Հալեպում ու Դամասկոսում երեկ 43 մարդ է զոհվել
Սիրիայի հյուսիսում զանգվածային օդային հարվածների հետևանքով 43 մարդ է զոհվել։ Այս մասին տեղեկացնում է «Ասոշիեյթեդ փրես»-ը` հղում անելով իրավապահներին:
Նշվում է, որ հարձակման է ենթարկվել Մաարետ ալ-Նուման քաղաքը, որն ավելի վաղ գրավել էին ընդդիմադիրները: Այն մարտավարական տեսանկյունից գտնվում է Դամասկոսի և Հալեպի միջև: Ըստ որոշ հաղորդագրությունների` հարվածներից մեկը վնասել է տեղի հիվանդանոցը:
Ավելացնենք, որ երեկ հաղորդվում էր, թե Սիրիայի ներքին գործերի նախարարության շենքի մոտ երեկ հզոր պայթյուն է որոտացել։ Ռումբը պայթեցրել է մահապարտ ահաբեկիչը, ով շենքին մոտեցել է մոտոցիկլետով: Զոհերի և վիրավորների վերաբերյալ, սակայն, տեղեկություններ չկան:
Հիշեցնենք, որ Սիրայում իշխանությունների և զինված ընդդիմության հակամարտությունը շարունակվում է 2011թ. մարտից: Ընդդիմությունը պահանջում է նախագահ Բաշար Ասադի հրաժարականը` կառավարական ուժերին մեղադրելով խաղաղ բնակչության նկատմամբ զանգվածային գազանություններ կիրառելու համար: Պաշտոնական Դամասկոսը պնդում է, որ ժողովրդավարական կարգախոսների քողի տակ երկրում «զինված ահաբեկիչների խմբեր» են գործում:

При бомбежке сирийского города погибли 43 человека
В Сирии в результате массовых авиаударов на севере страны погибли 43 человека, передает «Associated Press» со ссылкой на правозащитников.
Сообщается, что бомбежкам подвергся город Маарет аль-Нуман, захваченный ранее повстанцами. По некоторым сообщениям, один из ударов пришелся на местную больницу.
При этом отмечается, что подтвердить данные сообщения из независимых источников не удалось, так как власти страны ограничивают въезд иностранных журналистов в страну.
Особое значение Маарет аль-Нумана в том, что он стоит на дороге, соединяющей два главных города страны - Дамаск и Алеппо. Без контроля над этим городом правительственные силы на севере страны не могут в срок получать необходимое снабжение.