Էրդողանը մտադիր է վերականգնել մահապատիժը Թուրքիայում
Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեբ Թայիփ Էրդողանը մտադիր է երկրում վերականգնել մահապատժի կիրառումը։ Այս մասին տեղեկացնում է «Ինտերֆաքս»–ը։ Նշենք, որ Թուրքիայում մահապատժի փորձը դադարեցվել է 2002թ. իրականացված բարեփոխումների փաթեթի շրջանակներում, որն ուղղված էր Եվրոպական Միությանը անդամակցելու նախապատրաստական աշխատանքներին։
–Մահապատիժը վերացվել է Եվրոպայում, սակայն արդյոք այդպե՞ս են վարվել ԱՄՆ-ում, Ճապոնիայում, Չինաստանում: Նշանակում է՝ կան հիմնավորված պատճառներ, որ այն ուժի մեջ մնա, –ասել է Թուրքիայի վարչապետը:
Էրդողանը անհրաժեշտ է համարում վերանայել քրդական առաջնորդ Աբդուլա Օջալանի գործով դատավճիռը, ում 13 տարի առաջ մահապատժի էին դատապարտել, սակայն ավելի ուշ դատավճիռը փոխարինվել էր ցմահ դատապարտությամբ:
Ավելացնենք, որ վերջերս Էրդողանը ԵՄ–ի հասցեին բավական կտրուկ հայտարարություններ է անում Թուրքիայի անդամակցության հարցով։ Ավելի վաղ նա հայտարարել էր, թե Թուրքիան մինչև 2020 թվականը կսպասի, ապա այլևս չի էլ փորձի ԵՄ–ին անդամակցել։

Эрдоган намерен восстановить смертную казнь
Премьер-министр Турции Реджеп Эрдоган намерен восстановить в стране применение смертной казни, отмененной в 2002 году в рамках пакета реформ, направленных на подготовку страны к членству в Евросоюзе. Об этом сообщает «Интерфакс».
«Смертная казнь отменена в Европе, но поступили ли подобным образом в США, в Японии, Китае? Значит, есть обоснованные причины для того, чтобы ее оставить», - заявил турецкий премьер журналистам.
Эрдоган также прокомментировал приговор норвежского суда Андерсу Брейвику. «Как человеку, убившему 77 человек, могли дать 21 год?», - выразил свое недоумение глава турецкого правительства.
Он сделал эти заявления в связи с растущим числом жертв противостояния между мятежниками из Курдской рабочей партии и турецкой армией.
Кроме того, премьер Турции считает необходимым пересмотреть решение по делу лидера КРП Абдуллы Оджалана, которого 13 лет назад приговорили к смертной казни, но позже заменили приговор пожизненным заключением.