Կոնսենսուս - (Սերժ Սարգսյան + դաշնակցությո՞ւն)
Ընդամենը 3 օր առաջ ՀՅԴ–ն «Նախագահական ընտրություններ–միասնական օրակարգ» խորագրով քննարկում էր նախաձեռնել։ Հրավիրյալներն իրենց տեսակետներն էին հայտնում ՀՅԴ առաջարկած 7 կետանոց պլատֆորմի և գալիք նախագահական ընտրությունների մասին։
Գրեթե բոլոր ելույթ ունեցողները կողմ արտահայտվեցին նախագահական ընտրությունների ժամանակ համախմբված ձևով իշխանության դեմ հանդես գալու գաղափարին ու ընդհանուր առմամբ ընդունելի համարեցին ՀՅԴ պլատֆորմը։
Ի դեպ, քննարկմանը չէր մասնակցում ՀՀԿ–ն, որն ավելի վաղ հրաժարվել էր դաշնակցության հետ պլատֆորմի շուրջ խորհրդակցություններից, մամուլի միջոցով ժամանակավրեպ համարել խորհրդարանական պետության անցնելու գաղափարը, դատափետել 100 տոկոսով համամասնական ընտրակարգը և գովել Սերժ Սարգսյանի արտաքին նախաձեռնողական քաղաքականությունը։
Եվ ահա երեկ հաղորդագրություն տարածվեց այն մասին, որ ՀՅԴ ներկայացուցիչները Սերժ Սարգսյանի հետ ժամերով քննարկել են պլատֆորմի 7 կետերը ու դեռ մի բան էլ պայմանավորվել շարունակական դարձնել հանդիպումները։
Ընդդիմության և իշխանության հանդիպումն արտառոց և ամոթալի բան չէ, բայց հաշվի առնելով Սերժ Սարգսյանի տեսակը, ներքաղաքական առկա վիճակը և վերջին հինգ տարիների քաղաքական պրակտիկան՝ կարող ենք ասել, որ ՀՅԴ–ի երկխոսական քայլն առնվազն տարակուսանք է առաջացնում։
Սերժ Սարգսյանի հետ հայ–թուրքական հարց քննարկելը նույնն է, թե Աբդուլ Համիդի կամ երիտթուրքերի հետ քննարկել հայերի հարցը, ընդ որում՝ 1915թ. ցեղասպանությունից հետո։
Սերժ Սարգսյանի հետ քննարկել երկրի առողջացմանը միտված հարցերը նույնն է, թե Հիտլերի կամ Ստալինի հետ քննարկես մարդու իրավունքների խնդիրը։
Սերժ Սարգսյանի հետ քննարկել ազգային–պետական կյանքին վերաբերող հարցերը նույնն  է, թե Պետրոս Գետադարձի հետ քննարկես Անիի զարգացման խնդիրները։
Վերջին հինգ տարիները ցույց են տվել, որ Սերժ Սարգսյանի և Տիգրան Սարգսյանի գլխավորած ուժն աչքի է ընկնում անարդյունավետությամբ (մեղմ ասած)։ «Նախաձեռնողական» այս իշխանության ձեռքբերումներից են՝ հայ–թուրքական տխրահռչակ արձանագրությունները, տնտեսական անկումը, աղքատության աճը, ներդրումների կրճատումը, գործազրկության աճը, տարեկան առնվազն 70 000 արտագաղթողի առկայությունը, ինֆլյացիան, Ղարաբաղի հարցում աններելի սխալները, Հայաստանի արտաքին պարտքի եռապատկումը, տնտեսության կենտրոնացման միտումները, կոռուպցիայի ու «ատկատների» աստղաբաշխական չափերը և ցինիզմի ահավոր դոզան պետական կառավարման համակարգում։
Այս ամենի մասին բազմիցս բարձրաձայնել է նաև ՀՅԴ–ն, ու եթե այդքանից հետո Սերժ Սարգսյանի հետ քննարկումներ են սկսվում, այն էլ նախագահական ընտրությունների նախաշեմին, ապա այստեղ լրիվ ուրիշ հոտ է գալիս։
