Հուրիեթ. Թուրքիան ՆԱՏՕ-ին կխնդրի իր տարածքում «Patriot» հրթիռային համակարգեր տեղակայել
«Հուրիեթ» թերթը, վկայակոչելով թուրքական բարձրաստիճան դիվանագիտական աղբյուրին, գրում է, որ Թուրքիան պատրաստվում է ՆԱՏՕ-ին խնդրել այնտեղ «Patriot» տիպի հրթիռներ տեղակայել թուրք-սիրիական սահմանին լարվածության մեծացման համատեքստում:
«Մենք ծրագրում ենք այդ հարցով դիմել ՆԱՏՕ-ին, եթե մեզ վրա հարձակումը սաստկանա: Մենք և ՆԱՏՕ-ն սերտորեն աշխատում ենք արտակարգ ծրագրի վրա՝ կապված Սիրիայում տիրող իրավիճակի հետ: Այդ ծրագիրը ներառում է հակահրթիռային պաշտպանության համակարգերի տեղակայում Թուրքիայում»,–թերթին հայտնել է աղբյուրը:

Турция попросит у НАТО ракеты «Patriot»
Анкара собирается просить НАТО разместить в Турции ракеты «Patriot» из-за обострения напряженности на турецко-сирийской границе.
«Мы планируем обратиться с таким запросом в случае эскалации нападений на нас», - сообщил газете «Хюрриет» высокопоставленный турецкий дипломатический источник.
«Мы тесно работаем с НАТО над чрезвычайным планом в связи с ситуацией в Сирии, и этот план включает развертывание систем ПРО в Турции», - отметил источник. При этом он напомнил, что в Турции уже размещена система раннего ракетного предупреждения НАТО.
Отметим, что Анкара дважды обращалась к НАТО с просьбой развертывания на территории Турции систем  «Patriot» - в ходе первой и второй иракских войн в 1990-х и 2000 годах. В обоих случаях ракеты «Patriot» поступали в страну из Голландии.