Թուրք ոստիկանապետի հայտարարությունը ապշեցրել է թե՛ իշխանականներին, թե՛ ընդդիմությանը
Թուրքիայի՝ քուրդ զինյալների հարձակումների կենտրոնում գտնվող Դիարբեքիր նահանգի նոր ոստիկանապետ Ռեջեբ Գյուվենին լրագրողների հետ ընթրիքի ժամանակ թույլ է տվել մի  արտահայտություն, որը քննադատության ալիք է բարձրացրել ողջ երկրում՝ թե՛ իշխանականների, թե՛ ընդդիմադիրների շրջանում։
«Եթե սարում մահացած ահաբեկչի համար չեք արտասվում, մարդ չեք»,–ասել էր Գյուվենին՝ ահաբեկիչ ասելով նկատի ունենալով Քրդական աշխատավորական կուսակցության (PKK) զինյալներին։
Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեբ Թայիբ Էրդողանն արձագանքել է ոստիկանապետին՝ հայտարարելով, թե իրենք չեն արտասվելու սպանված ահաբեկչի համար՝ ոստիկանապետին կոչ անելով զբաղվել իր պարտականություններով։ Իսկ ընդդիմադիր «Ժողովրդա-հանրապետական» կուսակցության առաջնորդ Քեմալ Քլըչդարօղլուն, մեկնաբանելով ոստիկանապետի հայտարարությունը, ասել է, թե նման արտահայտությունը հասարակությանը պառակտող ազդեցություն ունի։
Մեկ այլ ընդդիմադիր գործիչ՝ «Ազգայնական շարժում» կուսակցության առաջնորդ Դևլեթ Բահչելին էլ  ոստիկանապետին հետևյալ կերպ է պատասխանել.

Заявление начальника полиции Диарбекира о курдах вызвало в Турции переполох
«Если вы не оплакиваете погибшего в горах террориста, значит, вы не человек», - заявил новоназначенный начальник полиции турецкой провинции Диарбекир Реджеп Гювен, говоря о борьбе с повстанцами Курдской рабочей партии.
Данное заявление вызвало в Турции бурную реакцию. На слова начальника полиции сразу же отреагировали семьи турецких военнослужащих, убитых повстанцами КРП, после чего заявление чиновника осудили и власти, и оппозиция.
Премьер-министр Турции Реджеп Эрдоган в ответ сказал, что они не будут оплакивать убитого террориста, призвав начальника полиции заняться своими обязанностями. Лидер оппозиционной Народно-республиканской партии Кемаль Кылычдароглу осудил начальника полиции, заявив, что подобное заявление вызывает раскол в обществе. Лидер оппозиционной партии «Националистическое движение» Девлет Бахчели ответил начальнику полиции, сказав: «Если не оплакивающий террориста – не человек, значит, в этом зале нет человека». Бахчели заявил, что подобный начальник полиции должен уйти в отставку.