Սերժ Սարգսյանը դեմ է ՀՅԴ պլատֆորմի հիմնական կետերին
Ինչպես արդեն տեղեկացրել էինք, դեկտեմբերի 8-ին ՀՅԴ Բյուրոյի ներկայացուցիչ Հրանտ Մարգարյանը և Հայաստանի ԳՄ ներկայացուցիչ Արմեն Ռուստամյանը հանդիպել են ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ: Կայացել է երկարատեւ քննարկում ՀՅԴ առաջադրած յոթ կետանոց հիմնադրույթների վերաբերյալ:
Այսօր ՀՅԴ Բյուրոյում «yerkir.am»-ի, «Առավոտ»-ի եւ «Ազատություն» ռադիոկայանի լրագրողների հետ զրույցում ՀՅԴ Բյուրոյի ներկայացուցիչ Հրանտ Մարգարյանը տեղեկացրել է, որ նախագահի հետ կայացած հանդիպումը ՀՅԴ հերթական հանդիպումների շարքից էր: Նա ընդգծեց, որ թեեւ մինչեւ հիմա որեւէ քաղաքական ուժի հետ հանդիպման արդյունքները չեն հրապարակել, բայց ՀՀԿ եւ ՀՀ նախագահի հետ հանդիպման որոշ մանրամասներ կասի:
ՀՅԴ Բյուրոյի ներկայացուցիչը հայտնել է, որ Սերժ Սարգսյանը դեմ է կառավարման խորհրդարանական համակարգին անցնելուն եւ հայ-թուրքական արձանագրությունների վերաբերյալ կետին: Նախագահը նշել է, որ հայ-թուրքական արձանագրությունների մասով իր քայլը ճիշտ է եղել, իսկ ինչ վերաբերում է կառավարման խորհրդարանական համակարգին, նա հայտարարել է, որ խնդիրը կառավարման համակարգը փոխելու մեջ չէ:
Խմբ. կողմից– Հետաքրքրական է, որ ՀՅԴ բյուրի ներկայացուցիչը տեղեկացնում է, որ նախկինում էլ են հանդիպումներ եղել Սերժ Սարգսյանի հետ, բայց չի մեկնաբանում, թե ինչո՞ւ հենց դեկտեմբերի 8–ի հանդիպումն է որոշվել հրապարակայնացնել ու «չոր» հաղորդագրություն տարածել այդ մասին։ Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ մենք գտնվում են նախագահական ընտրությունների նախաշեմին, մնում է միայն ենթադրել, թե ինչու է այդ հանդիպումը կայացել ու հրապարակայնացվել։ Ի դեպ, երկու օր առաջվա հաղորդագրության մեջ չկար տեղեկություն այն մասին, որ Սարգսյանը դեմ է արտահայտվել ՀՅԴ առաջարկներից հիմնականներին։ Քաղաքական խոհանոցում տեղի ունեցող գործընթացներից լավատեղյակների համար սա մտորելու տեղիք է տալիս։
Հետաքրքրական է նաև այն, որ Սերժ Սարգսյանը, փաստորեն, ՀՅԴ հիմնական առաջարկներին դեմ է եղել, սակայն կողմերը որոշել են շարունակական դարձնել հանդիպումը, ինչպես որ նշված էր ՀՅԴ մամլո դիվանի հաղորդագրության մեջ։ Եթե Սարգսյանը ճիշտ է համարում հայ–թուրքական գործընթացը և դեմ է խորհրդարանական կառավարմանը, ապա ուրիշ էլ ինչի՞ց պետք է հետագայում զրուցեն ֆորմալ առումով քաղաքական տարբեր ճամբարներում գտնվող ուժերը։

Серж Саргсян против основных пунктов предложения АРФД
Как уже сообщалось, 8 декабря состоялась встреча президента Армении Сержа Саргсяна с представителем Бюро АРФД Грантом Маркаряном и представителем Верховного Органа АРФД Арменом Рустамяном. Прошли длительные обсуждения семи пунктов предложения АРФД.
Сегодня во время встречи с журналистами Грант Маркарян сообщил, что встреча «Дашнакцутюн» с президентом РА – одна из очередных рабочих встреч партии. И хотя подробности остальных встреч до сих пор не были оглашены, некоторыми подробностями встречи с президентом Маркарян решил поделиться.
Маркарян сообщил, что Серж Саргсян выступил против пунктов об армяно-турецких протоколах и переходе на парламентскую систему правления. Саргсян отметил, что по части армяно-турецких протоколов он предпринял правильные шаги, а что касается парламентской системы правления, то проблема вовсе не в смене системы.
От редакции. Примечательно, что, сообщая о встречах с Сержем Саргсяном в прошлом, представитель Бюро АРФД, не поясняет, почему они решили огласить подробности именно последней встречи. Учитывая то обстоятельство, что мы находимся в преддверии президентских выборов, остается лишь предполагать, почему эта встреча состоялась, и были оглашены ее подробности. Кстати, в распространенном два дня назад сообщении не говорилось о том, что Саргсян высказался против основных предложений АРФД. Для знакомых с происходящими на политической кухне процессами это дает повод для размышления.
Примечательно и то, что Серж Саргсян, фактически, был против основных предложений АРФД, но стороны решили продолжить встречи. Если Саргсяна считает армяно-турецкий процесс правильным и выступает против парламентской системы правления, то что еще должны обсуждать в будущем находящиеся в различных политических лагерях силы?