ՀՅԴ–ի դեկտեմբերի 6–ի հավաքին ելույթ ունենալիս ես այսպիսի տեսակետ հայտնեցի. «Այսօրվա իշխանությունն իրեն շրջապատել է ավարտված մարդկանցով։ Քաղաքական դիակներին են իրենք սիրում։ Այս իշխանությունները քաղաքական նեկրոֆիլիայով են տառապում, որովհետև քաղական դիակները չեն շնչում, չեն գվում, չեն բվում, ոչ մի պրոբլեմ չեն առաջացնում այս իշխանությունների համար։ Գեղամյանների, դալլաքյանների օրինակը դրա լավագույն ապացույցն է։ Սա՛ է իրենց ուզածը, և եթե որևէ քաղաքական ուժի կամ գործչի թվում է, թե ինքը կարող է սեպարատ պայմանավորվածութունների գնալ իշխանության հետ և լուծել իր հարցերը՝ տակից խաղեր տալով, ասեմ, որ նրանց լավագույն դեպքում սպասվում է ՀՀԿ–ի ցուցակում 20–րդ տեղից ներքև հայտնվելը»։
Մտքովս չէր անցնի, որ այս խոսքերն ասելուց երկու օր անց լուր կկարդամ այն մասին, որ ՀՅԴ–ն Սերժ Սարգսյանի հետ քննարկել է պլատֆորմը։ Մի՞թե անցած տարիները դաս չեն եղել ոմանց համար։ Մի՞թե բան է փոխվել Սերժ Սարգսյանի մոտեցումներում։ Կամ եթե նախագահը հայտարարի, որ այլևս հավատացել է ՀՅԴ–ի պլատֆորմին ու փոխվել, ապա դա դրական փոփոխությունների երաշխի՞ք է։ Կյանքը ցույց է տվել, որ Սարգսյանը խոսքի արժեքը չգնահատող մարդ է և իր համար խոսքը դատարկություն է։ Հետևաբար՝ Սարգսյանի խոսքին հավատալն առնվազն միամտություն է։
Չէի ուզենա մտածել, որ քաղաքական դաշտում նոր բանաձև է նշմարվում, այն է՝ Կոնսենսուս - (Սերժ Սարգսյան + ՀՅԴ)։ Անկեղծորեն չէի ուզենա այդպես մտածել։ Դա ինձ համար ցանկալի չէ ո՛չ քաղաքական, ո՛չ պարզ մարդկային առումներով։ ՀՅԴ–ի վերնախավում և շարքերում բազում ընկերներ ունեմ, բայց ասեմ, որ ճշմարտությունը վեր է ամեն ինչից։
Հ.Գ.։ ՀՅԴ պլատֆորմի 7 կետերից մեկում այսպիսի առաջարկ կա «Ամրագրել պետության կազմակերպիչ-կարգավորիչ դերակատարությունը հավասար հնարավորություններով հասարակության կայացման, բարիքների ստեղծման ազատությունը և դրանց բաշխման արդարությունը ապահովելու գործում»։ Սա ձախական մոտեցում է, ինչն ինձ համար  վիճելի կետ է ՀՅԴ–ի առաջարկում։ Ուշագրավն այն է, որ այս կետում Սերժ Սարգսյանը հազիվ թե տարաձայնություն ունենա ՀՅԴ–ի հետ։
Բան այն է, որ «Մեկ օլիգարխի տնտեսություն» և փեսայապետություն կառուցող Սերժ Սարգսյանն առաջնորդվում է «Պետությունը ես եմ» լյուդովիկոսյան սկզբունքով և դեմ չի լինի պետության, այսինքն՝ իր կազմակերպիչ–կարգավորիչ դերակատարությանը, որը պահանջում է ՀՅԴ–ն։
Առավելևս դեմ չի լինի Սարգսյանը բարիքների բաշխման արդարության ապահովմանը, պարզապես պետք է ՀՅԴ–ում հաշվի առնեն, որ «արդար բաշխել» ասելով Սերժ Սարգսյանը հասկանում է ամբողջ տնտեսությունը Բաղրամյան 26–ում կենտրոնացնելն այնպես, ինչպես բոլշևիկները կուլակաթափ արեցին մարդկանց ու «արդար» բաշխեցին բարիքները։ Բոլշևիկյան արդարությունից հետո, ճիշտ է, Ռուսաստանում սով սկսվեց, բայց փոխարենն «արդար բաշխման» գաղափարը գեղեցիկ էր հնչում։

Консенсус минус (Серж Саргсян + «Дашнакцутюн»)?
Всего лишь три дня назад АРФ «Дашнакцутюн» организовал обсуждение на тему «Единая повестка – президентские выборы». Приглашенные на обсуждение деятели высказывали свои точки зрения относительно предложенной АРФД платформы из 7 пунктов и предстоящих президентских выборов.
Практически все выступающие высказались в поддержку идеи совместного выступления на президентских выборах против действующей власти и в целом признали приемлемой предложенную АРФД платформу.
