ՀՀԿ 14-րդ համագումարում կուսայցության փոխնախագահ, ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը քննարկման դրեց Սերժ Սարգսյանին որպես նախագահի թեկնածու առաջադրելու հարցը: Թեկնածությունն ընդունվեց միաձայն:
Ի դեպ, ՀՀԿ համագումարին հրավիրված են եղել և ներկա են գտնվել ՕԵԿ–ի ու ՀՅԴ–ի ներկայացուցիչները։
Խմբ. կողմից– Զարմանալի է, որ Սերժ Սարգսյանի՝ նախագահի թեկնածու առաջադրվելու համագումարին ներկա չի գտնվել Րաֆֆի Հովհաննիսյանը։ Այդպես ավելի ազնիվ կլիներ թե՛ ՀՀԿ–ի, թե՛ «ժառանգության» կողմից։ Ավելորդ թատրոնն անիմաստ է։ Համ էլ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը բաց չէր թողնի ահագին մարդու ձեռքով բարև տալու շանսը։
Սերժ Սարգսյանի թեկնածությունն ընդունվեց միաձայն

В ходе 14-го внеочередного съезда РПА Спикер Национального собрания РА Овик Абрамян выдвинул кандидатуру действующего президента РА, лидера Республиканской партии Армении Сержа Саргсяна на пост президента страны. Кандидатура была принята единогласно.
Отметим, что на съезд РПА были приглашены и присутствовали представители «Оринац еркир» и АРФД.
От редакции. Странно, что на съезде не присутствовал председатель партии «Наследие» Раффи Ованнисян. Это было бы честнее как со стороны РПА, так и «Наследия». К чему этот театр? К тому же, Раффи Ованнисян не упустил бы шанса пожать руку такому числу людей.
Кандидатура Сержа Саргсяна принята единогласно