Հուզիչ պատմություն. հայ հաշմանդամը կես տարի իր նկարներն է վաճառել ռուս աղջկա հետ ամուսնանալու համար
29-ամյա նկարիչը, ով մանկուց տեղաշարժվել է հաշմանդամի սայլակով, հարսանիքի համար գումար վաստակելու նպատակով երեք տասնյակ իր նկարներից է վաճառել։ Այս մասին տեղեկացնում է «lifenews.ru»–ն։ Նա կես տարի մատիտով նկարներ է նկարել և վաճառել։ Իր ապագա կնոջ հետ Վրեժ Կիրակոսյանը ծանոթացել է համացանցում, բայց քանի որ սիրահար զույգերը ապրել են տարբեր քաղաքներում, հաճախակի չեն կարողացել իրար տեսակցել։ Այդ ժամանակ հաշմանդամության սայլակին գամված Վրեժը որոշել է գումար աշխատել և ամուսնանալ։
–Ես այլ աշխատանք գտնելու հնարավորություն չունեմ, քանի որ գրեթե չեմ կարողանում տեղաշարժվել։ Անգամ դժվարանում եմ երկար պառկել՝ ողնաշարիս խիստ դեֆորմացիայի պատճառով,–ասել է նկարիչը՝ հավելելով, որ չնայած իր ծանր հիվանդությանը՝ միշտ էլ փորձել է ապրել լիարժեք կյանքով։
Նրա ընտրյալը Ուրալի 32-ամյա բնակիչ Ելենան է։ Նա Վրեժին տեսել է համացանցում տեղադրված տեսաուղերձում և որոշել է գումարով օգնել նրան։
–Ինձ մինչև սրտիս խորքը հուզել էին նրա իմաստուն և բարի աչքերը,–ասել է Ելենան։
Վրեժը բնակվում է Երևանում, հաշմանդամության թոշակ է ստանում, բայց փորձում է գումար աշխատել իր ստեղծագործություններով։
–Նա շատ բարի է, մենք ցանկանում ենք երեխաներ ունենալ։ Ինչ կար մինչև Վրեժը, մի տեսակ այն չէր։ Նա մեծահոգի մարդ է։ Կարծում եմ, մեզ Աստված է միավորել,–խոստովանել է Ելենան։
Այժմ Վրեժը երազում է գումար վաստակել վիրահատության համար։ Եվրոպայում այն կարժենա 75 000 եվրո։ Ամեն օր Վրեժը նկարում է այնքան, որքան ուժերն են բավականացնում.
–Ես գիտեմ, որ իմ ախտորոշմամբ մարդիկ երկար չեն ապրում, և ես վախենում եմ կարճ ապրելուց։ Ես կովկասյան արյուն ունեմ, չեմ ցանկանում որևէ մեկի համար բեռ լինել, ես ուզում եմ ստեղծագործել, նկարել և իմ սիրելի կնոջից երեխաներ ունենալ։
Ելենան էլ պատմել է, որ Վրեժն իր առաջին սերն է, իսկ նույնիսկ իր ծնողների անհամաձայնությունը չի ընկճել իրեն.
–Ես Ուրալից եկել եմ Վրեժի մոտ։ Ծնողներս սկզբից չէին հավատում, որ մեր միջև լուրջ բան կլինի։ Բայց հիմա աջակցում են։ Ես էլ եմ մի փոքր նկարում։ Այնպես չէ, ինչպես ամուսինս, բայց մենք հոգեպես շատ մոտ ենք իրար։
Երիտասարդ ամուսինները հույս ունեն, որ Վրեժին Ռուսաստանում կհաջողվի իր նկարների ցուցահանդեսը բացել, որպեսզի կարողանան վիրահատության գումարը վաստակել։ Դա 29-ամյա հաշմանդամին կօգնի ազատվել ողնաշարի շարունակական ցավերից։

Прикованный к коляске художник из Еревана написал 30 картин, чтобы сыграть свадьбу
29-летний художник, с детства передвигающийся на инвалидной коляске, чтобы заработать на свадьбу, продал три десятка своих картин. Влюбленный мужчина полгода рисовал портреты карандашом, чтобы заработать на собственную свадьбу.
С будущей женой Вреж Киракосян познакомился в интернете, но так как возлюбленные жили в разных городах, часто видеться не удавалось. Тогда он решил заработать деньги и жениться на избраннице.
«У меня нет возможности найти другую работу, так как из-за моего диагноза я практически не могу передвигаться, трудно даже подолгу сидеть из-за сильной деформации позвоночника», - рассказал «Life News» молодой художник.
По словам Врежа, несмотря на страшный диагноз и инвалидность, он всегда старался жить полноценной и яркой жизнью:
«Я всегда хотел заниматься творчеством, иметь друзей, любить и быть любимым, несмотря ни на что. Поверьте, этого хотят все люди на Земле».
Из-за невозможности двигаться Вреж активно общался в интернете, там он и встретил 32-летнюю Елену из небольшого уральского городка.
«Я увидела на страничке Врежа видеобращение, где он благодарил людей, которые делают ему заказы на свои портреты, - поделилась избранница художника. - Я решила помочь ему деньгами, меня до глубины души поразили его мудрые и добрые глаза».
Вреж Киракосян с рождения живет в Ереване, получает пенсию по инвалидности (около 18 тысяч драмов), но старается заработать на жизнь творчеством. Когда он понял, что влюбился, решил не медлить и перевезти девушку к себе. Чтобы накопить денег на свадьбу, Вреж брался за всевозможные заказы портретов. Через год Вреж и Елена сыграли свадьбу.
«Он очень добрый, мы бы хотели детей, вы знаете, все, что было до Врежа, - это было совсем не то, - откровенничает супруга Елена. - Это большой души человек, думаю, нас соединил Бог».
Сейчас Вреж мечтает собрать деньги на операцию. В Армении, где проживает Киракосян со своей молодой супругой, процент успешных операций с таким диагнозом мал, а в Европе такая сложная операция стоит 75 000 евро, поэтому каждый день Вреж рисует столько, сколько позволяют силы.
«Я знаю, что люди с таким диагнозом долго не живут, я не боюсь прожить мало, - говорит Вреж. - Люди с такой болезнью, как у меня, уходят из жизни нелегко, а во мне кавказская кровь, я не хочу быть никому обузой, я хочу творить, рисовать и хочу детей от любимой женщины».
По словам жены, Вреж – ее первая любовь и даже недовольство родителей Елены их браком ее не смутило.
«Я с Урала приехала к Врежу, родители сначала не верили, что у нас что-то серьезное получится, - говорит Елена. - Но теперь поддерживают. Я ведь тоже немного рисую, не так как муж, но мы очень близкие по духу люди».
Молодые супруги надеются, что Врежу удастся организовать выставку своих картин в России, чтобы заработать на операцию, которая поможет ему избавиться от постоянных болей в позвоночнике.