Кстати, в обсуждении не участвовала РПА, которая ранее отказалась от консультаций с «Дашнакцутюн» вокруг платформы, посредством прессы назвав несвоевременной идею перехода на систему парламентского правления, осудив 100-процентно пропорциональную избирательную систему и расхвалив инициативную внешнюю политику Сержа Саргсяна.
И вот вчера была распространена информация о том, что представители АРФД часами обсуждали с президентом РА 7 пунктов платформы, договорившись к тому же сделать эти встречи постоянными.
Встреча оппозиции с властью не является чем-то чрезвычайным или постыдным, однако, учитывая тип Сержа Саргсяна, нынешнюю внутриполитическую ситуацию и политическую практику последних пяти лет, можем сказать, что шаги АРФ «Дашнакцутюн» по ведению диалога как минимум вызывают недоумение.
Обсуждать с Саргсяном армяно-турецкий вопрос – это то же самое, что обсуждать с Абдул Гамидом или младотурками вопрос армян, к тому же, после Геноцида 1915-го года.
Обсуждать с Саргсяном направленные на оздоровление страны вопросы – это то же самое, что обсуждать с Гитлером или Сталиным права человека.
Обсуждать с Саргсяном связанные с национально-государственной жизнью вопросы – то же самое, что обсуждать с передавшим Византии Анийское царство Петросом Гетадарцом проблемы развития Ани.
Последние пять лет показали, что возглавляемая Сержем Саргсяном и Тиграном Саркисяном власть, мягко говоря, отличается неэффективностью. Достижениями «инициативной» власти являются: печально известные армяно-турецкие протоколы, спад экономики, рост бедности, сокращение инвестиций, увеличение безработицы, ежегодно покидающие страну 70 тыс. граждан, инфляция, недопустимые ошибки в Карабахском вопросе, утроение внешнего долга страны, тенденция по централизации экономики, астрономические показатели коррупции и «откатов», а также страшная доля цинизма в системе госуправления.
Все эти вопросы неоднократно поднимала сама АРФД. И если после всего этого начинаются обсуждения с Сержем Саргсяном, к тому же – в преддверии президентских выборов, то здесь явно попахивает чем-то другим.
Выступая 6-го декабря на конференции АРФД, я высказал следующее мнение: «Сегодняшние власти предпочитают окружать себя политическими трупами. Они страдают политической некрофилией, поскольку политические трупы не могут возразить и не создают для них никаких проблем. Ярким доказательством этому являются гегамяны и даллакяны. Именно этого они и хотят. Если какому-то политическому деятелю или силе кажется, что он может заключить с властями сепаративный договор и решить свои вопросы, играя исподтишка, то скажу, что, в лучшем случае, они окажутся в списке РПА ниже 20-го места».
Тогда у меня и в мыслях не было, что два дня спустя прочту новость о том, что АРФД обсуждала с Сержем Саргсяном платформу. Неужели опыт прошлых лет не стал для некоторых уроком? Неужели в подходах Саргсяна что-то изменилось? Если президент заявит, что уже поверил в платформу АРФД и изменился, то будет ли это гарантией положительных перемен? Жизнь показала, что для Саргсяна слова не имеют никакого значения. Следовательно, верить его словам, по меньшей мере, наивно.
Не хотелось бы думать, что на политическом поле намечается новая формула в виде Консенсус минус (Серж Саргсян + АРФД)Искренне не хотел бы так думать, поскольку это неправильно и в политическом, и в человеческом плане. У меня есть много друзей, как в руководстве «Дашнакцутюн», так и среди рядовых членов партии, но скажу, что истина превыше всего.
P.S. В одном из 7 пунктов платформы АРФД есть такое положение: «Усилить организаторскую и регулирующую роль государства в процессе становления общества с равными правами, в процессе свободного создания благ и обеспечения их справедливого распределения».
Это левый подход, что является для меня спорным пунктом в предложении АРФД. Вряд ли у Сержа Саргсяна возникнут разногласия с АРФД по данному пункту.
Дело в том, что строящий «Экономику одного олигарха» и зятекратию Серж Саргсян руководствуется принципом Людовика XIV  «Государство – это я», и он не будет против требуемой АРФД организаторской и регулирующей роли государства, то есть – его самого.
И уж тем более Саргсян не будет против обеспечения справедливого распределения благ. Просто в АРФД должны учитывать, что под «справедливым распределением» Серж Саргсян понимает централизацию в президентском дворце всей экономики, подобно тому, как большевики раскулачили людей и «справедливо» распределили блага. Правда, после большевистской справедливости в России начался голод, но зато идея о «справедливом распределении» звучала красиво.