми соглашениями во время визита Сержа Саркисяна в Грузию и необходимо, чтоб эти договоренности были реализованы.
«Речь идет особенно о строительстве дороги Армения - Ахалкалаки - Батуми, которое две стороны согласовали, и в направлении которого нужно работать для обеспечения международного финансирования. Думаю, это тоже имеет стратегическое значение для двух стран и нужно двигаться в этом направлении. Господину Саакашвили нужно напомнить, что независимо от происходящих в его стране процессов, необходимо достаточно серьезно подходить к Армении и вообще к вопросу отношений с армянством и не обманывать себя тем временным воодушевлением, что могут каким-то образом отвлечь внимание общественности Грузии от их внутренних проблем или запугать армян и т. д.
Напротив, по мнению Киро Манояна, нужно сконцентрироваться на развитии крепких, искренних и стратегических отношений с Арменией и армянством. Касаясь Джавахка, он отметил, что вопросы Джавахка относятся к тем стратегическим вопросам, которые две страны должны решить вместе.
«Проблемы Джавахка не только социально-экономические, там есть в основном политический вопрос - проблема сохранения национальной идентичности. Грузинская политическая элита, как сегодняшние власти, так и оппозиция, поскольку в этом вопросе они не сильно отличаются друг от друга, должна понять, что исторически отношения с Арменией были результативными, когда два народа были вместе, а когда не были вместе - два народа и две страны страдали», - сказал Киро Маноян.
24 июня президент Грузии Михаил Саакашвили прибывает в Армению с официальным визитом. О том, какой будет или какой должна быть повестка дня встречи двух президентов, с «7or» поделился своим мнением ответственный офиса по Ай дату и по политическим вопросам АРФД Киро Маноян.